Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

Dnia 13 IV 2022 r. przedstawiciele społeczności szkolnej, uczniowie kl. 8c: Florentyna Durska, Tomasz Gruss i Eryk Wermajster wraz z opiekunem wzięli udział w obchodach 82. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich oraz Kresowian na Sybir. W obchodach wzięli udział m.in. marszałek województwa wielkopolskiego, wojewoda wielkopolski, prezydent Poznania oraz samorządowcy z regionu, przedstawiciele korpusu konsulów honorowych miasta Poznania, a także członkowie stowarzyszeń kombatanckich, służb mundurowych, harcerze oraz delegacje uczniów wraz z pocztami sztandarowymi poznańskich szkół.

            Najpierw odbyła się msza święta w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie w kościele Ojców Dominikanów, której przewodniczył ksiądz biskup Grzegorz Balcerek. Następnie przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru odbyły się dalsze uroczystości: m. in. podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, modlitwa, Apel Pamięci, składanie kwiatów i wieńców oraz odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

            W swoim przemówieniu do zebranych marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak m. in. powiedział: „Pamiętamy, że prawda o ofiarach stalinowskiego reżimu musiała czekać na wolną, niepodległą, demokratyczną Polskę. Naszym obowiązkiem jest stać na straży tej prawdy i pamięci. Niezależnie od tego, jak świat wokół będzie się zachowywał”. Dodał również, że las katyński stał się symbolem „wszystkich miejsc kaźni na nieludzkiej ziemi”.

            Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni. W roku 2007 Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Katarzyna Marchlewicz

2022 Aktualności 24
Autor: