Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

     Dnia 6 IV br. uczniowie naszej szkoły z klasy III B gimnazjum: Natalia Andrzejewska, Patrycja Pietraszkiewicz, Maria Handke, Zofia Kubik, Amelia Nizio, Barbara Szymańska, Adam Wawrzyniak, Krzysztof Kaczmarek i Anna Modrzyńska pod opieką pani Katarzyny Marchlewicz, reprezentowali naszą szkołę w uroczystości upamiętniającej ofiary niemieckiej okupacji lat 1939-1945, które odbyły się w Forcie VII w Poznaniu w ramach Miesiąca Pamięci Narodowej. 

Tego dnia w Forcie VII zgromadziło się wielu młodych ludzi, ważne osobistości, ale też osoby, które nie tylko pamiętały wydarzenia z tamtych lat, ale same przeżyły piekło w tym pierwszym na ziemiach polskich niemieckim obozie zagłady.

W pierwszej kolejności głos zabrali przedstawiciele Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fortu VII. Wysłuchaliśmy również niezwykle wzruszających przemówień, które wygłosili byli więźniowie oraz osoby będące świadkami straszliwych wydarzeń, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej w tym miejscu. Obejrzeliśmy inscenizację poświęconą księdzu Józefowi Prądzyńskiemu, który był więziony w Forcie VII. Odmówiliśmy także modlitwę za wszystkich, którzy zginęli w Forcie VII w wyniku okrucieństwa Niemców.

Zwieńczeniem uroczystości było odśpiewanie przez zgromadzonych „Roty” Marii Konopnickiej. Następnie delegacje, zaproszeni goście złożyli kwiaty i znicze. Uczniowie naszej szkoły oddali hołd zamordowanym, zapalając znicze pod „ścianą śmierci”. Dali tym samym świadectwo pamięci o ludziach, którzy zginęli za ojczyznę.

Po zakończeniu uroczystości zwiedziliśmy Fort VII z przewodnikiem, panią Barbarą Jerzowską, dzięki której mogliśmy wyobrazić sobie, jak bardzo ciężkie i nieludzkie warunki tam panowały. Atmosfera tego miejsca – nawet dzisiaj, po tylu latach, w pogodny, słoneczny dzień – pozwala poczuć ten ogromny ból, jakiego doświadczali przebywający tam więźniowie. 

Uważam, że powinniśmy pamiętać i oddawać cześć ludziom poległym za ojczyznę. Oni zginęli dla nas, dla naszego kraju i naszej lepszej przyszłości. 

Anna Modrzyńska

2018 Aktualności 17
Autor: