Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

W dniach 6-10 XI 2023 r. miał miejsce w naszej szkole „Tydzień dla Niepodległej”, w ramach którego odbyły się m. in. lekcje historii z Ojcami Niepodległości. W tych wybitnych polityków wcielili się uczniowie klasy 8a i klasy 8b: Amelia Kurasz, Szymon Lepczyński, Dominik Pieczyński, Krzysztof Pluciński, Greta Prewicz i Jan Halasz. Podczas lekcji uczniowie nie tylko poznali najważniejsze wydarzenia z okresu walki Polaków o odzyskanie niepodległości w 1918 r. Mogli również sprawdzić swoją wiedzę z tego okresu, odpowiadając na pytania testowe oraz poznać wiele ciekawostek z życia owych wybitnych polityków i mężów stanu.

Ponadto uczniowie mieli niepowtarzalną okazję spotkać się i poznać bliżej owych Ojców Niepodległości, czyli Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Wincentego Witosa podczas wizyty w saloniku patriotycznym. Rozmowy toczyły się przy dźwiękach muzyki, a listonosz Oliver Petla rozdawał specjalne wydanie gazety z okazji 11 Listopada. Uczniowie młodszych klas odpowiadali na pytania związane z niepodległą Polską, przygotowane przez ósmoklasistów. Za poprawne odpowiedzi otrzymywali przepyszne ciasto upieczone przez uczniów 😉

W czwartek przedstawiciele klas 4 -7 wzięli udział w mini rozgrywkach klasowych pt. „Zagadki z Niepodległością w tle”. I miejsce zajęła klasa 4b, II – miejsce klasa 6c, a III miejsce – klasa 6b.

Na zakończenie „Tygodnia dla Niepodległej”, w piątek, 10 XI, w przeddzień Święta Niepodległości, w sali gimnastycznej o godz. 11. 11 cała społeczność szkolna, czyli wszyscy uczniowie szkoły, począwszy od uczniów klas 0, aż po ósmoklasistów, odśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Zostały także wręczone dyplomy oraz słodkie nagrody (dziękujemy  za nie Radzie Rodziców!) osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia, czyli uczniom klas ósmych 😉

Maja Rzelechowska, klasa 8b

2023 Aktualności 30
Autor: