Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

fot. Adam Jastrzębowski, „Głos Wielkopolski”

         Dnia 9 lutego 2024 r. w Poznaniu uczczono pamięć 140 tysięcy Polaków, którzy 10 lutego 1940 r. zostali zesłani w głąb Związku Sowieckiego przez NKWD.

Poznańskie obchody rozpoczęły się Mszą świętą w intencji Polskich Zesłańców Sybiru w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Następnie wicewojewoda, Związek Sybiraków, kombatanci, służba mundurowa, posłowie, samorządowcy oraz wielkopolska młodzież, oddali cześć pamięci pomordowanym pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. 8b: Greta i Nina Prewicz, Maja Rzelechowska oraz Jan Halasz i Dominik Pieczyński.

– Nasza obecność zaświadcza, że historię pamiętamy i tę pamięć przekazujemy naszym rodzinom, bliskim, znajomym i wszystkim, dla których patriotyzm, poczucie wspólnoty i szacunek dla historii narodu są ważnymi wartościami – mówiła podczas przemówienia I wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc, która reprezentowała wojewodę wielkopolską Agatę Sobczyk.

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza z czterech wielkich deportacji Polaków na Sybir, przeprowadzonych przez Związek Sowiecki w latach 1940-1941. W jej trakcie, ponad 140 tysięcy mieszkańców Polski zostało brutalnie wywiezionych na wschód. Wielu z nich nie powróciło już do domu: zmarli z powodu ekstremalnych warunków podczas wywózki lub na zesłaniu.

Katarzyna Marchlewicz

2024 Aktualności 27
Autor: