Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

Zakończył się miesiąc bibliotek szkolnych – październik, zatem czas na podsumowanie projektu „Z książką w tle”. Odwiedziłyśmy wszystkie klasy, aby pobawić się, pomyśleć, policzyć, czy porysować .

Klasy pierwsze i drugie miały okazję posłuchać bajki ukraińskiej w oryginalnym języku, która była czytana przez uczennicę klasy szóstej (oraz jej tłumaczenie J ).

Pierwszaki rozwiązywały też zagadki związane z baśniami i legendami polskimi. (Drodzy Rodzice czytajcie dzieciom bajki!)

Drugoklasiści miały za zadanie ułożyć puzzle i rozwiązać krzyżówkę, a efekty ich pracy zostały wystawione na tablicach przed biblioteką.

Klasy trzecie natomiast nauczyły się śpiewać piosenkę pt. „W bibliotece” i wykonały ilustrację do jej tekstu. Prace były bardzo barwne i pomysłowe (również wyeksponowane na gazetce), a piosenka została zaprezentowana na wspólnym spotkaniu klas 2 i 3. Zadanie zostało wykonane wzorowo! Gratulujemy!

W klasach czwartych książkę wykorzystałyśmy na lekcjach wychowania fizycznego, gdzie odbyły się wyścigi rzędów. Był slalom piłką z gazety między książkami i rzut do kartonu, układanie książek wg alfabetu czy wielkości…. Zabawy było co niemiara!

Klasy piąte odwiedziłyśmy na historii, ponieważ poznawały historię książki. Próbowały pisać pismem klinowym na tabliczkach, wykonać zwój, kodeks, czy zabawić się drukiem….

Na lekcje królowej nauk czyli matematyki, wraz z logicznymi łamigłówkami z książką w tle, trafiłyśmy do klas szóstych. Zadania zostały wykonane bezbłędnie!

Właściwości papieru poznały klasy siódme na biologii. Wykonywały doświadczenia z rozkwitającą lilią, cytrynowym pismem czy budowały most z papieru.

A zabawy ze słowem miały klasy ósme na języku polskim. Uczniowie stworzyli krzyżówki, które wymieniłyśmy między klasami i które stanowiły zadanie konkursowe. Układały też jak najwięcej słów z wyrazu bibliotekarz czy bibliotekarka. Klasa 8b ze słowa bibliotekarz ułożyła 59 innych słów, 8a niewiele mniej. 8d ze słowa bibliotekarka ułożyła 71 słów! Ułożysz więcej? Dajemy Ci wyzwanie!!!  

W październiku można było też poznać „książki z książką w tytule”, bo takie znalazły się na mini wystawie. A znalazłyśmy ich w naszej bibliotece ponad 30!

Ogłoszony też został konkurs plastyczny na Drzewo pokoju – przesłanie do ludzi i świata. Ze względu na bardzo małą liczbę uczestników konkursu, nie wyłoniono zwycięzcy. Uczestnicy otrzymali nagrody za udział.

2022 Aktualności 15
Autor: