Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

3 października 2023 roku wybraliśmy się z klasą 8b, 7b oraz dwoma opiekunami na wycieczkę do Centrum Symulacji Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Kiedy dotarliśmy na miejsce wycieczki, po wejściu do budynku zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, które potem wymieniły się miejscem zwiedzania. Pierwszą atrakcją (dla mojej grupy) była sala chorych z interaktywnym manekinem w środku. Mogliśmy zobaczyć, jak wygląda sprzęt używany w szpitalach, np. defibrylator oraz usłyszeć bicie serca symulowanego pacjenta, używając stetoskopu. Następna była sala operacyjna połączona z szatnią dla studentów. W szatni znajdowała się mała maszyna przypominająca otwarte pudełko. Świeciła w ultrafiolecie i kiedy włożyliśmy pod nią ręce, zobaczyliśmy, jak mamy brudne dłonie. Kolejna była sala porodowa z dwiema sztucznymi pacjentkami, które w ramach ćwiczeń dla studentów miały odczepiane brzuchy, do których można było wlać sztuczną krew oraz włożyć lalkę dziecka. Dla studentów neonatologii przeznaczona była osobna sala z noworodkiem oraz komputerem badającym stan dziecka. Można również było na nim włączyć symulację sinicy, wtedy w jamie ustnej dziecka zapalały się fioletowe lampki. Późniejszym zajęciem było obejrzenie środka ambulansu oraz włożenie realistycznych kukieł z wagą normalnych mężczyzn do samochodu, co okazało się trudnym wyzwaniem. Po obejrzeniu wszystkich sal, usiedliśmy na małą lekcję historii znieczulenia, po czym poszliśmy do muzeum sprzętu medycznego i do kawiarni na lody.

Wycieczka ta bardzo mi się spodobała, przewodnicy ciekawie opowiadali o sprzęcie i o różnych dziedzinach medycyny, co otworzyło we mnie na nowo zapał do tej nauki. Moją ulubioną częścią tego wyjścia była prezentacja o historii znieczulenia i anestezjologii.

Amelia  Kurasz 8a

2023 Aktualności 29
Autor: