Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

Tydzień Obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – krótkie podsumowanie

     W dniach od 15 do 19 października 2018 r. w naszej szkole świętowaliśmy 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w ramach tzw. Tygodnia Obchodów. Z tej okazji odbyły się dwie prelekcje. Starsi uczniowie z kl. 7, 8 i III gimnazjum spotkali się z historykiem, prof. dr hab. Piotrem Okulewiczem, który przedstawił im okoliczności wybuchu Powstania Wielkopolskiego, natomiast uczniowie kl. 4 wysłuchali opowieści o znakach i barwach narodowych, którą przedstawił im heraldyk Tadeusz Jeziorowski.

      Odbył się również – niezwykle emocjonujący – Szkolny Konkurs Wiedzy nt. Powstania Wielkopolskiego w formie Kahoot. Wzięły w nim udział 5-osobowe drużyny z kl. 4a, 4b, 4c, 4d, 5a i 6b. Podczas Apelu Podsumowującego zostały ogłoszone wyniki Rodzinnego Konkursu Plastycznego „Wolność to diament do oszlifowania”. Nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców, otrzymali Tomasz Gruss z siostrami Hanią i Niną, Lena Wolna z siostrą Martyną oraz Aleksandra Antkowiak. Klasy, które wzięły udział w różnych działaniach projektowych otrzymały pamiątkowe dyplomy.

            Jako, że wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek patriotycznych jest nie tylko piękne, ale służy także budowaniu wspólnoty, śpiewaliśmy radośnie i z całego serca: podczas wtorkowej dużej przerwy, koncertu pt. „Z młodej piersi się wyrwało” oraz Apelu Podsumowującego. Wspólne śpiewanie staje się powoli nową tradycją w naszej szkole:)  

            Uczciliśmy minutą ciszy i zapaleniem znicza pamięć wszystkich tych, którzy wzięli udział w Powstaniu Wielkopolskim, w tym także patrona naszej szkoły – prof. Wiktora Degę. 

            Aby pamięć o obchodach 100. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przetrwała – nie tylko na stronach szkolnej kroniki – ale również w innej, bardziej symbolicznej formie, reprezentanci naszej szkolnej społeczności: Anita Wądołkowska z kl. III A gimnazjum, Łukasz Pawełkiewicz z kl. III B gimnazjum oraz Ewa Trejter i Mikołaj Kucz z kl. 4b zasadzili w szkolnym ogrodzie „Drzewo Wolności” podarowane nam przez panią Hannę Coftę, nauczycielkę naszej szkoły. Pod drzewem znajduje się tabliczka z napisem „Drzewo Wolności – 2018”, którą ufundował pan Arkadiusz Nierychlewski, artysta-kamieniarz, dołączając w ten sposób do grona Przyjaciół Szkoły. Dzięki Joannie Szymańskiej, uczennicy kl. III B gimnazjum, będąc w sali kolumnowej, mogliśmy „na żywo” obejrzeć bezpośrednią relację z sadzenia drzewa.

            Na zakończenie Tygodnia Obchodów odbyła się tzw. żywa lekcja historii, przedstawiająca ważniejsze wydarzenia z naszej historii: Powstanie Wielkopolskie, Powstanie Warszawskie, Powstanie Poznańskiego Czerwca 1956 r. Towarzyszyła temu niezwykle bogata wystawa: uczniowie mogli wziąć do ręki repliki broni, założyć czapki lub hełmy wojskowe, wczuć się w rolę lekarza z wojskowego lazaretu. Swoje zbiory zaprezentował również Jakub Tomczak, uczeń kl. 8b, który opowiedział nam o swojej pasji i najcenniejszych eksponatach.

            Uczniowie wysłuchali także relacji prawdziwego świadka historii, pani Aleksandry Banasiak, pielęgniarki, która ratowała rannych podczas Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz obejrzeli inscenizację z Powstania Warszawskiego – akcję pod Arsenałem z 1943 r., czyli uwolnienie podharcmistrza Jana Bytnara „Rudego” przewożonego po przesłuchaniu z siedziby Gestapo do więzienia na Pawiak. Pokaz z wykorzystaniem elementów pirotechnicznych sfinansowała Rada Rodziców.

            Wszystkim – Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom, Dziadkom, Przyjaciołom Szkoły – którzy zaangażowali się w działania w ramach projektu „Pamiętamy! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” serdecznie DZIĘKUJEMY!

Katarzyna Marchlewicz i Agnieszka Karwat

2018 Aktualności 21
Autor: