Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

Regulamin Koła Wolontariatu 2023/2024

Plan pracy Szkolnego Koła Wolontariatu SP nr 78 – 2023-2024

    Szkoła jest miejscem, w którym młodzi ludzie uczą się szacunku do innych oraz wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dlatego właśnie wydaje się najlepszym miejscem, aby propagować ideę wolontariatu. Głównym celem działalności koła było promowanie idei pracy dla innych, uczenie dzieci odpowiedzialności, współpracy w grupie, planowania i przewidywania efektów podejmowanych inicjatyw. Poprzez kształtowanie postawy wrażliwości i otwartości na potrzeby innych ludzi, przestrzeganie zasad tolerancji, a także przez inspirowanie do twórczego myślenia, młodzi ludzie pracujący w wolontariacie stają się użyteczni społecznie i aktywnie budują świat dobra. Wolontariusze proszeni o pomoc reagują bardzo energicznie i spontanicznie. Stanowią grupę wsparcia, w chwilach  zniechęcenia mobilizują się wzajemnie i pomagają kształtować postawę bezinteresownej pomocy.

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, inicjatywy, niesienie pomocy. Razem możemy więcej. Szkolne Koło Wolontariatu organizuje pomoc zarówno doraźną w szkole jak i stałą.

Opiekunowie: Aneta Chojan, Henryka Majda, Małgorzata Łukaszewicz-Libner

Wolontariusz ma obowiązek uczestniczyć w spotkaniach Wolontariatu.

Wolontariusz ma obowiązek respektować zasady Szkolnego Wolontariatu takie jak:
– zasada osobistej pracy nad własnym rozwojem,
– zasada zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy,
– zasada troski o los słabszych,
– zasada prawdy, przyjaźni, życzliwości i bezinteresowności,
– zasada świadomego i odpowiedniego reprezentowania szkoły.

Nie czekaj – dołącz do nas!

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2023/2024

21 listopada świętowaliśmy ten wspaniały dzień koordynowany przez wolontariat we współpracy z SU. W szkole pojawiły się słowa, które można było wziąć ze sobą lub przekazać innym. Pojawiła się tablica z uśmiechami i dobrymi słowami/zdaniami. W każdej klasie 4-8 został przeprowadzony plebiscyt na najżyczliwszą osobę. Uczniowie przez cały tydzień mogli wysyłać pozdrowienia i życzenia dla koleżanek, kolegów, nauczycieli, pracowników szkoły za pośrednictwem szkolnej poczty życzliwości. „Najlepszym lekarstwem, którego nie sposób przedawkować, jest życzliwość dla drugiego człowieka” – pamiętajmy o tym każdego dnia.

Monika Pszczółkowska

 

 • Zbiórka

 

Wolontariat szkolny zbiera środki czystości: mydła w płynie, żele, szampony, kremy, pampersy. Są one niezmiernie potrzebne dla Hospicjum Palium w Poznaniu.  Zbiórka potrwa do końca listopada.

 

 

Opiekunowie wolontariatu

 

 

 • Podziękowania

Serdecznie dziękujemy wolontariuszom z klasy 6c za zorganizowanie zbiórki dla zwierząt ze schroniska. Wszystkim uczniom i rodzicom, którzy wsparli naszą akcję, jesteśmy niezmiernie wdzięczni. To dowodzi, że wspólnie możemy wiele osiągnąć.

 

 

 

Opiekunowie wolontariatu

 

 

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2022/2023

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i uczniom za wzięcie udziału w akcji „Pierniki dla Hospicjum”, a w szczególności chcielibyśmy podziękować WSPANIAŁEMU RODZICOWI za dostarczenie ich.                  Państwa zaangażowanie jest wspaniałym gestem i dowodem na to, że wspólnie możemy zdziałać wiele.
 
Opiekunowie wolontariatu
Małgorzata Łukaszewicz – Libner
Aneta Chojan

Wydarzenia w roku szkolnym 2021/2022

 • Podziękowania
 • Pamięci tym, którzy odeszli…

  16 listopada wolontariusze z naszej szkoły wraz opiekunami udali się na Cmentarz Junikowski w celu uporządkowania opuszczonych grobów. Odwiedzili także groby Powstańców Wielkopolskich, zapalili znicze wyrażając swój hołd i pamięć. Dziękujemy uczniom z klas 8 za poświęcenie swojego wolnego czasu i szerzenie idei wolontariatu.

 • Akcja dla Hospicjum Pallium w PoznaniuDziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie – kawę, herbatę i wodę przekazujemy do Hospicjum. Akcję powtórzymy w przyszłym roku.

Wydarzenia w roku szkolnym 2020/2021

 • Wolontariusze z klasy 8a, 8c i 8b postanowili w tym roku zrezygnować z prezentów gwiazdkowych i zorganizować zbiórkę na rzecz Fundacji „Przylądek Nadziei”, aby pomóc dzieciom w walce z chorobą nowotworową.
  Uczniowie zakupili gry planszowe, książki, artykuły papiernicze, maskotki i wiele innych rzeczy.
  Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za ten piękny gest.

                                                Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

 • W imieniu wolontariuszy oraz personelu szpitala dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji „Pomoc dla szpitala”. W poniedziałek przekazaliśmy dary do Szpitala Tymczasowego MTP. W maju planujemy powtórzenie tej akcji. Liczymy również na Państwa pomoc.

Dziękujemy

wolontariusze

Wydarzenia w roku szkolnym 2019/2020

 •      Dnia 23 października z grupą wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu wybraliśmy się na pobliski Cmentarz Junikowski w celu zaopiekowania się opuszczonymi grobami. Uczniowie posprzątali opuszczone, zapomniane groby  i zapalili znicze jako symbol pamięci. Udało nam się również dotrzeć do kilku grobów Powstańców.

 •      Szkolne Koło Wolontariatu zachęca całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w akcji fundacji Redemptoris Missio  „Opatrunek na ratunek” – podczas tej akcji zbieramy wszystkie materiały opatrunkowe – nowe, nieużywane i z długim terminem ważności (minimum 0,5 roku). Bardzo potrzebne są maści ichtiolowe, proszek Dermatol, igły, strzykawki, bandaże, venflony. Akcja będzie trwać do 10 listopada. Kosze na dary znajdują się przy sklepiku szkolnym.

                                                                         Szkolne Koło Wolontariatu

Wydarzenia w roku szkolnym 2018/2019

 • Betlejem Poznańskie

   W ostatni piątek uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kweście charytatywnej na rzecz poznańskiego Hospicjum Palium. W świątecznej atmosferze na Placu Wolności i okolicy rozdawali przygotowane wcześniej pierniczki i zbierali pieniążki na renowację hospicjum.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział.
Opiekunowie szkolnego wolontariatu??☃️?

 

 • ZBIÓRKA KSIĄŻEK

   Szanowni Państwo, Szkolny Wolontariat ogłasza zbiórkę książek, które zostaną sprzedane przez uczniów – wolontariuszy podczas tegorocznego kiermaszu świątecznego. Książki prosimy składać na stole przy sklepiku szkolnym. Zbiórka rozpoczyna się 26 listopada i potrwa do 4 grudnia. Niesprzedane książki zostaną przyjęte do szkolnej biblioteki. Zachęcamy do przeglądu domowych bibliotek;-)

Z góry serdecznie dziękujemy Szkolny Wolontariat

 

 • ŚWIATOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

 • Zbiórka na rzecz schroniska


Szkolny Wolontariat dziękuje serdecznie wszystkim darczyńcom za wsparcie akcji na rzecz poznańskiego schroniska dla zwierząt. Dzięki Państwa hojności udało nam zebrać bardzo dużo karmy i innych przedmiotów dla schroniska.
Dziękujemy
Szkolny Wolontariat

 

 

 • UPRZĄTNIĘCIE GROBÓW O KTÓRYCH NIKT NIE PAMIĘTA

W ostatni piątek, 26 października 8 wolontariuszy wraz z opiekunem wybrało się na pobliski cmentarz Junikowski, aby zaopiekować się kilkoma opuszczonymi, zaniedbanymi grobami. Uzbrojeni w grabki, miotły, worki i znicze udaliśmy się ze szkoły do najbliższego wejścia na cmentarz. Udało nam się oczyścić kilkanaście grobów oraz zapaliliśmy znicze ku pamięci zmarłym.

 

 • Zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt

 

    Szkolne Koło Motylego Wolontariatu ogłasza zbiórkę na rzecz schroniska dla zwierząt przy ul. Bukowskiej. Zbiórka trwa od 1 do 31 października 2018r.
Zbieramy: karmę, koce, ręczniki, akcesoria dla psów i kotów.
Przyniesione rzeczy należy składać do pudła przy sklepiku szkolnym.
Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.

 

 •  „Majówka w Botaniku 2018”

Szkolny Wolontariat po raz kolejny wziął udział w akcji charytatywnej na rzecz Hospicjum Palium. Pod koniec kwietnia wiele osób, również nie działających aktywnie w Wolontariacie, przygotowało piękne kolorowe motyle, za co serdecznie wszystkim dziękujemy. Następnie 3 maja udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego, gdzie podczas Majówki w Botaniku kwestowaliśmy na rzecz rozbudowy Hospicjum Palium, które znajduje się na osiedlu Rusa w Poznaniu. Kto był, ten wie jak piękny to czas. Dużo się działo, piękna przyroda, pogoda, pozytywna energia i uśmiechnięci ludzie wspierający kwestę. Po raz kolejny mogliśmy się sprawdzić jako aktywnie kwestujący. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć tak wspaniałą akcję, czekamy teraz na wyniki kwesty o czym na pewno poinformujemy na naszej stronie.

 

Jesienna zbiórka na rzecz Poznańskiego Schroniska dla Zwierząt.

Jak co roku wolontariusze włączają się w akcję pomocy czworonogom. Przez cały październik zbieraliśmy produkty, które możemy podarować schronisku.
W najbliższym czasie pojedziemy do schroniska, aby przekazać zebrane dary. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się
w pomaganie i wsparli naszą akcję.

Wolontariusze aktywnie pracują;-)

W ostatni piątek, 26 października 14 wolontariuszy wraz z opiekunkami wybrało się na pobliski cmentarz Junikowski, aby zaopiekować się kilkoma opuszczonymi, zaniedbanymi grobami. Uzbrojeni w grabki, miotły, worki i znicze udaliśmy się ze szkoły do najbliższego wejścia na cmentarz. Udało nam się przez dwie godziny oczyścić kilkanaście grobów oraz zapaliliśmy znicze ku pamięci zmarłym. Dziękujemy uczniom – wolontariuszom za poświęcony czas oraz pracę.

Motyli Wolontariat wznawia swoją działalność;-))

Na początku października Szkolny Wolontariat wziął udział w drzwiach otwartych Hospicjum Pallium. Wolontariuszki miały okazję poznać miejsce, które jest jednym z głównych celów naszych działań wolontariackich. Wysłuchaliśmy koncertu gry na harfie, a następnie przystąpiliśmy do malowania kolorowych motyli. Udało nam się stworzyć dziesiątki kolorowych dzieł, które będą rozdawane podczas najbliższych kwest na rzecz hospicjum. Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom za czas poświęcony w wolną sobotę.

 
 
 

Aktualności

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

Zapraszamy Rodziców, Opiekunów i bliskich na uroczyste zakończenia roku szkolnego 2023/2024. 20 czerwca 2024 roku o godzinie 16.00 - zakończenie roku klas 8 (aula szkolna) 21 czerwca 2024 roku - zakończenie  roku szkolnego (na boisku do koszykówki): godz. 9.00 - klasy 0-3...
Dniu Wolontariusza

Dniu Wolontariusza

Już widać METĘ... 20 czerwca, w Dniu Wolontariusza klasy 3-7 mogły zmierzyć się z przeróżnymi zadaniami. Uczniowie biegali na czas,...
Wyjście na strzelnicę

Wyjście na strzelnicę

W dniu 11 czerwca br. we wtorek uczniowie klas: 7a, 8a, 8b wraz z nauczycielami wybrali się na strzelnicę, która...