Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

W maju i czerwcu tego roku szkolnego klasa 7b i klasa 7c uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które znajduje się w Poznaniu na Starym Rynku.

Przewodnik w ciekawy sposób opowiadał o przebiegu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które trwało w latach 1918-1919. W budynku można obejrzeć m.in. przedmioty związane z życiem codziennym Wielkopolan z tamtego okresu.  Prezentowane na wystawie eksponaty wespół z grafikami, planszami i tekstami, przyjmują rolę narratora opowieści. Zbiory uzupełniają repliki mundurów, które nadają muzeum klimatu.

Na koniec udaliśmy się na Wzgórze św. Wojciecha na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan i tam uczciliśmy pamięć powstańców, przede wszystkim pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, gen. Stanisława Taczaka.

Uczniowie klasy 7c zwiedzili także Kryptę Zasłużonych Wielkopolan, w której znajduje się m.in. urna z sercem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, urna z ziemią z miejsca pochówku gen. Ignacego Prądzyńskiego oraz prochy Józefa Wybickiego.

Maja Stołowska, uczennica kl. 7b

2022 Aktualności 22
Autor: