Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

W środę, 18 X br., uczniowie kl. 8a razem z nauczycielami odwiedzili groby osób związanych z Poznańskim Czerwcem 1956 r. w ramach akcji „Światełko dla Czerwca’56”. W ten sposób Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, od wielu już lat dba o pamięć o wydarzeniach pierwszego w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, protestu robotniczego.

28 czerwca 1956 roku, robotnicy i mieszkańcy Poznania wyszli na ulicę, aby domagać się podstawowych praw – prawda do godnego życia, do zapewnienia swojej rodzinie podstawowych potrzeb bytowych. Ten spontaniczny protest, został krwawo stłumiony przez ówczesne władze komunistyczne. Życie w Poznańskim Czerwcu 1956 straciło 58 osób, a wielu z uczestników dotknęły prześladowania.

Pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach, nadal jednak trwa. Muzeum swoją działalnością stara się ją utrwalać nie tylko poprzez ekspozycje, czy konkursy, ale także poprzez akcje społeczne. Jedną z nich jest właśnie akcja „Światełko dla Czerwca’56”.

Natomiast w środę, 8 XI br., uczniowie kl. 6c odwiedzili na cmentarzu junikowskim grób patrona szkoły, prof. Wiktora Degi oraz kwaterę Powstańców Wielkopolskich.

          Wyjście odbyło się w związku z akcją „Szkoła pamięta”. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczności lokalnej. Takimi bohaterami są właśnie Powstańcy Wielkopolscy i prof. Wiktor Dega – lekarz, wykładowca akademicki i patriota, który również brał udział w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim.

Katarzyna Marchlewicz

2023 Aktualności 9
Autor: