Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

     Dom Kultury „Stokrotka”, jak co roku, zaprosił nas do udziału w spotkaniu z cyklu „Kocham Klasykę” zorganizowanym w ramach XIX Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8a, Joanna Boińska, Marta Hirsch, Lena Lepczyńska oraz Jakub Rybarczyk, pod opieką Anny Lewandowskiej. W tym roku wspólnie czytaliśmy literaturę szlachecką, wybraliśmy więc fragmenty „Zemsty” oraz „Pana Tadeusza”. Spotkanie odbyło się 21 listopada 2019 r. Wieczorny nastrój, piękny wystrój sali, pyszny piernik sprawiły, że uczniowie pokonali tremę i pięknie przeczytali niełatwe teksty.

Pod adresem naszych lektorów padło wiele ciepłych słów ze strony organizatorów. Spotkanie otworzył dyrektor festiwalu, pan Przemysław Basiński, następnie wysłuchaliśmy arii z opery „Straszny dwór” Moniuszki oraz kilku utworów muzyki dawnej. Gościem specjalnym wieczoru był prof. UAM dr hab. Jacek Kowalski, historyk sztuki, poeta i pieśniarz. Mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle ciekawych opowieści na temat kultury staropolskiej, stroju szlacheckiego, jadłospisu z dawnych wieków, początków tworzenia się literatury staropolskiej, a wszystko to okraszone pieśniami wykonanym przez pana Jacka Kowalskiego. Był to dla nas wszystkich naprawdę wyjątkowy wieczór.

2019 Aktualności 4
Autor: