Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

W ramach „Tygodnia z Konstytucją 3 Maja” uczniowie na lekcjach historii utrwalali wiadomości związane z okolicznościami uchwalenia Konstytucji z 1791 r., przygotowując różne prace, np. portrety króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, gazetki okolicznościowe: „Co każdy Polak wiedzieć powinien o Konstytucji 3 Maja?”,  krzyżówki na temat Polski w XVIII w. oraz infografiki i komiksy. Uczniowie mogli również obejrzeć wystawę „Polskie symbole narodowe” (IPN). 

            W środę, 27 IV br., uczennice z kl. 7b: Lena Wolna, Maria Chrzanowiecka (jako sędziowie), Ida Braun (jako Stanisław August Poniatowski), Maja Frąckowiak (jako mecenas), Inez Bober (jako prokurator), Natasza Turkot (jako Katarzyna Wielka), Julia Gretka (jako woźny sądowy) zaprezentowały inscenizację pt. „Sąd nad królem Stanisławem Augustem Poniatowskim”.

            Dziewczęta samodzielnie przygotowały scenariusz, zadbały o stroje i elementy scenografii (z pomocą koleżanek i kolegów z klasy oraz wychowawcy). Sędziowie uniewinnili Stanisława Augusta Poniatowskiego. Za winną rozbiorów i upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów uznali carycę Katarzynę II Wielką, władczynię Rosji, co wywołało aplauz publiczności. Wszyscy świetnie się bawili i przy okazji – mamy nadzieję – czegoś się również nauczyli 😊

            W ramach „Tygodnia z …” został ogłoszony także Szkolny Konkurs na Wypracowanie Historyczne dla uczniów kl. IV-VIII:

Historycy do dzisiaj spierają się, czy Stanisław August Poniatowski zrobił więcej dobrego, czy złego dla Rzeczpospolitej. Jak Ty oceniasz ostatniego polskiego króla? Napisz samodzielnie krótkie wypracowanie na ten temat (1/2 – 1 strona A4), przypominając najważniejsze Twoim zdaniem dokonania Stanisława Augusta Poniatowskiego.

            Termin oddawania prac minął 6 V br. Wkrótce zostaną ogłoszone jego wyniki😊

Katarzyna Marchlewicz

2022 Aktualności 9
Autor: