Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

     W sobotę 5 października uczniowie koła turystyczno-krajoznawczego w liczbie 16 osób wybrali się na Cytadelę. Pogoda niestety nam nie sprzyjała, padał lekki deszczyk, ale było dość ciepło.

Powierzchnia parku Cytadela w Poznaniu wynosi około 90 ha. To największy park na terenie miasta, a zarazem jedno z najczęściej wybieranych przez mieszkańców miejsc relaksu, odpoczynku czy też aktywności fizycznej. 

Zwiedzanie parku rozpoczęliśmy od spaceru przez cmentarz żołnierzy radzieckich. Przy okazji zebraliśmy mnóstwo kasztanów, z których później zrobimy ludziki i zwierzątka. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Armii „Poznań” oraz Muzeum Uzbrojenia. Zobaczyć można tam m.in. komplet karabinów, amunicję artyleryjską, zbiór broni i amunicji zebranej na terenie Cytadeli podczas budowy parku.  Największy jednak zachwyt budzi plenerowy park sprzętu wojskowego. Na ekspozycji znajduje się kilkanaście egzemplarzy pojazdów wojskowych, kilka samolotów i śmigłowców z okresu powojennego oraz wiele dział i moździerzy różnych typów.

Po zwiedzaniu muzeów zrobiliśmy sobie przystanek na drugie śniadanie, zjedliśmy je na tarasie jednej z kawiarni zlokalizowanej na terenie Cytadeli. Zahaczyliśmy także o plac zabaw dla dzieci. Jedną z niewątpliwych atrakcji tego miejsca jest rosarium, które wybudowano na planie koła z piętrowo opadającymi tarasami  ku centralnie położonemu zbiornikowi wodnemu. 

W 2002 roku, z okazji obchodów 750 – lecia lokacji miasta, na terenie parku stanęła instalacja Magdaleny Abakanowicz „Nierozpoznani”. Zrobiliśmy tam mały przystanek, wykonaliśmy kilka zdjęć z rzeźbami oraz kolorową parasolką pani Marysi i poszliśmy dalej.

Wycieczka podobała się wszystkim, następnym razem wybierzemy się na rajd do Kobylnicy.

Opiekunowie koła: Iwona Liszewska i Maria Filip

2019 Aktualności 21
Autor: