Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

W dniu 30 listopada 2022 r. uczniowie klasy 8b, 8c i 8d wzięli udział w wycieczce do Fortu VII – Muzeum Martyrologii Wielkopolan, które znajduje się przy ulicy Polskiej w Poznaniu.

W październiku 1939 r. hitlerowskie Niemcy utworzyły w Forcie VII pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny. Obóz ten był największym w Wielkopolsce ośrodkiem eksterminacji polskich elit. Niemcy dopuszczali się w nim strasznych okrucieństw. Był to pierwszy obóz, w którym Niemcy użyli gazu do masowego mordowania ludności cywilnej.

W muzeum m.in mogliśmy zobaczyć cele więzienne, w których byli przetrzymywani Polacy. Przewodnik opowiadał o męczarniach, które spotykały każdego, kto trafił do obozu. Do tego okropnego miejsca trafiali nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. Ludzie każdego dnia bali się o swoje życie, nie wiedzieli co ich czeka, ani jak długo będą żyli. Oprócz narzędzi, którymi karano więźniów za najmniejsze przewinienie, mogliśmy również zobaczyć to, co udało się zrobić przebywającym tam Polakom: np. wyszywane chusteczki, różaniec z chleba, rysunki, kartki pisane po niemiecku i grypsy, w których więźniowie donosili najbliższym o swoim trudnym losie. Mogliśmy także przeczytać słowa pożegnania, kierowane do rodziny.  

Miejsce to wzbudza wielkie emocje, zwłaszcza ogromny smutek. To miejsce pamięci, w którym każdy powinien chwilą ciszy upamiętnić tych, którzy ginęli tam tylko dlatego, że byli Polakami i chcieli żyć w wolnym kraju. Powinniśmy być dumni z naszych rodaków, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość.

Na znak naszej pamięci, zapaliliśmy dwa znicze: przy tzw. schodach śmieci i ścianie śmierci, w miejscach, w których ginęli więźniowie – naukowcy, artyści, nauczyciele, społecznicy, duchowni, harcerze, lekarze oraz uczestnicy Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich.

Zofia Brejwo

 

2022 Aktualności 21
Autor: