Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

            Wielkimi krokami zbliża się kolejna rocznica wybuchu protestów w Poznaniu w czerwcu 1956 roku i z tej właśnie okazji, dnia 29 kwietnia 2022 roku, klasa 8a (a wkrótce także kl. 8c i kl. 8b), wybrała się na wycieczkę śladami Poznańskiego Czerwca 1956 r.

          Najpierw udaliśmy się piechotą na pętlę junikowską, a później tramwajem nr 6 na Most Dworcowy, stamtąd – tramwajem linii nr 10 na Dębiec. Z pętli na Dębcu ruszyliśmy zabytkowym tramwajem przez ulice naszego miasta, którymi 66 lat temu maszerowali poznańscy robotnicy z „Ceglorza”. Pan przewodnik – Witold Sobócki z poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej opowiedział nam szczegółowo historię tamtych wydarzeń. Ważnym punktem na trasie naszego przejazdu były przede wszystkim  zakłady im. Hipolita Cegielskiego (dawnej – Zakłady Metalowe im. Józefa Stalina w Poznaniu) oraz budynek Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Kochanowskiego na poznańskich Jeżycach.

          Wycieczka tramwajowa zakończyła się na przystanku przy ulicy Fredry, skąd przeszliśmy pod pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 r. na plac Adama Mickiewicza, gdzie usłyszeliśmy m. in. historię powstania tegoż pomnika.

          Następnym punktem wycieczki było Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 r. znajdujące się w budynku Zamku Cesarskiego. 

          Pierwsza część muzeum była stylizowana na zwyczajne mieszkanie z okresu PRL, w jakim mieszkali wówczas Poznaniacy. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądał salon, kuchnia i toaleta. Przy ścianie stało radio, które odbierało sygnał z Radia Wolna Europa.

         Na wystawie zaprezentowano ponad 200 różnych fotografii ukazujących wydarzenia tamtego dnia oraz ich konsekwencje. Prezentowane były takie eksponaty jak np. radio Telefunken, części zagłuszarek polskojęzycznych zachodnich stacji radiowych, propagandowe plakaty, warsztat pracy robotnika ZISPO, pamiątki po ofiarach, broń i amunicja, dokumenty osób represjonowanych, a także liczne nagrania dźwiękowe i filmowe.

         Całość ekspozycji dopełniała część poświęcona konkursowi na pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 oraz uroczystości jego odsłonięcia. W tej części ekspozycji można było zobaczyć m. in. repliki trzech nagrodzonych projektów zgłoszonych do konkursu, księgę wystawy fotograficznej, która towarzyszyła obchodom, a w niej wpisy m.in. Andrzej Wajdy, Anny Walentynowicz oraz Lecha Wałęsy.

          Lekcja terenowa bardzo podobała się naszej klasie. Jest to świetny pomysł na poszerzenie wiedzy z zakresu historii o Poznańskim Czerwcu 1956 r. Jest to bowiem ważne wydarzenie w historii Polski, które każdy Polak powinien znać. Odwiedzenie Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 r. lub przejście trasy przemarszu robotników powinno być punktem obowiązkowym dla wszystkich Poznaniaków, zwłaszcza teraz, gdy zbliża się rocznica tych wydarzeń.

Iga Bogusz, Jakub Helak i Wojciech Warot

2022 Aktualności 23
Autor: