Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

     W środę 7 listopada 2018r. wzięliśmy udział w konkursie „Aktywnie świętuję 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego”. Organizatorem konkursu było Miasto Poznań – Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania. W grupie wiekowej klas IV-VI zorganizowane zostały podchody z zadaniami z wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, w Parku Księdza Józefa Jasińskiego (dawniej Park Raszyński).    

W podchodach wzięło udział 11 szkół podstawowych (nr  7, 13, 20, 22, 40, 48, 54, 72, 75, 78, 88). Nasza szkołę reprezentowali: 3 dziewczynki z klasy 6b (Agata Kawecka, Simona Włodarczak, Partycja Zielińska) oraz 3 chłopców z klasy 5c (Macie Mazur, Tomek Gruss, Krzysiu Ruciński).

                Zadania podczas podchodów:

 1. Pole minowe – drużyna w pozycji kucznej tyłem do kierunku biegu; na słowo „start” pierwsza osoba rozpoczynała bieg i gdy dobiegła do przeciwległego punktu przyjmując pozycję kuczną krzyczała już i kolejna osoba mogła rozpocząć konkurencję; gdy wszyscy zawodnicy z danej drużyny znaleźli się w przeciwległym punkcie rozpoczynał się bieg powrotny do punktu startowego. Czas na wykonanie zadania to 35 sekund. W naszej drużynie w tym czasie dobiegły 4 osoby.

 2. Ratownik na medal – jedna osoba z drużyny siada między słupkami i materacem; druga osoba owija bandażem nogę osoby siedzącej; dwie osoby przenoszą osobę siedzącą

  na materac i dwie kolejne przeciągają materac z tą osobą do mety. Mierzony był czas wykonania zadania.

 3. Strzał do celu – należało trafić piłeczkami do zawieszonej na drzewie obręczy, odległość rzutu 10 metrów. Za każdy celny rzut otrzymywało się pół punktu. Zdobyliśmy 1 punkt

  na 6 możliwych.

 4. Mądry żołnierz – drużyna wykonywała krótki bieg do dywanu, na którym była szkatułka,

  a w niej wyrazy związane z Powstaniem Wielkopolskim. Należało w czasie 2 minut ułożyć dwa zdania z tej rozsypanki wyrazowej. Nasza drużyna zdobyła 5.5 punktu na 6 możliwych.

 5. Sprawny żołnierz – przez 90 sekund drużyna musiała przejść 6 metrów dotykając ziemi tylko pięcioma stopami. Nasza drużyna przeszła 5 metrów.

 6. Skoczek dostawca – z linii cała drużyna skakała z miejsca w dal. Z tego miejsca, do którego doskoczyła rzucała paczkę do celu. Nasza drużyna dostarczyła 5 paczek na 6 możliwych.

 7. Zwinny ratownik – kolejno zawodnicy drużyny otrzymywali apteczkę żołnierską, z którą musieli wykonać bieg z przeszkodami i wrócić do mety. Mierzony był czas wykonania zadania.

 8. Tor przeszkód – kolejno zawodnicy drużyny musieli jak najszybciej pokonać kilka przeszkód na równowagę i zwinność, a następnie sprintem wrócić do miejsca startu. Mierzony był czas wykonania zadania.

 9. Test z wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim – 5 pytań dotyczących wybuchu i przebiegu Powstania Wielkopolskiego. Nasza drużyna zdobyła maksymalną ilość punktów.

W końcowej klasyfikacji nasza drużyna zajęła drugie miejsce spośród jedenastu startujących drużyn.

 Jako kapitan drużyny chciałem serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za udział i emocjonującą lekcję historii. Dziękuję również za powierzenie mi takiego odpowiedzialnego stanowiska. Pani Katarzynie Marchlewicz dziękujemy bardzo za przygotowanie nas do konkursu oraz za trzymanie kciuków i doping.

Krzysztof Ruciński, kl.5c

2018 Aktualności 13
Autor: