Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

     Już niedługo kolejna, 125 rocznika pierwszego publicznego pokazu filmów wykonanego kinematografem, który odbył się w Paryżu 28 grudnia 1895r. w Salonie Indyjskim Grand Cafe, a wyświetlono dwuminutowy film, pt. „Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie”, a później m.in.: „Śniadanie”, „Polewacz polany” i „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”.

     To okazja do tego, aby podzielić się również filmowymi sukcesami naszych uczniów i także ostatnich absolwentów gimnazjum, które przez ostatnie dwa lata osiągali w tej dziedzinie. Mam nadzieję, że te wspaniałe osiągnięcia zachęcą uczniów z młodszych klas do inspiracji oraz rozwijania pasji filmowej, która przynosi wymierne efekty i zaszczyty.

KALENDARIUM:

We IX 2019 r.  uczniowie 3 B klasy filmowej naszego gimnazjum (już od dwóch lat absolwenci) na MFF Up to 21. (Dozwolone do 21.lat) otrzymali Grand Prix za film „Twarze”. Podczas tej edycji festiwalu zostały również pokazane inne filmy zrealizowane zarówno przez gimnazjalistów, jak i przez uczniów szkoły podstawowej (efekt pracy na warsztatach Aniłapki  – II edycja).

Ważnym wydarzeniem było także zakwalifikowanie się w grudniu 2019 r. do Jury Dziecięcego Filmów Pełnometrażowych  37.MFF Ale kino! Adama Trejtera (obecnie ucznia 7c ). Cały tydzień obradował z grupą innych jurorów i ogłosił wspólnie z nimi werdykt podczas gali.

Nasze filmy zostały wybrane do analizy filmowej a w IV 2020r o pokazane podczas wersji online na Wielkopolskich Porównaniach Filmowych:

Odporna, Eryk Wermajster i Tomasz Gruss

Ciastko, Marcel Łukasiewicz, Jakub Dolata, Eryk Wermajster, Tymon Wawrzynek

Skarb, Jan Michalak

Twarze, real. Uczniowie klasy III B gimnazjum ostatniego rocznika

W X 2020r. film Twarze został zakwalifikowany do Best OFF Festiwal jako jeden z dziecięciu najlepszych filmów z różnych festiwali filmowych.

Również w X 2020 r. filmy Ciastko, Kreda i Twarze zostały wyselekcjonowane do pokazu konkursowego na festiwalu w Walii – Wicked Wales Festival

Bardzo dużym sukcesem było zakwalifikowanie się w XI 2020r. filmów zrealizowanych na warsztatach ANIŁAPKI do Festiwalu Filmów Animowanych w Czechach Animanie

w kategorii MINI:

Leśne sprawy Anna Kierojczyk i Adam Trejter 7 c oraz Tajemnica zaginionych marchewek Iga Bogusz 7 a, Małgorzata Zade-Ismail, Barbara Zajączkowska 7c )

a w kategorii MIDI:

Bez przeszkód, E.Wolna, W.Chrebor, N.Wróbel, P.Foltyniewicz (III B gimnazjum) i B. Buchwald

Nie do pary, A.Bartkowiak, M.Kubik, N.Kubiak, J.Dawidowska III B gimnazjum)

XI 2020

W tym roku szkolnym Iga Bogusz, klasa 7a zasiadała w Jury Dziecięcym Filmów Krótkometrażowych 38.MFF Ale kino! Jej relacja i wrażenia zamieszczone są również na naszej szkolnej stronie.

Filmy ostatniej klasy gimnazjalnej III B filmowej: Twarze i Kreda zostały zakwalifikowane do konkursu na festiwal OKFA w Koninie (XII 2020). To duży sukces, gdyż z 210 filmów do festiwalu zakwalifikowały się 54.

2020 Aktualności 20
Autor: