Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

Zakończyła się kolejna – już VIII – edycja prestiżowego konkursu Ogólnopolskie Seminarium Naukowe Matematyczne Laboratorium Kultury przeprowadzone przez Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na początku marca trójka ósmoklasistów: Maciej Warot z klasy 8c oraz Lena Wolna i Natasza Turkot z klasy 8b uczestniczyła w pierwszym etapie VIII Ogólnopolskiego Seminarium Naukowego pt. Matematyczne Laboratorium Kultury 2023. Stworzyli oni grę dydaktyczną, którą zgodnie z regulaminem prezentowali online przed organizatorami konkursu.

https://docs.google.com/presentation/d/1gKZNc91MdzJeWje7vwzK2NEjhJ0f7 L4gP99VxM_lU88/edit?usp=sharing

9 marca ogłoszono wyniki i 10 szkół przeszło do kolejnego etapu, w tym nasza drużyna. 23 marca uczniowie wraz z opiekunem udali się na Wydział Studiów Edukacyjnych UAM, aby uczestniczyć w dalszych zmaganiach. Po rejestracji wszyscy uczestnicy zostali powitani przez organizatorów i  honorowych gości, a następnie nauczyciele uczestniczyli w seminarium dydaktyczno-szkoleniowym, podczas gdy uczniowie przystąpili do konkursu.

Na tym etapie uczniowie zostali zapoznani z teorią funkcji (dział matematyki omawiany w szkole średniej). Musieli sporządzić własne notatki, a następnie mieli do rozwiązania test. Było 17 zadań, z czego trzy otwarte, a na wszystko mieli 45 minut. Nasza drużyna dostała maksymalną liczbę punktów. Okazało się, że trzy drużyny miały taką samą liczbę punktów, więc odbyła się dogrywka.

Było trudniej, bo uczniowie nie mogli już korzystać z notatek i zdani byli na siebie, swoją pamięć, wiedzę i intuicję. Najważniejsza była jednak zgodna współpraca, bo przecież walczyli jako drużyna. Dali radę! Organizatorzy byli pod wrażeniem współpracy członków naszej drużyny, a także ich wiedzy i kultury osobistej.

Jesteśmy dumni, że to reprezentanci naszej szkoły jako laureaci (zespoły zajmujące miejsca I-III) dostaną wpis na świadectwo i dodatkowe 2 punkty przy rekrutacji do szkoły średniej, ale cenniejsze są wrażenia i doświadczenia, które im towarzyszyły.

Ogromne gratulacje dla naszej drużyny!

Życzymy kolejnych sukcesów.

Małgorzaty Łukaszewicz-Libner

Małgorzaty Philipps

2023 Aktualności 16
Autor: