Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

            We wtorek, 17 stycznia 2023 r. odbyły się w naszej szkole dwie żywe lekcje historii: dla klas 4-5: „Starożytna Grecja i Rzym” oraz dla klas 6-8: „Polska Sarmacka- chluba polskiego oręża”. Po raz kolejny, po okresie pandemii, zawitał w nasze szkolne mury Krzysztof Górecki i Teatr Historyczny Chorągiew Komturstwa Gniewskiego.

            Uczniowie mogli wysłuchać barwnej opowieści m.in. o obyczajach Hellenów i Rzymian oraz poznać uzbrojenie polskiej szlachty z XVII w., kiedy musiała ona bronić granic  Rzeczypospolitej m. in. przed Szwedami i Turkami.

Uczniowie młodszych klas mieli także możliwość wcielić się – przywdziewając stój lub elementy uzbrojenia – w mieszkańców Aten, greckiego hoplitę, rzymskiego senatora, gladiatorów czy rzymskich legionistów. Natomiast starsi uczniowie mieli okazję założyć strój prawdziwego szlachcica Sarmaty, a co niektórzy nawet poczuć na swoich ramionach ciężar uzbrojenia wojownika hetmana Stefana Czarnieckiego oraz muszkietera i pikiniera Karola X Gustawa, króla Szwecji, nazywanego w tamtym okresie „rozbójnikiem Europy”.

Najważniejszym punktem było spotkanie z husarią – chlubą polskiego oręża, która swoje największe triumfy odnosiła w pierwszych trzech dekadach XVII w., szczególnie za panowania króla Jana III Sobieskiego.

Wszyscy świetnie się bawili, zdobywając jednocześnie wiedzę historyczną 😊

Katarzyna Marchlewicz

 

2023 Aktualności 29
Autor: