Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

Świetlica szkolna

Podczas nauczania stacjonarnego świetlica czynna codziennie w godzinach od 6.45 do 17.00.

   

PONIEDZIAŁEK

 

WTOREK

 

ŚRODA

 

CZWARTEK

 

PIĄTEK

 

 

Aldona

Śrama-Tomczak

6.45 – 12.30 (

 

 

10.30 – 13.45

15.30 – 17.00

 

 

 

10.00 – 10.45

11.30 – 15.45

 

 

11.15 – 17.00  

6.45 – 11.30

 

 

Anna Szczepaniak

11.30 -15.15    

6.45 – 10.30

11.30 – 15.30

 

 

           11.15 -12.45

14.15 – 17.00

6.45 – 8.00

11.30 – 15.30

 

 

10.15– 15.15

Małgorzata Burnat 11.30 – 17.00  

11.30– 15.15

 

 

10.45– 14.30

 

 

8.00 – 15.30   

11.30 – 17.00

 

Piotr

Kuzemczak

    6.45 – 10.30

12.45– 17.00

BASEN  
 

Kamila Wiśniewska

 

 

      12.45 -15.15  

linki:

Plan pracy świetlicy 2020_2021

Tematy zajęć w świetlicy 2020-2021

Regulamin świetlicy

Aneks do regulaminu świetlicy na czas trwania pandemii spowodowanej wirusem Covid-19

KAŻDEGO DNIA DZIECI MAJĄ MOŻLIWOŚĆ:

 • odrobienia zadań domowych w oddzielnej sali

 • uczestniczenia w zajęciach sportowych w ramach strefy 13.30-16.30

 • udziału w projektach

 • korzystania z biblioteki szkolnej oraz jej zasobów

 • uczestniczenia w zabawach i grach logopedycznych

 • uczestniczenia w zorganizowanych zajęciach zgodnie
  z realizowaną aktywnością tygodnia
                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

   Obowiązkiem każdego ucznia przebywającego w świetlicy szkolnej jest udział w zajęciach zaplanowanych lub z braku zainteresowania takowymi nieprzeszkadzanie w ich organizacji i przeprowadzeniu.

  Wydarzenia w roku szkolnym 2020/2021

 •  

  Przedświąteczny czas w świetlicy szkolnej upłynął pod znakiem przygotowań ozdób wielkanocnych. Dzieci nauczyły się nowych technik plastycznych – origami modułowe, papierowa wiklina, quilling, wyszywanie.  W ten sposób ćwiczona była motoryka mała, sprawność manualna, precyzja ruchów oraz orientacja przestrzenna.

  Powstało mnóstwo ciekawych, barwnych prac, które stały się nie tylko ozdobą świetlicy ale także domów naszych wychowanków.

  Życzymy radosnych, pełnych rodzinnego ciepła świąt wielkanocnych oraz mokrego dyngusa.

Z nadesłanych do świetlicy konkursowych kartek wielkanocnych, wyłoniono laureatów:

I miejsce     Julia Wojciechowska kl 3c

II miejsce   Sebastian Karbowski  kl 3a

III miejsce  Bianka Cadler             kl 1b

                     Julian Wardak          kl 1b 

wyróżnienie   Natalia Chałupka     kl 2b

 

Wszystkie kartki zostaną wysłane wraz z życzeniami świątecznymi do  ościennych świetlic szkolnych i przedszkoli.

Serdecznie dziękujemy za nadesłane prace i zaangażowanie w  konkurs.

Na laureatów   w świetlicy czekają dyplomy oraz nagrody.

Nauczyciele świetlicy    

 • KONKURSY

Talent Show

W czasie karnawału w świetlicy szkolnej odbywał się Talent Show. Uczniowie klas 1-3 przez kolejne trzy środy prezentowali swoje umiejętności wokalne w ulubionych utworach muzycznych zarówno polskich jak i zagranicznych wykonawców. Grupy wokalne i występy solo zachwycały swoimi występami widownię. W ostatnim tygodniu karnawału dzieci prezentowały umiejętności w śpiewie Karaoke. Podczas występu odbyła się też demonstracja instrumentu na żywo – gitara elektryczna wraz z  efektami elektroakustycznymi. Uczniowie mieli okazję posłuchać, zobaczyć i zagrać na profesjonalnym instrumencie.

Te wspólne występy dały wszystkim ogrom radości. Zabawa była bardzo udana. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał mały upominek.

Wszystkim dzieciom gratulujemy i dziękujemy wspaniałych występów.

Nauczyciele świetlicy

 •  

  WYDARZENIA w roku szkolnym 2019/2020

 • Warsztaty historyczne

 • Ptaki 

 • Warsztaty wikliniarskie

   25 lutego w świetlicy szkolnej odbyły się kolejne warsztaty kreatywne. Tym razem tematem była ozdoba na okno – serce z papierowej wikliny. Dzieci otrzymały papierowe rurki, które łączyły ze sobą i oplatały wzór serca. Praca nie należała do łatwych. Wymagała cierpliwości, dokładności, skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu. Jednak efekt pracy był zaskakujący J

              W galerii znajdują się zdjęcia i filmiki, które pokazują proces wytwarzania ozdoby i gotowe już prace.

   

 •            Z okazji Dnia Babci i Dziadka, zainteresowani uczniowie klas 0-3 wzięli udział w warsztatach kreatywnych, podczas których wykonali w formie upominku ręcznie malowany ceramiczny talerz. Kreatywność i umiejętności dzieci zaskoczyły prowadzących.
  Prace były niezwykle kolorowe i estetyczne, wykonane z dużą precyzją i cierpliwością. Z pewnością podarowany Babci lub Dziadkowi prezent był darem wyjątkowym.

 •      Nie codziennie się zdarza, że gośćmi w świetlicy szkolnej są owady. Na warsztaty pszczelarskie zaprosiliśmy pana, który w prosty i zabawny sposób przy użyciu rekwizytów wprowadził dzieci w fascynujący świat pszczół. Przedstawił historię pszczelarstwa, pokazał strój bartnika i była to okazja do przymierzenia kapelusza pszczelarskiego, Opowiedział o życiu i zwyczajach panujących w ulu, o roli poszczególnych pszczół, o budowie ula i sposobie pozyskiwania miodu.

  Czy wiecie, że pszczoły zimą prawie wcale nie zasypiają? I wiedzą o tym malutkie ptaszki, które w poszukiwaniu pokarmu pukają dzióbkami w dach ula. Pszczoły, które przeczuwają coś złego, wysyłają zwiadowczynie, które mają sprawdzić kto to taki. Niestety w ten sposób tracą życie wychwytywane przez głodne ptaszki.

              Na koniec zajęć odbył się quiz, każdy uczestnik otrzymał dyplom, świeczkę z wosku pszczelego i miał okazję skosztować pysznego miodku.

 •      W ramach kolejnych spotkań z żywą historią odbyły się kolejne warsztaty, tym razem tkackie. Pan Mariusz zaprezentował uczestnikom spotkania dawne proste narzędzia tkackie, opowiedział jak na przestrzeni czasów rozwijał się warsztat tkacki. Każdy dostał kawałek runa owczego i dowiedział się, w jaki sposób powstawała z niego nić, czym i jak ją farbowano a na koniec w jaki sposób tkano krajki.

  Czy wiecie, że krajki (w zależności od ich szerokości) miały różnorodne zastosowanie? Służyły jako ozdoba włosów, szal, pasek, a zszywane elementy, jako kamizelka. Wiele z pokazanych przez pana Mariusza krajek jest jego dziełem. Dzieci dowiedziały się jak można pozyskać nici jedwabne, z których ubrania są znacznie przyjemniejsze w dotyku, bardziej miękkie i delikatne. Zajęcia były atrakcyjne dla dzieci z tego względu, że każdy mógł sam doświadczyć jak przebiega proces wytwarzania ubrania od owieczki do niteczki.

 •      Dzięki uprzejmości Rady Rodziców, świetlica została obdarowana nowym sprzętem do tenisa stołowego. Zabawy i radości mamy mnóstwo, a Świetliczaki sami zaangażowali się w organizację własnych rozgrywek tenisowych.

  Serdecznie dziękujemy naszej Brygadzie RR 😉

  Wychowawcy świetlicy

 •      Przez cały miesiąc w świetlicy szkolnej miał miejsce konkurs czytelniczy. Była to akcja promująca czytelnictwo wśród najmłodszych a zorganizowana przez „Biedronkę”. Główną wygraną była książka „Gang Słodziaków”.  Jakie trzeba było spełnić wymagania? Świetliczaki otrzymały Dzienniczek postępów czytania, w którym przez 21 dni rodzic potwierdzał podpisem, że dziecko w danym dniu czytało na głos minimum 10 minut wybraną przez siebie książkę. Po każdorazowym podpisie, uczeń otrzymywał naklejkę. 21 naklejek – gwarantowana główna nagroda.

           Cała akcja miała na celu motywację pociechy do czytania. Jak wiemy, głośne czytanie jest niezwykle istotne dla rozwoju dziecka. To nauka samodzielnego myślenia i pobudzania wyobraźni, to ćwiczenie pamięci i koncentracji, to także pomoc w nauce i wsprcie w szkolnych sukcesach.

           Gratulujemy wszystkim tym, którzy wytrwali. Mamy nadzieję, że tym samym przyczyniłyśmy się do częstszego sięgania po książkę przez najmłodszych.

  Wychowawczynie świetlicy

 •     Początek jesieni okazał się dla Świetliczaków bardzo łaskawy. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała pobytowi na świeżym powietrzu. Całe popołudnia dzieci spędzały na boisku szkolnym z przyborami sportowymi oraz na nowym sensorycznym placu zabaw. Powoli w sali świetlicowej zaczęły powstawać prace o tematyce jesiennej, które stały się ozdobą sali i holu szkoły.  Zagościły u nas jeże, sowy, wiewiórki i pająki, wyrosło bajkowe drzewo ze zdjęciami naszych podopiecznych, na oknach wśród liści wyrosły grzyby a witraże z zasuszonych liści pięknie mieniły się w słońcu. Wieczorną ozdobą pokoi dziecięcych stały się lampiony, samodzielnie malowane na plastikowych płytkach, łączone gorącym klejem. Różnorodność prac plastycznych i technik ich wykonania sprawiła, że Świetliczaki z coraz większą ochotą wykonują nowe dekoracje.

           Ruszyły też dla naszych Świetliczaków ciekawe warsztaty, z których w tym roku korzystają także zerówkowicze.  Akademia gier, spotkania z żywą historią, warsztaty kreatywne i robotyka, to na ten rok szkolny stałe dodatkowe zajęcia proponowane przez wychowawczynie świetlicy. Warsztaty krawieckie oraz kulinarne  (prowadzone przez wychowawczynie świetlicy), które cieszą się również popularnością wśród najmłodszych,  mają swój grafik. Ponadto organizowane są spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów, na które dzieci chętnie przychodzą. Przed nami spotkanie z kominiarzem, pszczelarzem i panią z Poczty Polskiej.

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

  Wychowawczynie świetlicy

 •      W czwartek 7 listopada Świetliczaki piekły rogaliki. Znów świetlica zamieniła się w pracownię cukierniczą. Dzieci wspaniale ze sobą współpracowały, czekały na swoją kolej, pomagały sobie ucząc jedne drugich zwijania rogalików. Cierpliwość, dokładność, estetyka pracy, to elementy, które towarzyszyły warsztatom kulinarnym. I tak jak poprzednio, po południu, po skończonych lekcjach, każdy kto wszedł choć na moment do świetlicy, miał okazję skosztować ciepłego pysznego wypieku – rogalika nie marcińskiego, bo zamiast maku był wypełniony jabłkiem.

  Wszystkim młodym cukiernikom dziękuję za obecność i zaangażowanie 🙂

  wychowawczynie świetlicy

 •     „Radości co nie miara, bo to fajna jest zabawa”. Kolorowe materiały, od koloru do wyboru, (dzięki darowiźnie Pani Kasi z „Krainy Szycia” oraz przemiłej Pani Pauliny, naszej sekretarce) nici, igły i maszyna poszły w ruch. Przepiękne kosmetyczki i piórniczki uszyte. Dziewczynki szalały na widok jednorożców, babeczek , misiów , piórek i wielu innych.

  Wychowawcy świetlicy

 •      W miniony czwartek w świetlicy szkolnej miało miejsce niezwykłe spotkanie ze Średniowieczem. Prowadzący warsztaty, niezwykły pasjonat czasów średniowiecza, hobbysta i właściciel wielu wspaniałych przedmiotów z tego okresu, przez około 2 godziny wprowadzał nasze Świetliczaki w świat fantastycznych opowieści. Opowieści o początkach państwa polskiego, o Mieszku i Bolesławie Chrobrym. Te zupełnie obce dla naszych dzieci czasy, zostały przybliżone nie tylko słowem, dzieci miały okazję doświadczyć poprzez ubieranie się w ówczesne stroje zwykłych ludzi oraz zbroje, krzesały ogień, władały mieczem i toporem oraz dotykały skór różnych zwierząt.

  Bardzo ciekawe okazało się granie na prawdziwym rogu i ustawienie paleniska. Zainteresowanie ówczesnymi dziejami, życiem codziennym, obowiązkami poszczególnych członków rodziny, polowaniem rosło z każdą chwilą. Pytania jakie zadawały dzieci były niezwykle dojrzałe.
  W warsztatach tych wzięło udział około 30 Świetliczaków. Ku naszej uciesze, w kolejnych weźmie udział większa liczba dzieci. Na warsztaty można się dopisywać, bowiem spotkania te przeznaczone są dla każdego żądnego wiedzy historycznej.

 • Jesienne wianki 

Dnia 22 października w świetlicy odbyły się Warsztaty Kreatywne, podczas których dzieci wykonały piękne, niepowtarzalne ozdoby na drzwi – wianki jesienne. Ku naszej radości, w warsztatach uczestniczyła również pani wice dyrektor, pani Iwonka, która wraz z dziećmi realizowała się artystycznie. Kreatywność Swietlicaków była wręcz zaskakująca. Wśród przyniesionych przez instruktorkę warsztatów różnorodnych materiałów, znalazły się szyszki, kasztany, mech, suche liście, susz owoców i kwiatów, aromatyczne laski cynamonu i inne ozdobniki. Podczas zajęć panowała niezwykła atmosfera, dzieci pomagały sobie w doborze materiałów, były radosne i pełne dobrej energii. Za pomocą kleju ozdabiały swoje wianki, na koniec ciesząc się ich pięknem i oryginalnością.

 •      W czwartek (17.10) świetlica szkolna zamieniła się w pracownię cukierniczą. Już od samiutkiego ranka dzieci wyrabiały składniki na ciasteczka owsiane. Te zdrowe, pożywne i jakże smaczne ciasteczka zostały upieczone w szkolnej kuchni. Czas przygotowań upłynął Świetliczakom na integracji, miłych rozmowach i wymianie doświadczeń kulinarnych. Jakże ważne podczas takiej pracy jest ćwiczenie motoryki małej, gdy trzeba ugniatać ciasto i formować kształt ciastek.

  Poranek w świetlicy był pracowity, pouczający i radosny. Dzieci z dobrymi humorami wyruszyły do klas na lekcje a po swoich zajęciach z apetytem zajadały w świetlicy pyszne ciasteczka owsiane. Zapraszamy po przepis nr 2 !

 • WARSZTATY BURSZTYNNICZE

       Dnia 10 października w naszej świetlicy odbyły się warsztaty bursztynnicze, w których uczestniczyła całkiem spora grupa Świetliczaków i zerówkowiczów. Dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji. Dowiedziały się, że bursztyn w języku greckim to elektron, w języku staropolskim jantar, mówi się też o nim „płonący kamień”. Że bursztyn stosuje się nie tylko jako biżuterię,  ale też wykorzystuje do nalewek, robi na nim zupę, używa jako kadzidełek, ponieważ jest łatwo palny. A najdroższy bursztyn ma kolor niebieski. I jeszcze, że bursztyniarz zbiera bursztyny a bursztynnik wykonuje z niego wyroby.

  Podczas zajęć praktycznych dzieci wykonały obrazek z pyłku bursztynowego. W sali zaległa cisza, tak były skupione na wykonaniu swojej pracy. Dostały także zadanie domowe. W woreczku otrzymały różne odcienie bursztynów z wywierconymi otworkami  i paski drobnego papieru ściernego. Ich zadaniem było wyszlifować bursztyny , wypolerować pastą do zębów, nawlec na nitkę i podarować naszyjnik wybranej osobie.

  Takich zajęć u nas jeszcze nie było. I mam nadzieję, że dzieci wyszły z nich zadowolone i dużo bogatsze w wiedzę o bursztynie i jego zastosowaniu.

 •      Wrzesień w świetlicy upłynął dzieciom między innymi na poznawaniu i utrwalaniu zasad obowiązujących podczas poruszania się po chodniku i po jezdni. Znaczna część Świetliczaków samodzielnie opuszcza szkołę wracając do domu pieszo lub na rowerze. Spora grupa dzieci zna i przestrzega przepisy ruchu drogowego, dla niektórych nasze zajęcia były nauką.

  Dzieciaki – bezpiecznej drogi do domu!

 •      Dzień Chłopaka był tym dniem, kiedy w świetlicy szkolnej odbyły sie pierwsze warsztaty cukiernicze. Wspólnie z dziewczynkami przygotowałyśmy szarlotkę, do której jednak chłopcy też dołożyli swych rąk. I tak trzymać!

  Podczas tych zajęć dzieci miały okazję samodzielnie odmierzać, trzeć i mieszać składniki odczytując przepis. Rąk do pracy było naprawdę sporo, każdy miał swój udział w przygotowaniu dwóch blach ciasta. Po upieczeniu w szkolnej kuchni, dzięki uprzejmości pana Bartka, zapach szarlotki rozniósł sie po całej świetlicy. Każdy Świetliczak miał okazję spróbować wypieku i muszę przyznać, że o przepis prosili chłopcy 🙂 Życzę udanych wypieków w domu.

  Smacznego !

 •  „ SZYJEMY WORECZKI DLA ZERÓWECZKI”😊

  W naszej świetlicy szkolnej „ruszyła” maszyna, rozpoczęliśmy świetlicowe warsztaty krawieckie. Na pierwszym naszym spotkaniu z „Maszyną do szycia” dowiedzieliśmy się między innymi, jak nawlec igłę, jak nawlekać na szpulkę nitki, do czego służy „ten dziwny czarny pedał”?? 😊 Było wiele śmiechu i radości, kiedy dwa materiały zszyły się ze sobą. A cel mamy zacny, ponieważ uszyte woreczki wypełnimy grochem i trafią do naszego oddziału przedszkolnego . Będą służy zerówkowiczom podczas zajęć z gimnastyki korekcyjnej.

 •  

   WYDARZENIA w roku szkolnym 2018/2019

 • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO ILUSTRACJA WIERSZA Jana Brzechwy

  Gdy w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Języka Ojczystego, w świetlicy szkolnej ogłoszony został konkurs plastyczny na zilustrowanie dowolnego wiersza Jana Brzechwy dowolną techniką. Spośród przyniesionych na konkurs prac, juror w osobie nauczyciela plastyki, przyznał nagrody następującym uczniom
I miejsce Sebastian Karbowski z kl 1a „Pan Maluśkiewicz”
II miejsce egzekwo Leon Przygocki kl 1b i Antonina Przygocka kl 3b „Kaczka Dziwaczka”  Diana Nowak kl 1b „Kaczka Dziwaczka”
III miejsce Kalina Zalewska kl 1b „Tańcowała igła z nitką”
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach, które zostaną ogłoszone już niedługo 🙂

 • WIOSNA WOKÓŁ ŚWIETLICY

 „Idzie piękna pani z jasnymi włosami.
W zielonej sukience, wyszytej kwiatami.
Idzie, uderza witką wierzbową z baziami.
Pokrywa się wszystko młodymi listkami.
Słono złote świeci, idzie piękna pani.
Puk, puk … chodźcie dzieci na wiosny spotkanie.”

  I tak Wiosna zawitała w progi świetlicy. Wszystkie Świetliczaki chętnie biorą udział w proponowanych przez nas zajęciach plastycznych. Różnorodnymi technikami ozdabiają salę świetlicową oraz korytarz. Bociany latają pod sufitem, motyle zasiadły na oknach i ścianach, brzęczą owady. Zakwitły przebiśniegi, przylaszczki, krokusy, tulipany, fiołki a drzewa wypuściły pierwsze zielone listki. Wiosnę widać także w konstrukcjach z klocków Lego i Meli oraz w cudeńkach z plasteliny. Dzieci bardzo chętnie pracują w grupach, tworząc co rusz nowe ekspozycje.
Z nastaniem wiosny, częściej i na dłużej wychodzimy na świeże powietrze. Dzieci korzystają z placu zabaw, gdzie zwinnie fikają na drążkach i bawią się w berka oraz z boiska, na którym rozpoczęły się codzienne już zajęcia sportowe z piłkami i innymi przyborami sportowymi.

 • WARSZTATY HISTORYCZNE W ŚWIETLICY (część II)

  W czwartek 28 marca br na terenie świetlicy szkolnej odbyła się druga część warsztatów historycznych. Udział w nich wzięło około 40 uczniów z klas 1-3 S.P.  zapisanych do świetlicy. Tym razem dzieci wspólnie przygotowały ciasto na bułeczki i chleb. Prowadzący warsztaty pan, opowiedział najmłodszym jak dawniej wyrabiano ciasto i jakich używano narzędzi.
Zajęcia rozpoczęły się od pieczenia gotowego już ciasta wyłożonego w korytkach. Zapach chleba bardzo szybko miło podrażnił nasze noski, wywołując wilczy apetyt na ciepły chleb.
Tym czasem rozpoczęła się część kulinarna. W podłużnym, drewnianym naczyniu, dzieży, dzieci mieszały przesianą przez wielkie sito mąkę z solą i z rozpuszczonymi w ciepłej wodzie drożdżami z olejem. Każdy  Świetliczak po kolei mieszał kopyścią ciasto, następnie samodzielnie formował bułeczkę, którą układał na blasze. Bułeczki rosły, a my w tym czasie kosztowaliśmy pyszny chleb z ogromna ilością różnorodnych nasion.  Gdy bułeczki rumieniły się już w ogromnym piekarniku i uśmiechały się do nas, Świetliczaki po raz kolejny przystąpiły do wyczynów kulinarnych. W ogromnej misie wymieszały kilka rodzajów mąki: żytnią, pszenną orkiszową, otręby, razową, tym samym ucząc się ich rozpoznawania. Wsypały różne ziarna: sezam, nasiona chia, płatki owsiane, dynię, słonecznik, szałwię hiszpańską i siemię lniane. Wszystko to połączyły z zakwasem. I tak jak wcześniej, każde dziecko po kolei miało swój udział w mieszaniu wszystkich składników. Upieczone bułeczki trafiły w ręce małych piekarzy. Niektórzy swój wypiek donieśli do domu, inni z apetytem pochłonęli bułeczkę na miejscu.
Zapach pieczonego chleba i bułeczek unosił się w powietrzu w świetlicy jeszcze kolejny dzień. Mamy nadzieję, że tego typu warsztaty kulinarne będziemy mogli jeszcze kiedyś powtórzyć.
Już 25 kwietnia odbędą się trzecie warsztaty historyczne. Tym razem dzieci zabawią się w garncarzy. Samodzielnie ulepią z gliny garnek, poznając najstarszą metodę wyrabiania naczyń, metodę wałeczkową. Serdecznie zapraszamy do zapisywania się na zajęcia u wychowawczyń świetlicy.

 • WARSZTATY HISTORYCZNE W ŚWIETLICY (część I)

28 lutego w świetlicy szkolnej miało miejsce niezwykłe spotkanie ze Średniowieczem. Prowadzący warsztaty,     niezwykły pasjonat czasów średniowiecza, hobbysta i właściciel wielu wspaniałych przedmiotów z tego okresu, przez około 2 godziny wprowadzał nasze Świetliczaki w świat fantastycznych opowieści. Te zupełnie obce dla naszych dzieci czasy, zostały przybliżone nie tylko słowem, dzieci miały okazję doświadczyć poprzez ubieranie się w ówczesne  stroje zwykłych ludzi oraz zbroje,  krzesanie ognia, dotknięcie miecza i topora oraz skór różnych zwierząt. Bardzo ciekawe okazało się granie na prawdziwym rogu i ustawienie paleniska. Zainteresowanie ówczesnymi dziejami, życiem codziennym, obowiązkami poszczególnych członków rodziny, polowaniem rosło z każdą chwilą. Pytania jakie zadawały dzieci były niezwykle dojrzałe.
W warsztatach tych wzięło udział 28 Świetliczaków, Ku naszej uciesze, w kolejnych weźmie udział większa liczba dzieci.

 • WARSZTATY KRAWIECKIE W ŚWIETLICY

„Tańcowała igła z nitką. Igła ładnie, nitka brzydko…”

Tak ze sobą tańcowały, aż uszyły wszystkie litery alfabetu

   Przez cały tydzień, gdy w naszej szkole obchodzony był Tydzień Języka Ojczystego, dzieci w świetlicy czynnie brały udział we wszystkich proponowanych przez wychowawczynie świetlicy działaniach.
Jednak najbardziej podobały im się warsztaty krawieckie, które zorganizowała i przeprowadziła pani Mariola Wieczorek-Łukaszewska, mama naszego Świetliczaka. Do dekoracji związanej z wierszem Jana Brzechwy „Tańcowała igła z nitką”, dzieci z wielkim zapałem samodzielnie kroiły szablony liter alfabetu i ręcznie je zszywały. Podczas pracy toczyły się rozmowy na temat precyzji pracy oraz pracy krawcowych. Jak się okazało w czasie 5 dniowych warsztatów, grupka dzieci miała już doświadczenie krawieckie. Pozostali z zaciekawieniem próbowali swoich sił w szyciu.  Wszystkie kolorowe, wypełnione watoliną litery, zdobią dziś salę salę świetlicy szkolnej i są dowodem na to, że dziecko potrafi!
Brawo Świetliczaki
Pani Marioli serdecznie dziękujemy za trafioną propozycję warsztatów oraz trud, jaki Pani włożyła w pracę z naszymi podopiecznymi.

 • Tydzień Języka Ojczystego

Podczas obchodów Tygodnia Języka Ojczystego, dzieci Świetliczaki miały okazję do włączenia się w działania, które zostały podjęte przez wychowawczynie świetlicy szkolnej. Oprócz gier edukacyjnych typu „Scrabble”, „Opowiem ci mamo”, „Od głoski do wyrazu”, „Puzzle alfabetyczne” i innych, dzieci wykazały się umiejętnościami plastycznymi oraz wyobraźnią tworząc „Alfoludki” z liter alfabetu i „Węża alfabetycznego”, Wszystkie prace można oglądać na holu przy świetlicy. Przez cały tydzień rozwiązywane były krzyżówki o tematyce polonistycznej, dzieci uczyły się wierszy nasyconych dwuznakami, głoskami szumiącymi i syczącymi łamiąc języki, słuchały czytanych legend polskich i same tworzyły opowiadania na podstawie ilustracji. Ogromną furorę zrobiły warsztaty krawieckie prowadzone przez jedną z mam Świetliczaków. 5 dni najmłodsi kroili materiał i szyli kolejne litery alfabetu, cierpliwie wypychając je włókniną. Teraz piękne wytwory zdobią salę świetlicy szkolnej. Już niedługo ogłosimy zwycięzcę konkursu plastycznego, w którym uczestniczyli chętni uczniowie klas 1-3 SP. Tematem pracy było zilustrowanie dowolnego wiersza Jana Brzechwy i wykonanie jej dowolną techniką.

 

 • CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA

Kontynuując obchody Dnia Babci i Dziadka, 7 lutego w czytelni szkolnej biblioteki odbyło się spotkanie w ramach akcji „Czytanie łączy pokolenia”, w którym wzięli udział dziadkowie i babcie naszych Świetliczaków. Dzięki współpracy biblioteki ze świetlicą szkolną mogliśmy w kameralnym, spokojnym zakątku naszej szkoły zorganizować wydarzenie, podczas którego poprzez słuchanie ulubionych bajek i baśni naszym podopiecznym proponowaliśmy bliski kontakt z książką. Najmłodsi uważnie słuchali, rozbudzając swoją ciekawość i wyobraźnię. Tematyka czytanych pozycji książkowych była różnorodna, od baśni po utwory wierszowane. Na zakończenie spotkania, jeden z uczniów odczytał alfabetyczne życzenia dla Babć i Dziadków, a każdy z gości otrzymał dyplom uznania za udział w akcji „Czytanie łączy pokolenia” oraz różę w podziękowaniu za przybycie.

 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowy czas dla obu stron. Wnuki na wiele sposobów okazują miłość Babciom i Dziadkom, Ci ze łzą w oku dziękują i rozpieszczają. Nasze Świetliczaki w formie upominku przygotowały ziołowe sole do kąpieli dla Babci i Dziadka. Tuż przed feriami gościła u nas jedna z mam, która już po raz kolejny poprowadziła dla najmłodszych warsztaty z kosmetyki naturalnej. Świetlica pachniała ziołami, olejkami i cytrusami. Każdy chętny Świetliczak własnoręcznie skomponował mieszankę odprężających soli. W komplecie do prezentu dzieci wykonywały laurki oraz redagowały z serca płynące życzenia. Oprócz tego, podjęliśmy akcję wysłania laurek dla samotnych starszych osób przebywających w domach opieki, oraz do ościennych Domów Kultury, w których działają Kluby Seniora. Mamy nadzieję, że tym małym gestem uczennice i uczniowie z naszej świetlicy działającej w SP nr 78 w Poznaniu sprawili, że na twarzach wszystkich Babć i Dziadków zagościł uśmiech.

 • WYNIKI JESIENNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

   Nadszedł czas ogłoszenia wyników plastycznego konkursu jesiennego.
Jesień, to piękna pora roku, która zachęca do tego aby ją utrwalić na pracach plastycznych wykonanych różnymi technikami. Świetlica szkolna ogłosiła konkurs plastyczny „Nasza piękna, polska jesień” i przez cały listopad uczniowie naszej szkoły mogli przynosić prace na konkurs. Na holu szkoły zostały wystawione 44 prace. Każdy miał okazję do zagłosowania na najciekawsze według niego dzieła artystyczne. Każde inne, niepowtarzalne, wyjątkowe, zadziwiające techniką wykonania.

I miejsce „Liście” Jakub Czyż z kl 1c
II miejsce „Czarownica z dyni” Kalina Zalewska z kl. 1b

Mateusz Buk z kl. 1c

III miejsce „Las” Julia Wojciechowska  z kl. 1a
IV miejsce „Pani Jesień „ Sebastian Karbowski z kl. 1a
IV miejsce „Wiewiórka” Wojciech Jackowski z kl. 1c

Zwycięzcom gratulujemy!
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za ciekawe prace

 

 

 • Świąteczne warsztaty w świetlicy

  4 grudnia na terenie świetlicy zorganizowane zostały kolejne warsztaty, tym razem poświęcone wykonaniu ozdobnych wianuszków świątecznych na stół i drzwi. Prace przygotowawcze rozpoczęły się tydzień wcześniej. Dopracowanie wyrobów odbyło się pod dyrygenturą pani Marioli, która po raz kolejny poprowadziła Świetliczaki w świat umiejętności tworzenia rzeczy pięknych.
Ogromne zaangażowanie dzieci dało nam, wychowawcom wiele radości i doping do organizowania wciąż nowych spotkań artystycznych.
Piękne ozdoby były wystawione na stoisku świetlicy podczas świątecznego kiermaszu, który odbył się 7 grudnia w naszej szkole. Dochód ze sprzedaży przeznaczony został na RR oraz na cel charytatywny.

 • WARSZTATY ARCHITEKTONICZNE – PODSUMOWANIE PROJEKTU „ZAKRĘCENI W PRZESTRZENI”

  28 listopada uczniowie, którzy brali udział w konkursie plastycznym „Zakręceni w przestrzeni”, wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach architektonicznych „Laboratorium architektury”.   Gościliśmy panią Magdalenę Storożenko – architektkę, która poprowadziła całe spotkanie oraz panią Agnieszkę Rafalską, kierownika projektu WSPÓLNIE Fundacja LafargeHolcim. Warsztaty zostały zorganizowane w formie nagrody za największą ilość wysłanych prac konkursowych z naszej szkoły.

              To warsztaty, podczas których dzieci poznały czym jest architektura i doświadczyły jej projektując swoje wymarzone domy i miasta. Spotkanie odbyło się w dwóch  grupach wiekowych – uczniowie do klasy 6 poznali na czym polega praca architekta, czym architekci mogą się inspirować w swojej pracy.  Młodzież z klas 7-8 oraz ostatnich klas gimnazjum poznali czym jest design i tworzyli moodboardy. Obie grupy obejrzały ciekawą prezentację multimedialną z nietypowymi projektami domów oraz zdjęciami tych budowli, między innymi dom w kształcie motyla lub dom całkowicie schowany pod ziemią, z ogrodem nad domem. Dzięki tym warsztatom nieoceniona okazała się umiejętność pracy   w zespole – ponieważ na końcu zajęć uczniowie wykonywali swoje projekty w grupach 5 osobowych. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie na holu szkoły. Zapraszam do ich oglądania.

              Franciszek Kubiak, uczeń klasy 3b został laureatem konkursu plastycznego w kategorii uczniów klas 1-4. Oficjalnie został nagrodzony zestawem klocków Lego Architekt, dyplomem oraz książką, która dostarczy chłopcu inspiracji do projektowania przestrzeni i budynków. Gratulujemy J

  Anna Szczepaniak

 • NIEPODLEGŁA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

„Polska – moja Ojczyzna”
Maria Konopnicka
A jak ciebie kto zapyta:
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
Żeś z tych łąk, co pachną miodem.

Mów, że jesteś z takiej chaty,
Co Piastowską chatą była,
Żeś z tej ziemi, której kwiaty
Gorzka rosa wykarmiła.

               

    W czasie przygotowań do obchodów 100 lecia niepodległości Polski, nasze Świetliczaki wykazały się ogromnym zaangażowaniem w wykonanie wielu ciekawych prac plastycznych. Uczestniczyły również w przygotowanych przez nas pogadankach na tematy związane z patriotyzmem i Polską – naszą Ojczyzną.

    „Polska oczami Świetliczaków” jest jedną z tych prac, która powstała po wysłuchaniu legend i szeregu wierszy z książki pt „Poznaję Polskę. Wiersze o Polsce” autorstwa Pauliny Wojtkowiak-Skóry. Przeprowadzone zostały warsztaty z robienia rozetek, kokard i kotylionów, herbu Polski i flag. Dzieci wspaniale się zintegrowały podczas pracy plastycznej przy kolorowance XXL, na której zaznaczone były kontury naszego państwa oraz charakterystyczne dla miast miejsca. Hol przy świetlicy szkolnej był udekorowany patriotyczną gazetką, wykonaną przez dzieci flagą Polski w rozmiarze XL, kotylionami i informacjami dotyczącymi wybitnych Polaków.

   Świetliczaki wzięły udział w akcji „100 kartek na 100 rocznicę Niepodległości”. To akcja, która została skierowana do wszystkich świetlic w całej Polsce. Miała na celu wysłanie do innych świetlic kartki pocztowej ze swojego miasta wraz z  życzeniami. I tak powstała mapa Polski, na której do dnia dzisiejszego skrupulatnie naklejane są kolejne kartki, które przychodzą do naszej świetlicy.

     

                                                                      

 • Uwaga! Głosujemy!

  OD 19.11.2018 można a nawet trzeba? oddać głosy na filmik nakręcony przez uczniów NASZEJ SZKOŁY promujący aktywność fizyczną. Filmik bierze udział w programie „DZIECIAKI DO RAKIET”.
  70 szkół wygrywa profesjonalny sprzęt tenisowy do nauki dzieci, a także specjalne szkolenia dla nauczycieli.

  Warto głosować???? OCZYWIŚCIE, ŻE WARTO !!!!!!!!!!

  Damy radę ???? OCZYWIŚCIE, ŻE RAZEM DAMY RADĘ !!!

  GŁOSUJEMY CODZIENNIE DO 18.12.2018 !!! KLIKAJĄC TYLKO  NA „GŁOSUJ” !!!  

  STARTUJEMY  https://dzieciakidorakiet.pl/zgloszenia/532/szkola-podstawowa-nr-78

 • Temat: Konkurs

 • Temat: Konkurs na nazwę i logo świetlicy

 • Temat: Jesienne warsztaty w świetlicy szkolnej

 • Temat : DZIEŃ CHŁOPAKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

   W związku z Dniem Chłopaka, chętni chłopcy z klas 1-4, którzy uczęszczają do świetlicy szkolnej, mieli dziś okazję uczestniczyć w wycieczce do… kina.  Kino „Bułgarska” to małe, kameralne kino, w którym panuje niepowtarzalna atmosfera. Właściciel kina wprowadził chłopców w magię seansu, opowiedział fabułę filmu, który miał być wyświetlony, wraz z dziećmi nazwał poszczególne elementy znajdujące się na sali, zwrócił uwagę na serce kina – salę projekcyjną. Obiecał, że przy następnej wizycie zaprowadzi nas do małego muzeum, w którym zobaczymy… no właśnie i tu niespodzianka.
Tym czasem dziś kinomaniacy obejrzeli film pt „Biały Kieł”, adaptację słynnej książki Jack’a Londona o tym samym tytule. To historia o dzikim zwierzęciu, które potrafiło się odwdzięczyć za okazane mu dobro. Był sobie wilk…

Alicja Gręda, Anna Szczepaniak

Aktualności

Wkręć się w pomaganie

Wkręć się w pomaganie

Rozpoczynamy następną zbiórkę plastikowych nakrętek dla Stefani. Dzięki uzbieranym nakrętkom dziewczynka mogła uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym w Wągrowcu. Z powodu epidemii rodzice z Stefcią nie pojechali na zaplanowany w kwietniu turnus rehabilitacyjny do Sarbinowa. Przez większy okres czasu w roku...
Akcja charytatywna „Opatrunek na ratunek”

Akcja charytatywna „Opatrunek na ratunek”

  Opatrunek na ratunek - plakat Od 20.09.21r. do 22.10.21r. ruszamy z akcją "Opatrunek na ratunek". Będziemy zbierać materiały opatrunkowe dla polskich lekarzy przebywających na misjach w Afryce - z ramienia Fundacji Redemptoris Missio. Lekarze Ci pracują najczęściej w maleńkich...
Rozmiar czcionki
Kontrast