Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

W co się bawisz ?

Dzisiejsze dzieciaki bardzo często na pytanie: „Co robisz, kiedy sam się bawisz?” odpowiadają „nic” albo „gram na komputerze” lub „oglądam telewizję”.

Jak dawniej bawiły się dzieci? Jak spędzały czas? Jak organizowały sobie przestrzeń do zabawy? Teraz w sklepach można kupić zabawki o jakich tylko marzycie, ale nie zawsze tak było. Kiedy wasi dziadkowie byli mali, tacy jak wy, musieli sami sobie wymyślać różne zabawy, które zajmowały im wolny czas.  Nie mieli telewizora, komputera, smartfona, nie w każdym domu były książki dla dzieci. Wasi rówieśnicy organizowali sobie spotkania towarzyskie na podwórku, na łące, w lesie, w sadzie…. Okazuje się, że umieli urozmaicić sobie zabawę. Znali mnóstwo gier, piosenek, wyliczanek. Bogata wyobraźnia podpowiadała im, co można wykorzystać, aby zabawa była nieprzeciętna i udana. Ważna była atmosfera, śmiech, ruch, pomysłowość – to wszystko dawało radość z bycia razem.

Gry i zabawy z dawnych lat to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu. W odróżnieniu od gier komputerowych umożliwiają one bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, rozwijają umiejętność planowania, negocjacji, rozwiązywania konfliktów.

Zachęcamy Was do udziału w  naszym projekcie. Zróbcie wywiad z Babcią, Dziadkiem, starszym sąsiadem… Spytajcie o zabawy z ich dzieciństwa. Najlepiej, jeśli się w coś razem pobawicie. Dziadkowie czy Pradziadkowie mogą nauczyć was czegoś bardzo interesującego, dzieląc się przy tym wspomnieniami z własnej młodości.

Opiszcie króciutko zasady zabawy (młodsi uczniowie mogą skorzystać z pomocy dorosłych), dołączcie wykonaną przez siebie ilustrację lub zdjęcie, koniecznie się podpiszcie pod tekstem i pracę wyślijcie mailowo na adres: annalewandowska@sp78poznan.pl. do 10 stycznia 2021r.

Spróbujemy stworzyć książkę – poradnik dla wszystkich, którzy się nudzą. Książka znajdzie się w księgozbiorze biblioteki. Możecie się stać autorami bestsellera !

Jak zawsze, na uczestników zabawy czekają upominki !

Anna Lewandowska

2020 Aktualności 2
Autor: