Podobnie jak w minionym roku szkolnym, również w tym wzięliśmy udział w projekcie „BohaterON w Twojej szkole”. Akcja polega na upamiętnieniu uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocji historii Polski w XX w.
Uczniowie kl. 8a, 8b i 7c w kinie obejrzeli wzruszającą wideoprelekcję przygotowaną przez historyków, psychologów i uczestników Powstania Warszawskiego, a następnie – pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction pt. „Powstanie Warszawskie”.
Uczniowie klas 5, 7 i 8 na lekcjach historii poznali zasady działania Harcerskiej Poczty Polowej z okresu Powstania Warszawskiego. Mieli również okazję napisać list składający się TYLKO z 25 słów (tyle wynosił limit słów w korespondencji wysyłanej pocztą polową w czasie Powstania Warszawskiego), co – jak się okazało – było nie lada wyzwaniem.
Przygotowaliśmy również wystawę o Powstaniu Warszawskim pt. „Powstanie Warszawskie 1944 – bitwa o Polskę” na podstawie materiałów z Instytutu Pamięci Narodowej.
Podsumowaniem naszych działań było wykonanie zdjęć powstańczych: uczniowie przebrali się za sanitariuszki, listonoszy lub powstańców. Z biało czerwonymi opaskami, flagami, w strojach z okresu II wojny światowej pięknie się prezentowali.
Dziękujemy Państwu i Uczniom za włączenia się w jedną z największych polskich kampanii o tematyce historycznej 😊
_______________________________________________________________________________
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
Katarzyna Marchlewicz