Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

     W tym roku nasza klasa miała wspaniałą okazję wzięcia udziału w warsztatach filmowych dla gimnazjalistów, które zorganizował Festiwal Filmów Młodego Widza Ale kino! „Filmuj z gwiazdą”.
Na pierwszym spotkaniu z panami Januszem Piwowarskim i Marianem Suchaneckim, które odbyło się w naszej szkole na lekcji języka polskiego, rozmawialiśmy o naszej własnej koncepcji kreatywnej i o pomysłach na realizację „Randki w kosmosie”. Panowie opowiedzieli nam o tym, jak będzie wyglądał plan i czego możemy się spodziewać.

Dali nam również wskazówki związane z rekwizytami. To były naprawdę pomocne rady. 
Po spotkaniu na kolejnej lekcji języka polskiego sporządziliśmy listę potrzebnych rekwizytów i kostiumów, następnie wybraliśmy osoby odpowiedzialne za dostarczenie ich na plan. 

Gdy 7 grudnia 2017 r. o 9.00 dotarliśmy na miejsce, do Centrum Kultury Zamek, od razu zaczęły się przygotowania. Na początku pan Michał Kocurek, który świetnie spisał się, grając królową kosmitek, przeprowadził krótką rozgrzewkę dla aktorów. Oczywiście wszyscy z grupy, łącznie z Panią Łukaszewicz i Panią Majewską, które sprawowały nad nami opiekę, z niej skorzystaliśmy. Później charakteryzatorki przygotowywały aktorki i zmieniły je w prawdziwe kosmitki. 
Pracowaliśmy z utalentowaną reżyserką, Joanne Rakotoarisoa. Wiele się od niej nauczyłam. Rozmawiałyśmy o pracy reżysera, odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa i o tym, jak reżyser powinien kierować aktorami, żeby wydobyć z nich to, co najlepsze podczas kręcenia każdej sceny. 
Andrzej Wajda powiedział kiedyś: „Film to pewna maszyna. Jak rusza, to za każdym razem jest taka sama – czy to dramat, czy komedia, czy to jest film trochę większy, czy mniejszy, czy gra Polański, czy ktoś inny. To pewna rzeczywistość, której wszyscy muszą się podporządkować.” Myślę, że żadne słowa lepiej nie oddałyby tego, co czułam po opuszczeniu planu. 
Dla całej naszej grupy była to świetna zabawa, a wszystko dzięki zaangażowaniu i współpracy pomiędzy członkami ekipy. Dzieliliśmy się pomysłami, łączyliśmy je, a potem staraliśmy się je zrealizować najlepiej, jak tylko potrafiliśmy.
Dzięki temu doświadczeniu mogłam zobaczyć chociaż namiastkę pracy, jaką trzeba było włożyć w sukces wszystkich moich ulubionych filmów. To naprawdę ciężka praca, ale daje niesamowitą satysfakcję, a jeśli faktycznie podporządkujemy się tej filmowej rzeczywistości.

Paulina Staniewicz III B 

 

 

2017 Aktualności 16
Autor: