Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

       W poniedziałek, 24 X br., uczniowie kl. 8b odwiedzili na cmentarzu junikowskim grób patrona szkoły, prof. Wiktora Degi oraz kolumbarium Powstańców Wielkopolskich.

         Wyjście odbyło się w związku z akcją „Szkoła pamięta”. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczności lokalnej. Takimi bohaterami są właśnie Powstańcy Wielkopolscy i prof. Wiktor Dega – lekarz, wykładowca akademicki, uczony i patriota, który również brał udział w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim.

Natomiast w czwartek, 28 X, grupa uczniów z kl. 8b i 8c odwiedziła groby osób związanych z Poznańskim Czerwcem 1956 r. w ramach akcji „Światełko dla Czerwca’56”. W ten sposób Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, od wielu już lat dba o pamięć o wydarzeniach tego pierwszego w PRL, protestu robotniczego.

          Uczniowie naszej szkoły, z kl. 7a, odwiedzili również – w ramach akcji „Zapal znicz pamięci” – groby Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej w Lasach Palędzko-Zakrzewskich.

Katarzyna Marchlewicz

2022 Aktualności 7
Autor: