Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

               Dnia 6 XI 2017 r. w Teatrze Muzycznym w Poznaniu odbył się Koncert Zaduszkowy „Pamiętamy…”, podczas którego uczczona została pamięć polskich bohaterów – ofiar gestapo oraz II wojny światowej. Organizatorami wydarzenia był Teatr Muzyczny w Poznaniu oraz poznański Oddział IPN.

           W pierwszej części koncertu odbyła się premiera filmu Anny Piaseckiej-Bosackiej, Mateusza Macura i Mariusza Lisieckiego pt.: „Operacja Tannenberg”. Film opowiada o polskich społecznikach z czasów międzywojennych , którzy zostali brutalnie wymordowani przez Niemców na początku wojny.

                W drugiej części koncertu zatytułowanej „Pieśni Niepodległej” zespół Monogramista JK zaprezentował pieśni patriotyczne popularne w okresie Powstania Wielkopolskiego. Zabrzmiały zarówno pieśni narodowe i żołnierskie, jak    i należące do regionalnego repertuaru wielkopolskich kół śpiewaczych. Narratorem tej części był Jacek Kowalski, poeta, pieśniarz i historyk sztuki, który anegdotami wprowadzał zgromadzonych w klimat każdego utworu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy złożyli kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary Gestapo, którego poznańska siedziba mieściła się w Domu Żołnierza, gdzie dziś znajduje się Teatr Muzyczny.

                Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III B gimnazjum: Anna Modrzyńska, Laura Graetzer, Amelia Nizio, Zofia Kubik, Maria Handke, Barbara Szymańska pod opieką nauczycieli: pani Ilony Majewskiej i pana Dariusza Kowalczyka.

Katarzyna Marchlewicz

2017 Aktualności 12
Autor: