Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

            W środę, 7 lutego 2024 r. odbyły się w naszej szkole dwie żywe lekcje historii: dla klas 4-6: „Wojowie i rycerze w czasach Piastów” oraz dla klas 7-8: „Długi wiek XIX”. Po raz kolejny zawitał w nasze szkolne mury Krzysztof Górecki i Teatr Historyczny Chorągiew Komturstwa Gniewskiego.

            Uczniowie mogli przyjrzeć się uzbrojeniu drużyny księcia Mieszka i króla Bolesława Chrobrego, dowiedzieli się także jaka była jego wartość. Piotr z kl. 6c i Robert z kl. 6a na własnej skórze poczuli ciężar rycerskiej zbroi. Natomiast dzięki Michałowi z kl. 6c i Leonowi z kl. 4b oraz Sebastianowi z kl. 6a i Jakubowi z kl. 5a, uczniowie przenieśli się w czasie i wzięli udział w pasowaniu na rycerza, poznając jego symbolikę oraz kolejne etapy tej ważnej uroczystości w życiu ówczesnych mężczyzn wywodzących się z rycerskiego rodu.

            Jako że nieodzownym elementem kultury dworskiej były rozrywki rycerskie, uczniowie, a właściwie uczennice:  Natasza z kl. 6a, Hanna z kl. 6b, Martyna z kl. 6c, Lena z kl. 5b, Maja z kl. 5a oraz Nadia z kl. 4a, Zosia z kl. 4b zapolowały z powodzeniem na grubego zwierza przy pomocy kuszy. Na zakończenie zajęć odbył się emocjonujący mini turniej rycerski m. in. z udziałem pani Anny Jęsiak i pani Joanny Jaruszewicz.

            Z kolei na lekcji o wieku XIX, starsi uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze dla Polski wydarzenia z tego okresu.

Na początku spotkania prowadzący poprosił kilku uczniów za kulisy. Jak się później okazało wcielili się oni w role historycznych postaci – Tadeusza Kościuszkę, Józefa Wybickiego, Napoleona Bonaparte oraz Józefa Piłsudskiego. Uczniowie mieli także okazję zapoznać się z bronią i umundurowaniem ówczesnych polskich żołnierzy – kosynierów walczących w 1794 r., powstańców listopadowych z 1830 r. i powstańców styczniowych z 1863 r. oraz żołnierzy Księstwa Warszawskiego – grenadierów oraz kirasjerów.

Podróż przez Historię zakończyła się w 1918 r., kiedy po 123 latach niewoli ponownie na mapy Europy powróciła Polska – lapidarnie rzecz ujmując – wraz z przybyciem Józefa Piłsudskiego do Warszawy.       

Wszyscy świetnie się bawili, zdobywając jednocześnie wiedzę historyczną 😊

Katarzyna Marchlewicz

 

2024 Aktualności 8
Autor: