Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

W piątek, 11 marca 2022 r. odbyły się w naszej szkole dwie żywe lekcje historii: dla klas 4-6: „Rycerze i wojowie za czasów Piastów” oraz dla klas 7-8: „Długi wiek XIX – ku Niepodległej”. Po raz kolejny, po okresie pandemii, zawitał w szkolne mury Krzysztof Górecki i Teatr Historyczny Chorągiew Komturstwa Gniewskiego.

            Uczniowie mogli przyjrzeć się uzbrojeniu drużyny księcia Mieszka i Bolesława, dowiedzieli się także jaka była jego wartość. Marcel z kl. 6b i Filip z kl. 5a na własnej skórze poczuli ciężar rycerskiej zbroi. Natomiast dzięki Michałowi z kl. 4c i Wojtkowi z kl. 5b, uczniowie przenieśli się w czasie i wzięli udział w pasowaniu na rycerza, poznając jego symbolikę oraz kolejne etapy tej ważnej uroczystości w życiu ówczesnych mężczyzn wywodzących się z rycerskiego rodu.

            Jako że nieodzownym elementem kultury dworskiej były rozrywki rycerskie, uczniowie, a właściwie uczennice: Oliwia z kl. 6a, Gabrysia z kl. 5b oraz Oliwia z kl. 4a zapolowały z powodzeniem na grubego zwierza przy pomocy kuszy. Na zakończenie zajęć odbył się emocjonujący mini turniej rycerski z udziałem Klaudiusza z kl. 6b i pani Ilony Majewskiej.

            Z kolei na lekcji o wieku XIX, starsi uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze dla Polski wydarzenia z tego okresu.

Na początku spotkania prowadzący poprosił kilku uczniów za kulisy. Jak się później okazało wcielili się oni w role historycznych postaci – Tadeusza Kościuszkę, Józefa Wybickiego, Napoleona Bonaparte oraz Józefa Piłsudskiego. Uczniowie mieli także okazję zapoznać się z bronią i umundurowaniem ówczesnych polskich żołnierzy – kosynierów walczących w 1794 r., powstańców listopadowych z 1830 r. i powstańców styczniowych z 1863 r. oraz żołnierzy Księstwa Warszawskiego.

Podróż przez Historię zakończyła się w 1918 r., kiedy po 123 latach niewoli ponownie na mapy Europy powróciła Polska – lapidarnie rzecz ujmując – wraz z przybyciem Józefa Piłsudskiego do Warszawy. 

Katarzyna Marchlewicz

2022 Aktualności 17
Autor:
Rozmiar czcionki
Kontrast