Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

               Dnia 23 października 2023 roku uczniowie klas 8a, 8b, 7a, 7b oraz 6c wyjechali na wycieczkę do Warszawy.

            Zbiórka była już o godz. 4:45, ale wszyscy przybyli na czas. Do Warszawy dotarliśmy około godziny 10  rano. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wjazdu na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, który położony jest na wysokości 114 m. Wjechaliśmy tam windą, zaledwie w kilkanaście sekund. Z tarasu roztaczała się wspaniała panorama Warszawy. Widzieliśmy m.in. Ogród Saski, Zamek Królewski, Archikatedrę Warszawską oraz warszawskie drapacze chmur.

Następnym miejsce, które zwiedzaliśmy był Stadion Narodowy. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda boisko z punktu widzenia kibica i dowiedzieliśmy się m. in., że dach stadionu zamyka się oraz otwiera przez ok. 40 minut. Dlatego informacje o pogodzie pracownicy otrzymują 1-2 dni wcześniej. Zwiedziliśmy m. in. salę konferencyjną, w której mogliśmy zająć miejsca przeznaczone zazwyczaj dla piłkarzy i trenerów, którzy – podczas konferencji prasowej – odpowiadają na pytania dziennikarzy. W holu stadionu obejrzeliśmy małą makietą całego obiektu. Przemierzając rozległe przestrzenie stadionu mogliśmy przypomnieć sobie wszystkie mecze, jakie zagrała nasza reprezentacja. Przypominała o tym oś czasu wymalowana na jednej ze ścian: zaznaczone były na niej wszystkie wyniki polskiej drużyny w piłce nożnej od 2012 roku do dnia dzisiejszego. Zwiedziliśmy również luksusową szatnię przeznaczoną dla naszej reprezentacji, a następnie weszliśmy na taras widokowy, z którego widać było całe boisko.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa i wejściu do budynku zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, a następnie, razem z przewodnikiem ruszyliśmy na zwiedzanie. Podczas godzinnej wycieczki poznaliśmy krótką historię polskiego parlamentu, dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje współczesny parlament, zapoznaliśmy się również z codzienną pracą, obowiązkami i prawami parlamentarzystów.

Do Poznania wróciliśmy około godziny 21:40 – nieco zmęczeni, ale zadowoleni.

 Amelia Kurasz 8a

2023 Aktualności 9
Autor: