Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

Szkolne Koło Caritas /SKC/  jest organizacją uczniowską , która włącza się na zasadzie wolontariatu  w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą prowadzoną przez Caritas. U nas  istnieje  w szkole podstawowej i gimnazjum.

Opiekun Szkolnego Koła Caritas: Anna Jęsiak

Spełnia ona rolę pracy wychowawczej  w szkole. Jej fundamentem jest zaangażowanie dzieci i młodzieży w pracę na rzecz potrzebujących.

Podstawą prawną działalności SKC jest: Konwencja o Prawach Dziecka, Ustawa o systemie oświaty z dnia 7.09. 1991r. Rozporządzenie MENiS z 21.05. 2001r. Rozporządzenie MEN z 23.12.2008r. Ustawa z 24.04.2003r. Statut Caritas diecezjalnej.

W SKC jest miejsce dla każdego, kto chce działać na rzecz bliźnich. Główny warunek to chęć poświęcenia swojego czasu, energii i zdolności.

kliknij tutaj Regulamin Szkolnego Koła Caritas

kliknij tutaj SKC plan pracy 2023/2024

Wydarzenia w roku szkolnym 2022/2023

5. listopada 2022 r. członkowie naszego Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem Anną Jęsiak uczestniczyli w Festiwalu Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas 05.11.2022r.

W programie: integracja, spotkanie z wolontariuszem z wyspy Lesbos, raperem Tau, tańce, zabawa…
Działo  się!

WYDARZENIA w roku szkolnym 2019/2020

 • I miejsce zdobyła rodzina Piotra z 2c i Jasia z 0a

  II miejsce zdobyła rodzina Dawida z 6b i Kingi z 3b

  II miejsce zdobyła pani Patrycja S. z pokoju nauczycielskiego.

  Wolontariusze dostarczyli Pierniki ludziom starszym, chorym
  i niepełnosprawnym z Osiedla Kwiatowego.

  Dziękujemy 31 rodzinom, które wzięły udział w konkursie.

 •      Serdecznie dziękujemy aż 20 z 22 klas za wzięcie udziału w konkursie na przygotowanie tytek charytatywnych. Rekord pobiła klasa 4a, która przygotowała 8 pełnych toreb, na drugim miejscu znalazła się klasa 4b z 7 tytkami. Nagrodę główną – bon w wysokości 50 zł na potrzeby klasy wylosowała 5c. Gratulujemy szczęścia!!!

  Dziękujemy rodzicom, wychowawcom, a nade wszystko uczniom za zgromadzenie bardzo dużej ilości żywności, która pomogła rodzinom z naszej szkoły oraz ludziom, którzy zgromadzili się na Targach Poznańskich w dniu Wigilii.

 • Skarpetkowa choinka

 

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki skarpet dla bezdomnych z łaźni przy ulicy Krańcowej w Poznaniu.  Zebraliśmy dokładnie 100 par bardzo ładnych skarpet, które ogrzeją stopy bezdomnych.  Życzymy ciepłych Świąt Bożego Narodzenia.  wolontariusze SKC

 

 

 

 

 

 

 • Ogólnopolska zbiórka żywności

Nasi wolontariusze: Ida, Ewa, Tatiana, Marysia, Karol, Mikołaj i Dominik wzięli udział w Ogólnopolskiej zbiórce żywności – Tak pomagam ! Cieszymy się!

 • Koncert

Szkolne Koło Caritas zaprasza na koncert ,,Głośna noc.” Bilety w cenie 50, 60 i 80 zł,  można zamawiać u opiekuna Anny Jęsiak lub zakupić na bilety.pl.

Wolontariusze SKC

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Podziękowania

 • Dziękujemy!

       Bardzo serdecznie dziękujemy tym, którzy ,,Podzielili się ciepłem przed zimą”. Zgromadziliśmy 14 koców, 5 śpiworów i 6 termosów. Pozdrawiamy cieplutko !

  Wolontariat SKC

 • Dziękujemy!!!

Dziękujemy wszystkim, którzy nabyli Kremówki Papieskie i wspomogli Mateusza, cierpiącego na mózgowe porażenie dziecięce. Padł rekord, zjedliśmy 480 ciastek.

Najwięcej kremówek nabyła klasa 3b i 2b po 56 sztuk, nauczyciele na II miejscu – 52 sztuki, 5b –  47  8a –  44 . Serdecznie dziękujemy J

Wolontariat  SKC

WYDARZENIA w roku szkolnym 2018/2019

 • TYTKA CHARYTATYWNA

Podziękowanie dla Rodziców i Uczniów !

    Zakończyła się zbiórka żywności, która przebiegała pod hasłem: Konkurs dla klas – Tytka charytatywna.
Spośród 25 klas, do zbiórki włączyły się aż 22, to prawdziwy rekord!! Cieszymy się, że umiemy  wspólnie pomagać. Warto podkreślić, iż najwięcej żywności zebrały klasy: 6b – 7 tytek, 3a – 6 tytek oraz 3b  – 5 tytek. Upominki trafiają już do rodzin Waszych kolegów i koleżanek z naszej szkoły. Resztę żywności otrzymają ludzie samotni i  potrzebujący, którzy przybędą na wigilię dla bezdomnych, która odbędzie się 24 grudnia na Targach Poznańskich. We czwartek podczas dużej przerwy spośród wszystkich klas biorących udział w konkursie wylosujemy tę jedną, która otrzyma bon upominkowy. Może to będzie Twoja klasa. …

 

 • Konkurs dla klas ,, Tytka Charytatywna”

Już po raz trzeci zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie polegającym na wypełnieniu żywnością i środkami czystości Tytki charytatywnej dla najbardziej potrzebujących uczniów z naszej szkoły oraz osób, które przybędą na Wigilię dla bezdomnych, która odbędzie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

W konkursie wezmą udział klasy, które zapełnią minimum jedną ,,tytkę”.

Nagrodą w konkursie jest radość płynąca z pomagania i bon w wysokości 50 zł dla wylosowanej klasy.

Większa ilość tytek zwiększa szansę na wygranie bonu.

Akcja rusza 3 grudnia i potrwa do …..

Tytki pobieramy u opiekuna Szkolnego Koła Caritas pani Anny Jęsiak.

 • 50 koców

Dziękujemy za przekazane koce i śpiwory dla bezdomnych. W szkole i parafii zebraliśmy łącznie 50 sztuk. Trafiły one do potrzebujących. A. Jęsiak

 • Rogale dla Michała z Komornik

11 listopada Szkolne Koło Caritas rozprowadzało w parafii Rogale Świętomarcińskie dla  kolegi Michała z Komornik. Jest bardzo poważnie chory.

 • Kremówki dla Wiktora

W październiku Szkolne Koło Caritas włączyło się rozprowadzanie Kremówek Papieskich, które w tym roku rozprowadzane były na terenie szkoły i parafii na rzecz 8-letniego Wiktora wybudzanego ze śpiączki. Chłopiec jest pod opieką Fundacji Budzik.

 

 • Konkurs z okazji Dnia Papieskiego

Z okazji Dnia Papieskiego zorganizowany został konkurs plastyczny  pt.,, Jan Paweł II Wieli Polak”.

Wśród zwycięzców  i wyróżnionych znaleźli się w klasach 1- 3 : I miejsce: Diana z 1b, II miejsce Michał z 1c, III miejsce Wojtek z 2a.W klasach 4-6 : Nina 6b, Konrad 6b, Maciej 5c.  Wyróżnienia zdobyli : Kuba z 1c, Sebastian z 1a,Oliwia z 3c, Jakub z 4c, Basia z 6a, Patrycja z 6b.

Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone na apelu podsumowującym.

 • Czary mary okulary

Zakończyliśmy zbiórkę okularów dla Afryki, organizowaną przez fundację Redemptoris missio. Zgromadziliśmy 97 par okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, pomagając w ten sposób 97 osobom.
Bardzo serdecznie dziękujemy ?
Wolontariat SKC

 • „PODZIEL SIĘ CIEPŁEM PRZED ZIMĄ”

 

 • Zjazd SKC 2018

Aktualności

„Zimowe Poezjobranie”

„Zimowe Poezjobranie”

Szanowni Państwo, miło mi  poinformować, że nasze uczennice zdominowały  XV Miejski Konkurs "Zimowe poezjobranie". Maja Smentek z  klasy 5a  zajęła I miejsce  Zosia Odziemska  z klasy 4b-otrzymała wyróżnienie Link do tekstu http://www.zs2poznan.com/27/11/2023/aktualnosci/miejski-konkurs-recytatorski-zimowe-poezjobranie-2/12794/ Gratulujemy nauczycielowi języka polskiego- Pani Monice Soroce i...