Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

     Dnia 22 I 2020 r. odbyły się w naszej szkole trzy żywe lekcje historii: dwie dla uczniów klas 4-6 pt. „Rycerze i wojowie za czasów Piastów” oraz jedna dla uczniów klas 7 i 8 pt. „Długi wiek XIX – ku Niepodległej”.

Krzysztof Górecki wraz z członkami Teatru Historycznego „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego” przedstawił w niezwykle barwny sposób epokę średniowieczną. Uczniowie, słuchając o czasach Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Kazimierza Wielkiego mogli nie tylko przyjrzeć się uzbrojeniu ówczesnych rycerzy, ale również doświadczyć ciężaru kolczugi, wziąć udział w pasowaniu na rycerza, turnieju rycerskim oraz polowaniu na grubego zwierza.

            Lekcja skierowana do uczniów klas 7 i 8 miała nieco inny charakter, bowiem to uczniowie wcielali się w najważniejsze postaci z okresu obejmującego okres od zaborów poprzez Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe aż po 11 listopada 1918 r., kiedy to do Warszawy z Magdeburga przybył Józef Piłsudski. Tak więc na scenie pojawili się w porządku chronologicznym: Tadeusz Kościuszko, Napoleon Bonaparte, Józef Wybicki, Piotr Wysocki oraz Józef Piłsudski. Nie zabrakło także kosyniera walczącego pod Racławicami w 1794 r. oraz żołnierzy z armii Księstwa Warszawskiego – grenadiera i fizyliera.

           Katarzyna Marchlewicz

 

2020 Aktualności 9
Autor: