Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

     Kolejna wycieczka koła turystyczno-krajoznawczego naszej szkoły do Poznańskiego Muzeum Pyry.

     W minioną sobotę, tj. 7 grudnia odbyła się ostatnia w tym roku wycieczka koła turystyczno-krajoznawczego.

Tym razem pojechaliśmy na Stary Rynek, gdzie zwiedzaliśmy Poznańskie Muzeum Pyry, Muzeum Instrumentów Muzycznych, widzieliśmy koziołki poznańskie, które są ubrane w bożonarodzeniowe kubraczki.

Spacerując przez rynek oglądaliśmy Bożonarodzeniowy Jarmark, chcieliśmy także zobaczyć rzeźby lodowe, ale niestety jeszcze ich nie wystawiono. Obejrzeliśmy także pozostałości murów miejskich.

Najciekawszą atrakcją okazało się muzeum pyry; gdzie mogliśmy sami przyprawić ziemniaka, którego następnie upieczono w koszulce. Przypomniały mi się czasy dziecińska i pieczonych ziemniaków w ognisku.

Ziemniaki zwane w okolicach Poznania pyrami, to bardzo ciekawe warzywo i czwarta co do wielkości zbiorów roślina uprawiana na świecie. Mamy 4 tysiące odmian ziemniaków na świecie, w Polsce uprawia się ich ok. 120 odmian.

Pyry przybyły do naszego kraju z Ameryki Południowej i najszybciej upowszechniły się w Wielkopolsce, stąd nazwa naszego regionu Pyrlandia.

Wszystkim nam podobało się także odnowione Muzeum Instrumentów Muzycznych, gdzie można było obejrzeć wiele ciekawych eksponatów, najbardziej zapadła w pamięci uczniów nazwa instrumentu: pierdziel (trąbka z kory).

Chyba naszą tradycją stała się pogoda, trzeci raz z rzędu padał deszcz, tym razem nie był to ulewny, jak ostatnio.

Niemniej jednak zapraszamy wszystkich chętnych na następne spotkanie  i wycieczkę w Nowym Roku 2020.

Na wycieczkę pojechała  z nami pani Beata Wraga.

                                  Opiekunowie: Iwona Liszewska i Maria Filip

2019 Aktualności 8
Autor: