Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

Dnia 14 kwietnia z okazji Święta Chrztu Polski odbyło się w szkolnej auli przedstawienie pt. „Chrzest Polski – początki państwa polskiego”.

Uczniowie klasy 8b przedstawili w kilku scenach okoliczności przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I. Na scenie pojawił się książę Mieszko i jego wojowie, Dobrawa wraz ze swoimi dwórkami oraz biskup Jordan i król Czech – Bolesław Srogi, który był ojcem chrzestnym Mieszka I. Przedstawienie rozpoczęło się od inscenizacji nocy kupały, a sceną kulminacyjną była scena chrztu Mieszka I.

Mieszko I przyjął chrzest w Wielką Sobotę. W roku 966 przypadała ona 14 kwietnia, stąd znamy dokładną datę uroczystości. Mogła się ona odbyć w kaplicy pałacowej na Ostrowie Lednickim lub w Poznaniu, jako że tam właśnie archeolodzy znaleźli ślady po baptysterium, czyli basenie chrzcielnym.

Narratorzy przypomnieli również publiczności, czyli uczniom klas 4-8 najbardziej znane legendy związane z początkami państwa polskiego oraz polityczno-kulturowe konsekwencje przyjęcia chrztu przez Polskę.

W historiografii postać księcia Mieszka I została nieco przyćmiona przez dokonania jego syna – Bolesława Chrobrego. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie Mieszko I stworzył podstawy państwa, wypracował kierunki polityki zagranicznej, przyjął chrześcijaństwo i są to najbardziej trwałe dokonania w dziejach państwa polskiego.

Katarzyna Marchlewicz

2023 Aktualności 16
Autor: