Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu


Władysław Bełza
— Kto ty jesteś? 
— Polak mały. 
— Jaki znak twój? 
— Orzeł biały. 
— Gdzie ty mieszkasz? 
— Między swemi. 
— W jakim kraju? 
— W polskiej ziemi. 
— Czym ta ziemia? 
— Mą Ojczyzną. 
— Czym zdobyta? 
— Krwią i blizną. 
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze. 
— A w co wierzysz? 
— W Polskę wierzę. 
— Coś ty dla niej? 
— Wdzięczne dziecię. 
— Coś jej winien? 
— Oddać życie.

Dnia 3 maja obchodzimy święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Wówczas po raz pierwszy barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe. Godło Polski to Orzeł Biały. Jest to wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Flaga Polski składa się z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego. Są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego – biały herbowy Orzeł, czerwony barwa pola tarczy. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:

  • biały reprezentuje srebro, oznacza także wodę i czystość i niepokalanie,
  • czerwony jest symbolem ognia i krwi, odwagi i waleczności.

Z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 maja w Naszej szkole odbył się konkurs plastyczny „Kotylion 3 –majowy”.

Dziękujemy Wszystkim uczniom za udział  i gratulujemy zwycięzcom!

I miejsce – Sebastian Karbowski kl. 4a

II miejsce – Diana Nowak kl. 4b, Lena Kosmalska-Szymańska kl. 1a

III miejsce – Natasza Szałkiewicz kl. 4a

Kamila Wiśniewska

2022 Aktualności 3
Autor:
Rozmiar czcionki
Kontrast