Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

            Dnia 15 XI 2017 r. odbyła się w naszej szkole dla uczniów klas 4-6 tzw. żywa lekcja historii pt. „Rycerze i ich zwyczaje”.

            Członkowie Bractwa Historycznego „KERIN” przybliżyli uczniom realia epoki średniowiecznej, opowiadając o barwnym świecie ówczesnego rycerstwa – turniejach, bitwach oraz o zasadach zawartych w kodeksie, których rycerze musieli przestrzegać.  Była to m.in. walka w obronie wiary i Kościoła, odwaga, honor, pobożność, wierność damie serca oraz dworność, czyli umiejętność właściwego zachowania się.

            Przedstawili również – z udziałem uczniów wcielających się w postać pazia, giermka i rycerza – drogę, jaką musiał pokonać każdy szlachecki syn, aby zostać pasowanym na rycerza. Przybliżyli także uczniom przebieg jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, tj. bitwy pod Grunwaldem, która rozegrała się 15 lipca 1410 r.  

             Na koniec spotkania uczniowie w zbrojach – płytowej i kolczej – wzięli udział w mini pojedynku.

Katarzyna Marchlewicz

2017 Aktualności 21
Autor: