Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

W dniu 26 maja klasa 7B, pod opieką pani Barbary Chałupniczak-Kaczmarek oraz pani Katarzyny Marchlewicz, wybrała się na wycieczkę do Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

 Wycieczka rozpoczęła się po drugiej lekcji o godzinie 8:55. Wtedy wyruszyliśmy najpierw na Junikowo, a następnie  tramwajem linii numer 6 do Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które znajduje się w Odwachu na Starym Rynku w jednym z ciekawszych zabytków architektury polskiej. Po dotarciu na miejsce przydzielony został nam przewodnik, który oprowadził nas po całym obiekcie. Pan przewodnik opowiadał nam nie tylko o bezpośrednich przyczynach wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które jako jedno z nielicznych okazało się zwycięskie dla Polaków. Opowiedział nam również o innych, wcześniejszych powstaniach zbrojnych oraz o najwybitniejszych wielkopolskich organicznikach, których działalność także przyczyniła się do tego, że Powstanie wielkopolskie zakończyło się sukcesem.  

W muzeum znajduje się wiele eksponatów o łącznej wartości ponad 1mln zł. Jest tam również świetnie pokazane, jak wyglądało życie żołnierzy w okopach w czasie I wojny światowej. Po zakończeniu zwiedzania przewodnik powiedział nam, że jesteśmy klasą o bardzo dużej wiedzy historycznej, ponieważ często – poprawnie – odpowiadaliśmy na jego pytania 😊.  

Po wizycie w muzeum udaliśmy się na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, na którym pochowane zostały bardzo ważne dla Wielkopolski i Polski postacie. Znicze zapaliliśmy na grobie gen. Stanisława Taczaka – pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, którego postać przybliżyła nam Nina Prewicz.

Zachęcamy do odwiedzenia tych miejsc, szczególnie tym wszystkim, którzy interesują się historią naszej małej Ojczyzny.

                                                                                                                                                    Jan Halasz

2023 Aktualności 15
Autor: