Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

     Aktualna podstawa programowa wprowadziła do klas edukacji wczesnoszkolnej podstawy programowania, kodowania. Kodowanie to rozwój logicznego, algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, rozwój kompetencji społecznych i mnóstwo dobrej zabawy. Warto przeznaczyć godzinę na aktywności związane z programowaniem, bo to inwestycja w przyszłość dziecka. W związku z tym uczniowie klasy 2a włączyli się do realizacji zajęć w ramach programu „Uczymy Dzieci  Programować”, organizowany przez firmę Edu Sense.

Raz w tygodniu, ucząc się przez zabawę , wykonują różne zadania związane z powyższą tematyką. Wykorzystują do tego różnorodne maty edukacyjne oparte na układzie współrzędnych, wirtualną matę edukacyjną Edu Sense, roboty Bee Bot i Ozobot, puzzle do Ozobotów, kolorowe kubeczki i wiele innych ciekawych pomocy i materiałów. Zajęcie te są tematycznie skorelowane z treściami nauczania realizowanymi podczas poszczególnych edukacji, np. „Dzień kropki”, „Dzien Pluszowego Misia”, „Sposoby na niepogodę, „Kartka świąteczna”, „Sporty zimowe”, „W marcu jak w garncu”, „w świecie zwierząt”

Dzieci brały udział w trzech certyfikowanych wyzwaniach, podczas których równolegle z uczniami innych szkół w Polsce i Europie realizowali zadania związane z kodowaniem i programowaniem. Pierwszym wyzwaniem był „Code Week” – „Europejski Tydzień Kodowania”. Dzieci uczyły się tańca robotów, kodowali hasła, wyznaczali drogę na macie w wykorzystaniem robota Bee Bot, odkodowywali nazwy zabytków Poznania, tworzyli mapę Wielkopolski. Podczas drugiego wyzwania „100 –lecie Odzyskania Niepodległości” dzieci kodowały wartości ważne dla Polaków, poznały sąsiadów Polski i ich flagi odkodowując te informacje, utrwalały wiadomości o Polsce z wykorzystaniem gry planszowej na macie edukacyjnej. Trzecie wyzwanie „Godzina kodowania” polegało na kodowaniu zegara i różnych aktywności wykonywanych w ciągu dnia, budowaniu zamków z kolorowych kubeczków.

Obecnie dzieci realizują wyzwanie „Tydzień z technologią”, podczas którego projektowały swój własny smartfon z różnymi aplikacjami, poznały grę planszową z wykorzystaniem kodów QR, odkodowywały hasła z wykorzystaniem wirtualnej maty edukacyjnej. Będą również utrwalać mnożenie i dzielenie z użyciem kolorowych kubeczków.

Relacje z realizacji wszystkich zadań i wyzwań umieszczane są na stronie „Uczymy Dzieci Programować” na Facebook.

Zajęcia związane z kodowaniem i programowaniem są dla dzieci bardzo atrakcyjne, pozwalają na realizowanie treści programowych w inny, ciekawy, urozmaicony sposób.

Maria Filip

 

2019 Aktualności 30
Autor: