Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. 

Pierwsze nasze zadanie to : Podaj piłkę

Czy Wasz zespół potrafi współpracować podczas podawania sobie piłki na boisku?

Czy uda się Wam zdobyć bramkę? Podczas tej lekcji uczniowie zapoznali się z zestawem LEGO® Education BricQ Motion Prime.

Uczniowie odpowiadali na pytania :

– Jakie umiejętności muszą mieć piłkarze, by podawać sobie piłkę na boisku? (Dwie najważniejsze to podawanie piłki i jej odbieranie).

– Jaka siła jest potrzebna, żeby wprawić piłkę w ruch? (Piłkarze popychają piłkę stopą, wytwarzając pęd, co pozwala im kopnąć piłkę do przodu. Stopy używają też do zmniejszenia prędkości piłki i zatrzymania jej, gdy odbierają ją od innego gracza).

Kilka ilustracji z naszych działań:

Drugim zadaniem było zbudowanie  Akrobaty

Co jest fajniejsze od drążka gimnastycznego? Drążek gimnastyczny na samochodzie! Zbudujmy samochód napędzany przez akrobatę..

Uczniowie odpowiadali na pytania:

– Jaka siła jest potrzebna, żeby wprawić akrobatę w ruch? (Akrobaci wykorzystują siłę swoich mięśni, pchając i ciągnąc, by wytworzyć pęd i pokonać siłę ciężkości, która ściąga ich w dół).

– Dzięki czemu akrobata pozostaje w ruchu? (Pierwsza zasada dynamiki Newtona głosi, że poruszające się ciało będzie się poruszać, dopóki nie zadziała na nie zewnętrzna siła. Gdy mięśnie akrobaty przestaną go popychać, opór powietrza i tarcie między rękami a drążkiem sprawi w końcu, że akrobata zawiśnie bez ruchu u dołu drążka, ponieważ ściągnie go tam siła ciężkości).

Nasze prace:

Film: https://drive.google.com/file/d/1uos2FUFIIc0V0y_4NvUjd_7AaYw32zod/view?usp=share_link

Wkrótce pochwalimy się dalszymi  naszymi  pracami 😊

Anna Słomka

2023 Aktualności 27
Autor: