Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

     Dnia 26 kwietnia 2018 r. wybraliśmy się wspólnie z panią Katarzyną Marchlewicz oraz naszą wychowawczynią, panią Anną Weroniką Gralą, w podróż po Poznaniu z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Pierwszym punktem naszej wyprawy było spotkanie pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich z naszą przewodniczką – panią Mają Rausch, która najpierw opowiedziała o przyczynach wybuchu Powstania, a później wyjaśniła symbolikę pomnika.

Po złożeniu hołdu Powstańcom – zapaleniu znicza oraz symbolicznej minucie ciszy -przejechaliśmy zabytkowym tramwajem do centrum Poznania. Trasa przebiegała wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi, przez centrum do Ronda Kaponiera, następnie ulicą Fredry, aż na plac Cyryla Ratajskiego. Podczas przejazdu tramwajem pani przewodnik pokazywała nam ciekawe miejsca, przy okazji opowiadając historie związane z nimi oraz ważnymi postaciami naszego miasta i regionu. Dodatkową atrakcją były specyficzne piski i trzaski, jakie wydobywały się z wnętrza zabytkowego tramwaju.  Było to niesamowite przeżycie, którego na pewno długo nie zapomnimy.

Następnie udaliśmy się w kierunku Starego Rynku, zatrzymując się na Placu Wolności, na którym pani przewodnik pokazała nam autentyczne fotografie z czasów powstańczych. Zrobiły one na wszystkich duże wrażenie.  Odczytaliśmy również napis znajdujący się na płycie placu. Pani przewodnik przypomniała nam słowa pierwszej przysięgi wojskowej złożonej, właśnie tam w dniu 26 stycznia 1919 r., przez polskich żołnierzy po odzyskaniu niepodległości.

Spotkanie z Panią przewodnik zakończył wywiad, jaki przeprowadziły uczennice klasy II B. Został on również zarejestrowany kamerą filmową, która towarzyszyła nam od początku tej wycieczki.

Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem było Muzeum Powstania Wielkopolskiego, po którym oprowadzał nas już inny przewodnik. Opowiadał nam nie tylko o Powstaniu Wielkopolskim, ale również o innych wydarzeniach z historii Polski – insurekcji kościuszkowskiej, powstaniu listopadowym i styczniowym oraz Wiośnie Ludów. Mogliśmy również założyć mundury z czasów Powstania Wielkopolskiego oraz wziąć do ręki repliki broni z tamtych czasów.

 Na zakończenie, nasza koleżanka, Joanna Szymańska, a po niej nasza wychowawczyni – pani Anna Weronika Grala – wykonały krótkie utwory na zabytkowym fortepianie.

Nadia Maciejewska

2018 Aktualności 14
Autor: