Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

Patronką roku 2023 została ogłoszona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jadwiga Zamoyska. Z tej okazji w naszej szkole gości wystawa poświęcona tej wybitnej postaci – dyplomatce, poliglotce, podróżniczce i arystokratce, która nie bała się zakasać rękawów i wziąć do pracy, kiedy była taka potrzeba.

Jadwiga Zamoyska znana jest przede wszystkim jako współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie oraz założycielka Szkoły Domowej Pracy Kobiet na ziemiach polskich przełomu XIX i XX w., opartej na autorskim systemie edukacyjno-wychowawczym. Całe jej – niezwykle barwne życie – było naznaczone troską o drugiego człowieka oraz dobro najwyższe – Ojczyznę.

Była żoną generała Władysława Zamoyskiego, jednego z ważniejszych działaczy Wielkiej Emigracji, którego działalność na arenie międzynarodowej nieustannie wspierała. Dzięki pomocy Jadwigi jej najstarszy syn Władysław – wzorem ojca i matki angażujący się w działalność społeczną i patriotyczną –  zakupił w 1889 r. Zakopane, a jego starania o odzyskanie dla Polski Morskiego Oka zakończyły się  sukcesem i dzisiaj możemy się cieszyć jego pięknem oraz pięknem innych tatrzańskich stawów i szczytów, w tym Rysów.

Wszystkim dziełom Zamoyskiej przyświecało motto „Służyć Bogu, służąc Ojczyźnie, służyć Ojczyźnie, służąc Bogu”. „(…) Pozostawiła wiele wskazówek dotyczących tego, jak żyć. Wiedziała, że nie można marnować niczego, przede wszystkim czasu, że życie trzeba wypełnić tym, co ważne – zwłaszcza pracą na rzecz innych oraz ojczyzny” ( Anna Łazuka-Witek).

Katarzyna Marchlewicz

2024 Aktualności 11
Autor: