Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

     Pod koniec września (18-21 września 2018r.) pojechaliśmy dużą grupą uczniów ze szkoły podstawowej oraz uczniami gimnazjum do warszawy na MFF Dozwolone do 21.lat.  Zostaliśmy zaproszeni, ponieważ pięć naszych filmów zakwalifikowało się do tego festiwalu filmowego – trzy animowane z zeszłorocznych warsztatów Aniłapki, animacja uczniów klasy III B gimnazjum oraz jedna etiuda filmowa aktorska zrealizowana podczas warsztatów „Wielka przygoda z filmem” – klasa III B gimnazjum).

 Dni festiwalowe spędzaliśmy na wspólnych śniadaniach, pokazach filmowych, spacerach i rozmowach. Trzeciego dnia przed galą byliśmy na spacerze po Łazienkach i mijaliśmy również budynek Sejmu. O 16:00 rozpoczęła się Gala. Na początku nagrody rozdawali młodzi jurorzy. Każda grupa jurorów przypadała na każdą dzielnicę Warszawy, w której trwał festiwal. Nagrodzonym wręczali dyplomy. Po jury młodych nadszedł czas na nagrody i wyróżnienia przyznane przez profesjonalne jury. W jego skład wchodzili: przewodnicząca Magdalena Łazarkiewicz, Andrzej Fogler oraz Bodo Kox.  Przyznane zostały nagrody w różnych kategoriach: animacje, filmy dokumentalne i na koniec fabularne. Kiedy zaczęto wyczytywać imiona i nazwiska naszych reżyserek filmu „Kreda”, nie mogliśmy uwierzyć w to, co się stało. Byliśmy totalnie zaskoczeni. Otrzymaliśmy 1 miejsce w kategorii filmów fabularnych, byliśmy ex aequo razem z irlandzkim filmem „Choice”(http://www.upto21.pl/83-laureaci-2018).  Po skończonej gali odbył się bankiet, na którym był poczęstunek. O poranku w niedzielę wyruszyliśmy w drogę powrotną i nasza przygoda festiwalowa zakończyła się na Dworcu Głównym w Poznaniu.

Oglądanie było bardzo ciekawe, jednak siedzenie na krześle przez kilka godzin nie należy do najlepszych rzeczy, ale warto było tam pojechać, gdyż bardzo dużo dowiedzieliśmy się o filmach. Podczas festiwalu oglądaliśmy bardzo różne filmy. Przy tych zrealizowanych przez starszych i bardziej doświadczonych młodych filmowców mogliśmy zdobyć wiedzę o tym, jak jeszcze lepiej kręcić filmy, na tym głównie się skupili starsi uczestnicy wycieczki. Młodszym zaś najbardziej podobała się fabuła filmów i na nią zwracali uwagę.

Wyjazd młodych filmowców był wsparty finansowo przez Radę Rodziców Naszej Szkoły, za co serdecznie dziękujemy.

P.F.

I jeszcze nasze pofestiwalowe wrażenia:

Zaskoczyła mnie wiadomość o tym, że udało nam się zająć pierwsze miejsce. Była to niesamowita przygoda, której na pewno nie zapomnę do końca życia. Jagna

Jestem zadowolony, że byłem uczestnikiem tego festiwalu. Była to dla mnie ogromna przygoda oraz wielka satysfakcja, że otrzymaliśmy już tak wielkie wyróżnienie .Po tym festiwalu i wygranej  nabrałem chęci do nakręcenia kolejnego filmu. Szymon

Na festiwalu w Warszawie mieliśmy okazję obejrzeć wiele ciekawych filmów, z różnych gatunków  różnej tematyce. Były zarówno filmy robione przez dorosłych, jak i przez dzieci. Z powodu takiej różnorodności i dużej ilości świetnych filmów naprawdę bardzo zaskoczyło mnie to, że nasz film „Kreda” zajął pierwsze miejsce. Eryka

 

Widziałam mój film na dużym ekranie. Polecam robić filmy! Ewa

Przez dwa dni chodziliśmy na pokazy filmów, których łącznie było ponad 100. (…) Trzeciego dnia mogliśmy zwiedzić Warszawę i wybraliśmy Łazienki. W drodze powrotnej zjedliśmy w pizzerii obiad i spotkaliśmy Jurka Owsiaka (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy) . Do domu oprócz niezapomnianych wrażeń przywiozłam mnóstwo kasztanów nazbieranych w parku. Iga

Bardzo mi się podobała atmosfera festiwalu. Było to dla mnie nowe doświadczenie. Fajna przygoda. Cieszę się, że mogłem tam być. Niestety, nasz film nie zdobył żadnej nagrody, ale z nagrodą wrócili nasi starsi koledzy, którym gratuluję. Kuba

Bardzo mi się podobało na wyjeździe, a z filmów najciekawszy był „Bankiet” – animacja zrealizowana z plasteliny. Adam

Był to mój pierwszy festiwal i podobało mi się na wyjeździe. Niektóre jednak filmy były trudne i przeznaczone dla starszej widowni. Największe emocje wzbudziła we mnie gala finałowa. Eryk

Była to dla mnie wielka przygoda i bardzo mi się podobało. Chętnie uczestniczyłbym jeszcze w takich festiwalach. Nasze filmy (tych najmłodszych) nie miały szans z filmami osób prawie dorosłych i to jedyne, co mi przeszkadzało. Marcel

Po skończonych seansach wspólnie prowadziliśmy długie rozmowy, szukaliśmy odpowiedzi na zadane pytania, wyjaśnialiśmy sobie niezrozumiałe kwestie. Mam nadzieję, że ta  atmosfera  pomysłowości pozostanie w moich uczniach na długo i odtąd będą patrzyli inaczej na świat i ludzi.

Cała klasa III B z gimnazjum pracowała pod czujnym okiem opiekuna artystycznego Maćka Sterło-Orlickiego nad sukcesem „Kredy” i jestem uradowana, a jednocześnie dumna, że ich współpraca, zaangażowanie, kreatywność i wysiłek, a nawet poświęcenie zostały docenione przez jury. To nas uskrzydla! Anna Weronika Grala

Napisano o nas również na stronach:

http://www.csdpoznan.pl/aktualnosci/film-wielkiej-przygody-z-filmem-nagrodzony

https://www.sfp.org.pl/wydarzenia,5,27829,1,1,Kreda-laureatem-35-MFF-Up-to-21-w-Warszawie.html

2018 Aktualności 16
Autor: