Dnia 10 października w naszej świetlicy odbyły się warsztaty bursztynnicze, w których uczestniczyła całkiem spora grupa Świetliczaków i zerówkowiczów. Dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji. Dowiedziały się, że bursztyn w języku greckim to elektron, w języku staropolskim jantar, mówi się też o nim „płonący kamień”. Że bursztyn stosuje się nie tylko jako biżuterię, ale też wykorzystuje do nalewek, robi na nim zupę, używa jako kadzidełek, ponieważ jest łatwo palny. A najdroższy bursztyn ma kolor niebieski. I jeszcze, że bursztyniarz zbiera bursztyny a bursztynnik wykonuje z niego wyroby.
Podczas zajęć praktycznych dzieci wykonały obrazek z pyłku bursztynowego. W sali zaległa cisza, tak były skupione na wykonaniu swojej pracy. Dostały także zadanie domowe. W woreczku otrzymały różne odcienie bursztynów z wywierconymi otworkami i paski drobnego papieru ściernego. Ich zadaniem było wyszlifować bursztyny , wypolerować pastą do zębów, nawlec na nitkę i podarować naszyjnik wybranej osobie.
Takich zajęć u nas jeszcze nie było. I mam nadzieję, że dzieci wyszły z nich zadowolone i dużo bogatsze w wiedzę o bursztynie i jego zastosowaniu.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Zgoda