Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

„Usłyszałem i zapomniałem.

Zobaczyłem i zapamiętałem.

Zrobiłem i zrozumiałem.”

Konfucjusz

 

Otaczający nas świat jest bardzo ciekawy i kryje w sobie wiele tajemnic. Dzieci od najmłodszych lat uwielbiają eksperymenty. Doświadczania są podstawą ich rozwoju i nauki. To poprzez eksperymentowanie i doświadczanie poznają prawa przyrody. Wiedza i umiejętności zdobywane w ten właśnie sposób na długo zapadają w pamięć. Pozwalając dzieciom doświadczać i eksperymentować zachęcamy je do działania, pokazujemy, że to, co się dzieje wokół nas możemy wytłumaczyć. Zachęcamy je do stawiania pytań, ale także i do szukania na nie odpowiedzi.

Zajęcia realizowane w poprzednim roku szkolnym w ramach programu matematyczno-przyrodniczego spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci z klas 1-3. Podczas spotkań, które odbyły się do tej pory, dzieci miały możliwość obserwowania i wykonywania różnych doświadczeń. Zgłębiły tajniki elektrostatyki, sprawdziły właściwości ciał stałych, cieczy i gazów, zapoznały się z pojęciem napięcia powierzchniowego, wykonały eksperymenty związane z powstawaniem dwutlenku węgla, szacowały długość przedmiotów i mierzyły je różnymi sposobami i wiele więcej. Każde zajęcia dzieci przyjmowały z entuzjazmem.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci, ich zainteresowaniom, a także naturalnej potrzebie zaspokojenia ciekawości światem, opracowałyśmy program innowacji pedagogicznej „Lubię wyzwania”, która będzie realizowana w roku szkolnym 2017/2018. Zajęcia będą odbywały się w czwartki o godz 9.50-10.35 dla uczniów klas drugich przebywających w świetlicy szkolnej oraz w poniedziałki od godz 14.30-15.15 dla uczniów chętnych przebywających w świetlicy szkolnej już nie możemy doczekać się kolejnych spotkań i dziecięcej radości!

Małgorzata Philipps

Joanna Tomczak

2017 Aktualności 9
Autor: