W ramach kolejnych spotkań z żywą historią odbyły się kolejne warsztaty, tym razem tkackie. Pan Mariusz zaprezentował uczestnikom spotkania dawne proste narzędzia tkackie, opowiedział jak na przestrzeni czasów rozwijał się warsztat tkacki. Każdy dostał kawałek runa owczego i dowiedział się, w jaki sposób powstawała z niego nić, czym i jak ją farbowano a na koniec w jaki sposób tkano krajki.
Czy wiecie, że krajki (w zależności od ich szerokości) miały różnorodne zastosowanie? Służyły jako ozdoba włosów, szal, pasek, a zszywane elementy, jako kamizelka. Wiele z pokazanych przez pana Mariusza krajek jest jego dziełem. Dzieci dowiedziały się jak można pozyskać nici jedwabne, z których ubrania są znacznie przyjemniejsze w dotyku, bardziej miękkie i delikatne. Zajęcia były atrakcyjne dla dzieci z tego względu, że każdy mógł sam doświadczyć jak przebiega proces wytwarzania ubrania od owieczki do niteczki.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Zgoda