Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

W dniu 14 kwietnia 2023 roku jako delegacja naszej szkoły w składzie: Zuzanna Kosicka, Anna Odziemska, Maria Stefaniak i Maciej Warot pod opieką pani Katarzyny Marchlewicz wzięliśmy udział w obchodach 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich oraz Kresowian na Sybir.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 12:00 uroczystą mszą świętą w intencji ofiar zbrodni i ich rodzin w Kościele oo. Dominikanów przy ulicy Kościuszki 99. Następnie wraz z pozostałymi uczestnikami tego ważnego wydarzenia spotkaliśmy się przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru w Ogrodzie Zamkowym przy Zamku Cesarskim.
W miejscu głównych obchodów rocznicowych wraz z Rodzinami Katyńskimi i potomkami Kresowian zesłanych na Sybir, uczciliśmy pamięć tysięcy pomordowanych Polaków.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tysiące polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych, doszło wiosną 1940 roku. Z polecenia władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 roku. Data ta jest symboliczną datą, podczas której upamiętnia się kolejne rocznice tej zbrodni. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony 14 listopada 2007 roku uchwałą Sejmu RP.

W uroczystościach wziął udział marszałek województwa wielkopolskiego – pan Marek Woźniak, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, rodziny poległych, służby mundurowe, harcerze oraz mieszkańcy Poznania. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli m.in. przedstawiciele władz centralnych, samorządowych i organizacji kombatanckich. Miasto reprezentował pan Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Podczas uroczystości przypominano również o trwającej wojnie w Ukrainie i dokonywanych tam przez Rosjan mordach.  

Znicz zapaliliśmy także w szkolnym ogrodzie przy tablicy upamiętniającej Henryka Leciejewskiego, który zginął w Katyniu.

Zuzanna Kosicka

2023 Aktualności 20
Autor: