Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

Godziny  pracy biblioteki szkolnej:

poniedziałek

wtorek środa czwartek

piątek

10.00 – 12.30 7.40 – 14.40 7.40 – 14.40 7.40 – 13.40

7.50 – 12.50

plan pracy biblioteki szkolnej 2023-2024

e-mail: biblioteka@sp78poznan.pl

Katalog zasobów bibliotecznych Online SP78:

katalog.sp78poznan.pl

 

 

 

 

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2023/2024

  • A oto i książki o kotach, które powiększyły nasz księgozbiór 🙂
     

  • Nowy kącik czytelnika W czytelni mamy też nowy kącik czytelnika!

    Można się zrelaksować, poczytać, wyciszyć, naładować akumulatory przebywając wśród bujnej zieleni na wygodnej sofie.

    Dziękujemy Brygadzie RR!

  •  

    Ponieważ Dzień Kota przypadał w czasie ferii (17 lutego), świętowanie w bibliotece odbyło się z lekkim opóźnieniem – we wtorek 27 lutego. Po szkole zaczęły przemykać się koty małe i duże. (Dziękuję wszystkim, którzy się przebrali, lub przynieśli swoje koty-maskotki.) W czytelni rozgościły się książki o kotach wszelkiej maści. Sporo osób wzięło udział w WIELKIM WYŚCIGU KOTÓW, czyli przez cały dzień zmagali się z kocimi wyzwaniami i zbierali kocie punkty. (Wyścig ukończyli: W. Kreiza z 3a, B.Cadler, Z.Dębska, D.Salak z 4b i J.Stefaniak z kl.5b.)  Największym powodzeniem cieszył się jednak „Kot w worku”. Dziękujemy za wspólną zabawę!

    Agnieszka Karwat

  • W piątek 26 stycznia czytelnia zamieniła się w magiczną Krainę Czytania pełną czarów i magii, świateł, dźwięków i zapachów. Odbyło się w niej uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika. Pani wróżka czytała o magii czytania i magii książek. Rozdała też skrzydła, aby każdy nowy czytelnik samodzielnie mógł wyruszyć do krainy przez siebie wybranej. Ożywały książki, z jednej wyszła kwoka z innej kot czy Elza z Krainy Lodu. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie a w prezencie otrzymali magiczne piórko – zakładkę, oraz książkę.

  • Wyzwanie biblioteczne na styczeń

  • 25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia. W naszej bibliotece obchodziliśmy go już w piątek 24 listopada. W czytelni zamieszkały misie a klasy I-III zmierzyły się z misiowymi wyzwaniami! Ale się działo! Próbowano misiowych smakołyków, stawiano misiowe ślady, rysowano misia z zamkniętymi oczami czy rozpoznawano najsłynniejsze misie świata. Na początku uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o niedźwiedziach słuchając i oglądając teatrzyk kamishibai. Za wszystkie zadania zbierali misiowe punkty wśród których wylosowano nagrody. Na koniec wraz z misiem zatańczyliśmy misiowy taniec! W misiowym kąciku można było poczytać książki o misiach (a mamy ich całkiem sporo) lub zrobić sobie zdjęcie. A każdy z biblioteki wyszedł z misiami Haribo.

    Czytelnię zdobiła wystawa prac konkursowych: PORTRET MISIA. Prace były przepiękne, pomysłowe i różnorodne! Metodą głosowania przez dzieci i nauczycieli przyznano 6 pierwszych miejsc a pozostałe prace zostały wyróżnione. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

    Dziękuję wszystkim za wspólną zabawę!

 

  • wyzwanie listopadowe

 

Po wrześniowych zawirowaniach z podręcznikami, biblioteka wróciła pełną parą do pracy z czytelnikami. I tak:

– 15 września świętowaliśmy DZIEŃ KROPKI w klasach I-III.

– Dylan wrócił do klas I–III i kontynuuje bajkoczytanie.

– Klasy 1b i c rozpoczęła projekt „Poznaję baśnie i legendy z teatrzykiem kamishibai”.

– W bibliotece czekają zadania i wyzwania na październik.

Serdecznie zapraszamy uczniów do zabawy! Wszystkie wiadomości zawarte są w biuletynie bibliotecznym, który co miesiąc wywieszany jest na drzwiach sali lekcyjnej.

– Ogłaszamy też całoroczny konkurs na PAMIĘTNIK CZYTELNIKA (szczegóły w bibliotece)

– We wtorki o 13.45 w bibliotece będą odbywały się próby „Małego teatru” – zapraszamy uczniów klas III – VI

Wydarzenia w roku szkolnym 2022/2023

  • Wyzwanie na maj

  • Wiosna z książką     

A oto Wasze przepiękne prace pod tytułem „Wiosna z książką”.

  • Kartka okolicznościowa

  • Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet, w dniu 8 marca zaprosiłyśmy do biblioteki dziewczęta (tym razem z klas starszych) do rozwiązania krzyżówki o kobietach. Za poprawne rozwiązanie można było otrzymać zakładkę do książki oraz coś słodkiego J

Dziękujemy tym kobietkom, za odwagę i udział w zabawie!

A może i Ty chcesz zmierzyć się z zadaniem….

Dzień Kobiet krzyżówka.docx

  • Wyzwanie na marzec

  •  

    MIAU! 17 lutego z okazji DNIA KOTA biblioteka przeżyła oblężenie. W tym dniu czytelnią rządziły koty! Na każdego „ucznia z kotem”, czekał słodki koci języczek, a chętni mogli wziąć udział w Wielkim Kocim Wyścigu wykonując różne „kocie” łamigłówki i zadania. Można było obejrzeć  tematyczną wystawę książek (o kotach oczywiście) i poczytać złote myśli o bohaterach tego dnia. Najliczniejszą grupą były klasy 1-3. Było sporo miauczenia i dużo dobrej zabawy!

  • Tuż przed feriami 25 stycznia w bibliotece odbyło się PASOWANIE NA CZYTELNIKA! Uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników. Po wysłuchaniu wierszy o tym, jak należy obchodzić się z książką w wykonaniu starszych koleżanek, w obecności Pani Dyrektor Ewy Kubisz złożyli przysięgę, że będą książki kochać i szanować. Za podpis pod rotą posłużył im odcisk palca. Uroczystość uświetnili też trzecioklasiści, którzy zaśpiewali piosenkę o bibliotece. Pierwszoklasiści obejrzeli teatrzyk kamishibai a w nim książkę „Noc w bibliotece”. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali książkę „Abecadło”.

  • Z Nowym Rokiem, nowym krokiem!

  • W dniu 21 grudnia w naszej bibliotece została uroczyście „otwarta” półka książek w języku ukraińskim! Bardzo się z tego cieszymy! Książki zostały zakupione w ramach środków UNICEF dla Miasta Poznań 2022, a kilka pozycji zakupiła Rada Rodziców. Są to książki nie tylko w języku ukraińskim. Mamy także książeczki napisane równolegle w języku polskim i ukraińskim, co może ułatwić naszym gościom naukę naszego języka.

     

  • Wyzwanie na grudzień
  • W dniu 25 listopada przypada Święto Pluszowego Misia. Z tej okazji zaprosiłyśmy uczniów klas 1-3 wraz z przytulankami na wspólne świętowanie w bibliotece. Na uczniów i bohaterów dnia czekał pluszowy miś Zdziś ze słodką niespodzianką. Następnie dzieci obejrzały krótką prezentację, z której dowiedziały się, skąd wzięło się to święto. Zapoznałyśmy też dzieci ze szkolną Misioteką. Sprawdziłyśmy znajomość najbardziej popularnych misi. (Okazało się, że dzieci świetnie sobie z zadaniem poradziły.) Nauczyliśmy się także, odróżniać misia od niedźwiedzia i poznaliśmy różne ich gatunki. Była też zabawa w teatr (!) – dzieci przedstawiły bajkę „Złotowłosa i trzy niedźwiadki”. Na sam koniec dzieci otrzymały od misia Zdzisia słodkie misie haribo.

    Październikowym wyzwaniem był wywiad z misiem. Do biblioteki spłynęło 12 prac. Bardzo Wam wszystkim dziękujemy za zaangażowanie! Postanowiłyśmy wyróżnić trzy wywiady: Roksany Skawińskiej z klasy 3a, Michała i Adama Dombka z klasy 2b i 5c; oraz najzabawniejszy Juliana Wardaka z klasy2a.

    Gratulujemy  wszystkim, którzy podjęli się wyzwania i liczymy na liczne podejmowanie kolejnych wyzwań!

     

     

 

  • W listopadzie będziemy obchodzić Święto Pluszowego Misia.
    Z tej okazji w piątek 25 listopada przychodzimy do szkoły ze swoim ulubionym pluszakiem (nie musi być miś).

    W bibliotece będzie wystawa misiowych książek, ciekawostki o niedźwiedziach, ciekawe zajęcia….

    A dla Was uczniowie mamy kolejne WYZWANIE! (może być rodzinne).

 

 

  • Zakończył się miesiąc bibliotek szkolnych – październik, zatem czas na podsumowanie projektu „Z książką w tle”. Odwiedziłyśmy wszystkie klasy, aby pobawić się, pomyśleć, policzyć, czy porysować .

    Klasy pierwsze i drugie miały okazję posłuchać bajki ukraińskiej w oryginalnym języku, która była czytana przez uczennicę klasy szóstej (oraz jej tłumaczenie J ).

    Pierwszaki rozwiązywały też zagadki związane z baśniami i legendami polskimi. (Drodzy Rodzice czytajcie dzieciom bajki!)

    Drugoklasiści miały za zadanie ułożyć puzzle i rozwiązać krzyżówkę, a efekty ich pracy zostały wystawione na tablicach przed biblioteką.

    Klasy trzecie natomiast nauczyły się śpiewać piosenkę pt. „W bibliotece” i wykonały ilustrację do jej tekstu. Prace były bardzo barwne i pomysłowe (również wyeksponowane na gazetce), a piosenka została zaprezentowana na wspólnym spotkaniu klas 2 i 3. Zadanie zostało wykonane wzorowo! Gratulujemy!

    klasach czwartych książkę wykorzystałyśmy na lekcjach wychowania fizycznego, gdzie odbyły się wyścigi rzędów. Był slalom piłką z gazety między książkami i rzut do kartonu, układanie książek wg alfabetu czy wielkości…. Zabawy było co niemiara!

    Klasy piąte odwiedziłyśmy na historii, ponieważ poznawały historię książki. Próbowały pisać pismem klinowym na tabliczkach, wykonać zwój, kodeks, czy zabawić się drukiem….

    Na lekcje królowej nauk czyli matematyki, wraz z logicznymi łamigłówkami z książką w tle, trafiłyśmy do klas szóstych. Zadania zostały wykonane bezbłędnie!

     

    Właściwości papieru poznały klasy siódme na biologii. Wykonywały doświadczenia z rozkwitającą lilią, cytrynowym pismem czy budowały most z papieru.

    A zabawy ze słowem miały klasy ósme na języku polskim. Uczniowie stworzyli krzyżówki, które wymieniłyśmy między klasami i które stanowiły zadanie konkursowe. Układały też jak najwięcej słów z wyrazu bibliotekarz czy bibliotekarka. Klasa 8b ze słowa bibliotekarz ułożyła 59 innych słów, 8a niewiele mniej. 8d ze słowa bibliotekarka ułożyła 71 słów! Ułożysz więcej? Dajemy Ci wyzwanie!!!  

    W październiku można było też poznać „książki z książką w tytule”, bo takie znalazły się na mini wystawie. A znalazłyśmy ich w naszej bibliotece ponad 30!

    Ogłoszony też został konkurs plastyczny na Drzewo pokoju – przesłanie do ludzi i świata. Ze względu na bardzo małą liczbę uczestników konkursu, nie wyłoniono zwycięzcy. Uczestnicy otrzymali nagrody za udział.

     
     
  • Październik Miesiącem Bibliotek – KONKURS      konkurs – dokument WORD

 

  • 15 września obchodziliśmy DZIEŃ KROPKI w klasach młodszych. Dzieci z kl.1 słuchały, skąd wzięło się święto na podstawie książki „Kropka”. Klasy drugie bawiły się z książką o kropkach pt. „Naciśnij mnie”.

    Wszyscy uczestnicy zajęć rozwiązywali kropkowe zadania. Najbardziej chyba podobało się skitlesowo-kropkowe sudoku…

  • Biblioteka ruszyła pełną parą!

    Po gorącym okresie dystrybucji podręczników Dylan wrócił ze swoją walizką do bajkoczytania w klasach I – III.

 

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2021/2022

  • Nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu literackiego. Na dostarczone do biblioteki wiersze o wiośnie, głosowali nasi uczniowie i nauczyciele.

    Najwięcej głosów uzyskał wiersz Zosi Olszak z klasy IIIa, bo aż 40!

    Drugie miejsca zdobyła Maja Dubiel z IIIa, ponieważ na jej wiersz głosowało 15 osób.

    Podium zamyka Hanna Struk z kl. IVa i jej wiersz z liczbą 10 głosów!

    Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

     

    A oto zwycięski wiersz:

    Wiosna

    Już wiaterek ciepły wieje,

    słodko się wróbelek śmieje.

    Niedźwiedź z gawry swej wygląda,

    na słoneczny świat spogląda.

    Zając wyszedł ze swej norki,

    tęskniąc za zapachem łąki.

    Żaby w stawie już kumkają,

    przed bocianem uciekają.

    Dzień się staje kolorowy,

    zdejmujemy czapki z głowy.

    Cieszy się przyroda cała,

    Bo ją wiosna przywitała.

  • W naszej szkole też pamiętamy o Święcie Kobiet. W ramach pracy biblioteki w klasach 4-8 przeprowadzono konkurs na temat znajomości postaci kobiecych z różnych pozycji książkowych.

    Były więc Calineczka, Śnieżka oraz dziewczynka z zapałkami. Klasy starsze musiały przypomnieć sobie kim jest Zosia, pani Róża oraz Klara czy dziewica – bohater.

    Za każdy odgadnięty tytuł można było otrzymać słodki upominek.

    W bibliotece można było obejrzeć wystawę książek z tytułami nawiązującymi  do postaci kobiet w literaturze.

    Zapraszamy więc do biblioteki, bo czeka na Was wiele nowych, ciekawych tytułów.

 

 

 

  • ZAPROSZENIE

Biblioteka zaprasza do udziału

w konkursie literackim pt.:

WIOSNA w słowach zaklęta

Chcesz spróbować? Zostań czarodziejem!!!

Napisz własny wiersz czy wierszyk o WIOŚNIE.

Przynieś do biblioteki.

A potem… Czekaj! Może zdobędziesz nagrodę?!

Termin: Do końca marca.

 

  •  

     

    Od jakiegoś czasu mamy i nowy rok i nowy semestr a w bibliotece wciąż przybywa NOWOŚCI!

    Zapraszamy naszych Czytelników!

    „Ciepłe”  książeczki czekają na Was!

 

 

 

 

 

 

  • Drogie Czytelniczki i Czytelnicy! 
     
    Pięknie zareagowaliście na akcję PODARUJ BIBLIOTECE KSIĄŻKĘ POD CHOINKĘ.
     
    Pod zielonym drzewkiem znalazło się ponad 60 książek dla małych i dużych, wszystkim, którzy włączyli się do akcji (uczniom i nauczycielom)
    serdeczne dzięk
  • KSIĄŻKA pod choinkę! 

  • Ogłaszamy akcję:

    PODARUJ BIBLIOTECE KSIĄŻKĘ POD CHOINKĘ.

    Na pewno masz w domu książkę, która Ci się podobała,
    jest w bardzo dobrym stanie, ale z niej zwyczajnie już wyrosłeś! 

    A zatem:

    1. Zapytaj Rodziców, czy możesz ofiarować ją bibliotece. (To bardzo ważne!)
    2. Sprawdź, czy książka została wydana po 2010

    Jeśli tak…

    1. Owiń ją pięknie kokardą (skoro ma to być prezent).

    (Jeśli chcesz, możesz wpisać dedykację.)

    1. Przynieś do biblioteki.
    2. Połóż pod choinką, która jest w czytelni.

    Życzymy Wam zaczytanych świąt!

  • 25 listopada z okazji Dnia Pluszowego Misia czytelnia zamieniła się w MISIOGRÓD pełen niespodzianek! Ale się działo!

    Uczniowie klas 0-4 przybyli aby obejrzeć wystawę. Przy tej okazji wysłuchali historii powstania pluszaka i wzięli udział w zabawach na spostrzegawczość. Poznali najsłynniejsze misie świata i obejrzeli lub wysłuchali książki, w których bohaterami są misie. Na zakończenie zabawy poczęstowani zostali zapasami z misiowej spiżarki (soki i musy Kubuś, żelki Haribo).

    Starsi uczniowie klas 5-8 mogli również zwiedzić wystawę i wziąć udział w misiowym konkursie, a także zrobić sobie misiowe zdjęcia J (Dziękujemy Panu J. Jóźwiakowi!)

    Wśród osób, które przyniosły misie zostały wylosowane zdrowe upominki. Nagrodzone zostały również misie np. w kategorii BIG MIŚ, czy NAJBARDZIEJ WYKOCHANY MIŚ!

    Dziękuję wszystkim za wspólną zabawę! Szczególne podziękowania należą się tym, którzy wypożyczyli swojego misia na wystawę. 

  • W czwartek 18 listopada w ramach Festiwalu Sztuki Słowa „Verba Sacra” w DK Stokrotka odbyło się wspólne czytanie klasyki. W tym roku były to nasze ulubione lektury. Grupa naszych uczniów: Zosia, Julia, Marysia, Maja i Karol włączyli się w tę akcję i czytali fragmenty wybranych przez siebie lektur. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, a nasze wspólne czytanie uatrakcyjnił występ poznańskiego aktora M. Grudzińskiego.

     

  • Pasowanie na czytelnika

    Dzień 16 listopada był ważnym dniem nie tylko dla pierwszoklasistów, ale i dla biblioteki! Do grona nowych czytelników zostali bowiem włączeni uczniowie klas pierwszych, czyli powiększy się  grono naszych czytelników.  A mamy dla nich szeroką ofertę.

    Pasowanie odbyło się wśród książek w czytelni. W imieniu bohaterów bajek uczniowie klasy 7b powiedzieli dzieciom, w jaki sposób należy się z książką obchodzić a czego nie należy robić. Po krótkim programie artystycznym, zagadkach (z którymi poradzili sobie znakomicie) i wspólnym odczytaniu alfabetu, uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą książki kochać, czytać i szanować. Na potwierdzenie tej deklaracji złożyli odcisk swojego palca. Pierwszaki na pamiątkę otrzymały w prezencie książkę „Pierwsze abecadło”, piękną zakładkę od SU oraz informację, jak wiele daje nam czytanie książek.

  • Zalety czytania
  • Ogłoszenie

ogłoszenie – dokument word

  • Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursach plastycznym za ich pracę i zaangażowanie! Smuci trochę, że chętnych nie było wielu… Ale do rzeczy!

    Niektóre klasy wzięły udział w lekcji bibliotecznej pt. „Czy znasz baśnie i legendy?”

    Okazało się, że uczniowie poradzili sobie z nimi znakomicie!

    Natomiast w konkursie plastycznym na wyróżnienie zasługują prace:

    Olivera Petli z klasy 6a, za ilustrację do „Pana Twardowskiego”, oraz

    Hani Bieleckiej z klasy 2b i

    Sebastiana Karbowskiego z klasy 4a za plakat zachęcający do korzystania z biblioteki.

    Dziękujemy też Zosi Dębskiej, Danielowi Salak i Cezaremu Walkowiakowi z klasy 2b za przepiękne laurki dla biblioteki, z okazji jej święta. Było nam niezmiernie miło takie otrzymać!

    Wszyscy uczniowie otrzymali pochwały i drobne upominki, a prace można obejrzeć w bibliotece.

Dzień Chłopaka to ważne wydarzenie w Bibliotece szkolnej, które w tym roku odbyło się z dużym rozmachem. Na początek panowie mogli poznać wiele pozycji książkowych, których bohaterami są mężczyźni. Bibliotekę ozdobiły  rozwieszone pod sufitem pożądane u każdego mężczyzny cechy.

Przedstawiciele klas rywalizowali w wielu konkurencjach, które miały sprawdzić zgranie zespołów, ich kreatywność oraz sprawić, żeby uśmiech pojawił się na twarzy chłopców.

Męska cześć klas współzawodniczyła w następujących konkursach:

  • budowanie domu
  • rozpoznawanie znanych piłkarzy
  • nakrywanie do stołu
  • obieranie jabłka(oceniano najdłuższą obierzynę)
  • wypisywanie męskich bohaterów znanych książek

Starsze klasy zmagały się z wyciąganiem gwoździ z desek, układaniem haseł z rozsypanki wyrazowej związanych z kulturą i dobrymi manierami. Najwięcej emocji wzbudziło  było nakrywanie do stołu dla dwóch osób.

I to niestety okazało się słabym punktem wielu drużyn.

Zatem, drogie mamy pokażcie swoim synom jak układać sztućce i elementy zastawy do posiłku. To się zawsze przydaje.

Natomiast chłopcy świetnie orientowali się w gadżetach potrzebnych siostrom, mamom i babciom w makijażu. Wiedzieli nawet co to jest „zalotka”.

Za wielki wysiłek wszystkie drużyny otrzymały drobne upominki w postaci latarek, zakładek, ołówków z tabliczką mnożenia oraz zakładek do książek.

Dyplomy uznania zaś ozdobią gazetki klasowe.

Zachęcamy klasy starsze do wizyt w bibliotece, korzystania z czytelni i delektowania się ciekawymi pozycjami książkowymi.

    • 30 września biblioteka zaprosiła uczniów na obchody Dnia Chłopaka.

    Oprócz życzeń chłopcy posłuchali krótkiej historii wyjątkowego mężczyzny (L. Armstronga), a później rywalizowali między sobą! Wśród konkurencji były: wyciąganie gwoździ, obieranie jabłek, nakrywanie do stołu, wymienianie bohaterów książkowych…

  •  

    • 15 września obchodziliśmy Święto Kropki.
  • Klasy 0-3 miały okazję posłuchać historii kropki na podstawie książki „Kropka” i wykonywać „kropkowe” prace plastyczne.

    Dziękujemy Rodzicom za cudne „kropkowe” stroje!

  • Rozpoczęliśmy Bajkoczytanie w klasach 1a i b oraz w 3b, gdzie książki czyta dzieciom Dylan oraz w 2a i 2b, gdzie bajki są czytane przez panią Anię.

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2020/2021

Konkurs W co się bawić? Zabawy naszych dziadków.

W co się bawisz ?

Dzisiejsze dzieciaki bardzo często na pytanie: „Co robisz, kiedy sam się bawisz?” odpowiadają „nic” albo „gram na komputerze” lub „oglądam telewizję”.

Jak dawniej bawiły się dzieci? Jak spędzały czas? Jak organizowały sobie przestrzeń do zabawy? Teraz w sklepach można kupić zabawki o jakich tylko marzycie, ale nie zawsze tak było. Kiedy wasi dziadkowie byli mali, tacy jak wy, musieli sami sobie wymyślać różne zabawy, które zajmowały im wolny czas.  Nie mieli telewizora, komputera, smartfona, nie w każdym domu były książki dla dzieci. Wasi rówieśnicy organizowali sobie spotkania towarzyskie na podwórku, na łące, w lesie, w sadzie…. Okazuje się, że umieli urozmaicić sobie zabawę. Znali mnóstwo gier, piosenek, wyliczanek. Bogata wyobraźnia podpowiadała im, co można wykorzystać, aby zabawa była nieprzeciętna i udana. Ważna była atmosfera, śmiech, ruch, pomysłowość – to wszystko dawało radość z bycia razem.

Gry i zabawy z dawnych lat to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu. W odróżnieniu od gier komputerowych umożliwiają one bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, rozwijają umiejętność planowania, negocjacji, rozwiązywania konfliktów.

Zachęcamy Was do udziału w  naszym projekcie. Zróbcie wywiad z Babcią, Dziadkiem, starszym sąsiadem… Spytajcie o zabawy z ich dzieciństwa. Najlepiej, jeśli się w coś razem pobawicie. Dziadkowie czy Pradziadkowie mogą nauczyć was czegoś bardzo interesującego, dzieląc się przy tym wspomnieniami z własnej młodości.

Opiszcie króciutko zasady zabawy (młodsi uczniowie mogą skorzystać z pomocy dorosłych), dołączcie wykonaną przez siebie ilustrację lub zdjęcie, koniecznie się podpiszcie pod tekstem i pracę wyślijcie mailowo na adres: annalewandowska@sp78poznan.pl. do 10 stycznia 2021r.

Spróbujemy stworzyć książkę – poradnik dla wszystkich, którzy się nudzą. Książka znajdzie się w księgozbiorze biblioteki. Możecie się stać autorami bestsellera !

Jak zawsze, na uczestników zabawy czekają upominki !

Anna Lewandowska

KONKURS

     Październik, to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W bieżącym roku obchodzony był pod hasłem „Z książką Ci do twarzy”. W związku z tym biblioteka szkolna zaproponowała uczniom udział w konkursie fotograficznym.

 Co to jest sleeveface? To zdjęcie przedstawiające osobę z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Do zrobienia dobrego zdjęcia trzeba się przygotować. Ważne jest wkomponowanie okładki w pasujące do niej otoczenie tak, by powstało złudzenie optyczne jedności z książką. Dużą rolę odgrywa tu perspektywa, aranżacja tła, poza, czy pasujący strój.

Liczyliśmy na kreatywność i oryginalne pomysły uczestników konkursu i nie zawiedliśmy się! Poniżej prezentujemy nagrodzone prace. Dziękujemy za zaangażowanie uczniom i ich rodzicom. Nagrody dla autorów nagrodzonych prac czekają w bibliotece.

 

Zapraszamy !

Wyniki sleeveface

Dziękujemy za wspólną zabawę i życzymy wielu wspaniałych odkryć czytelniczych.

Anna Lewandowska, Ilona Majewska

 

 

 

WYDARZENIA W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

  • „Kocham Klasykę”.

     Dom Kultury „Stokrotka”, jak co roku, zaprosił nas do udziału w spotkaniu z cyklu „Kocham Klasykę” zorganizowanym w ramach XIX Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8a, Joanna Boińska, Marta Hirsch, Lena Lepczyńska oraz Jakub Rybarczyk, pod opieką Anny Lewandowskiej. W tym roku wspólnie czytaliśmy literaturę szlachecką, wybraliśmy więc fragmenty „Zemsty” oraz „Pana Tadeusza”. Spotkanie odbyło się 21 listopada 2019 r. Wieczorny nastrój, piękny wystrój sali, pyszny piernik sprawiły, że uczniowie pokonali tremę i pięknie przeczytali niełatwe teksty.

Pod adresem naszych lektorów padło wiele ciepłych słów ze strony organizatorów. Spotkanie otworzył dyrektor festiwalu, pan Przemysław Basiński, następnie wysłuchaliśmy arii z opery „Straszny dwór” Moniuszki oraz kilku utworów muzyki dawnej. Gościem specjalnym wieczoru był prof. UAM dr hab. Jacek Kowalski, historyk sztuki, poeta i pieśniarz. Mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle ciekawych opowieści na temat kultury staropolskiej, stroju szlacheckiego, jadłospisu z dawnych wieków, początków tworzenia się literatury staropolskiej, a wszystko to okraszone pieśniami wykonanym przez pana Jacka Kowalskiego. Był to dla nas wszystkich naprawdę wyjątkowy wieczór.

  •      Biblioteka szkolna zalicza się do fanów tego bardzo przytulnego święta, w związku z czym, z przyjemnością włączyła się w jego obchody. W gronie organizatorów znalazły się też panie: M. Filip i M. Macioszczyk. Dla klas 0 – 3 została zorganizowana misiowa impreza, podczas której dzieci obejrzały prezentację, dotyczącą historii tej pluszowej zabawki oraz misiów występujących w bajkach. Potem uczniowie, wraz z przyniesionymi przez siebie pluszakami, brali udział w quizach i zabawach, a nagrodą było oczywiście „małe co nieco”. W tygodniu poprzedzającym święto, odbył się konkurs plastyczny pod nazwą „Misiowy świat”. Wpłynęło 60 pięknych prac wykonanych najróżniejszymi technikami. Jury nagrodziło kilkanaście osób, a równorzędne pierwsze miejsce przyznało Magdalenie Stachowiak z kl. 2 c i Gabrieli Przybysz z kl. 2 a. Nagrody zostały wręczone podczas imprezy.

    Starsi uczniowie mieli również sporo atrakcji. Każdy kto pojawił się tego dnia w misiowym stroju, masce lub przyniósł misiową maskotkę, otrzymał niespodziankę od Pań bibliotekarek. Podczas długiej przerwy zainteresowani mogli wziąć udział w quizach lub konkurencjach zręcznościowych związanych tematycznie ze świętem. W przeprowadzonych przez bibliotekę  szkolną i Samorząd Uczniowski konkursach zwyciężyli;

    • na najbardziej misiową klasę – 4b

    • na najbardziej kolorowego misia – Jakub Makowski z klasy 8a

    • na największego misiaka – Aleks Rodak 5c

    • na najmniejszego misiaka – Greta Prewicz klasy 4b

    Najwięcej emocji dostarczyły zmagania klas z konkursach na najzwinniejszą misiową łapkę    (w przekładaniu wykałaczek  gumową rękawicą) oraz zlizywanie pysznego miodku z talerzyka .

    Członkowie poszczególnych klas musieli wykazać się również wiedzą na temat Kubusia Puchatka.

    Zmagania klasowych wyniki przedstawiały się następująco:

    I miejsce – klasa 6b

    II miejsce – klasa 5d

    III miejsce – klasa 4b

    Gratulujemy wychowawcom i uczniom.

    Dziękujemy za pomoc Samorządowi Uczniowskiemu, pani Alicji Grędzie i Monice Pszczółkowskiej za pomoc, a panu Jarosławowi Jóźwiakowi za dekorację uświetniającą imprezę

    Wszystkiego najlepszego misiu !

     

     

  • Spotkanie z pisarką

    Pani Magdalena Kiełbowicz jest autorką książki „Huczy, jak w ulu” oraz wielu opowiadań publikowanych w „Świerszczyku”. W dniu 21 listopada odwiedziła naszą bibliotekę, by spotkać się z uczniami klas trzecich. Przeczytała fragmenty swojej książki, a następnie zaproponowała dzieciakom tworzenie skrzyń ze skarbami. Dzieci z zapałem wrzucały do swoich magicznych skrzynek małe i większe skarby, rozpoczynając wielką kolekcję. Pani Kiełbowicz odpowiedziała na wiele trudnych, dziecięcych pytań dotyczących warsztatu pisarskiego i życia autora książek. Być może ktoś z uczestników dzisiejszego spotkania zostanie w przeszłości słynnym pisarzem… Bardzo na to liczymy !

  •      Pod tą sympatyczną nazwą kryje się projekt realizowany od kilku lat przez bibliotekę szkolną. Zadaniem uczniów starszych klas naszej szkoły jest spotkanie z młodszymi dziećmi i poprowadzenie przygotowanych zajęć czytelniczych. W tym roku dziewczyny z  klasy 7c, Ola, Maja i Patrycja, odwiedziły dwie grupy z  Przedszkola nr 36 w Poznaniu, gdzie przeczytały fragmenty książki ”Jesień Toli”. Następnie przedszkolaki bawiły się pod kierunkiem naszych uczennic w jesienne gry ruchowe. Na koniec dziewczyny wyczarowały dla każdego przedszkolaka papierowe łódeczki. Dzieci bardzo się zaangażowały w proponowane zabawy, a nasze uczennice zostały obdarowane przez nie słodkościami. Wiosną zapraszamy przedszkolaki do naszej biblioteki !

  • Kochani czytelnicy!

Jestem z Was bardzo dumna ! W minionych dniach przeprowadziłam wśród Was ankietę, której wyniki pozwoliły stworzyć jesienne „Liście przebojów książkowych”. Drzewo, na którym rosną wypełnione przez Was liście, możecie obejrzeć przed biblioteką. Każdy z uczniów klas 3-8 miał podać tytuł książki, która najbardziej zapadła mu w pamięć. Spodziewałam się, że tytuły będą się powtarzać, że może będą to w znacznej większości lektury… Tymczasem wymieniliście 132 książki,   a ich różnorodność była wspaniała, począwszy od książeczek dla najmłodszych dzieci, a kończąc na książkach popularnonaukowych. Czyli czytacie !!! Hura !

Bardzo Was zachęcam do czytania tych książek, które znalazły się na „liściach przebojów”, a których jeszcze nie znacie. Jeśli dla kogoś ta właśnie książka była ważna, to znaczy, że jest warta przeczytania.

Na pierwszym miejscu Waszych „Liści przebojów książkowych” znalazła się seria „Magiczne drzewo” A. Maleszki, wymieniona w 10 klasach.

Drugie miejsce, głosami 8 klas zajęły „Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren.

Trzecie miejsce, równorzędnie ; „Harry Potter” J.K. Rowling oraz „O psie, który jeździł koleją” R. Pisarskiego. Na te książki głosowało 7 klas.

Tuż za podium, z ilością 6 klasowych głosów znalazły się seria „Mikołajek” duetu Goscinny, Sempe oraz „Mały Książę” A. de Saint-Exupéry’ego.

W bibliotece mamy wiele książek, na które głosowaliście, a jeszcze więcej takich, które czekają na swoich odkrywców.  Zapraszam!

Wasza bibliotekarka

Anna Lewandowska

  • „Zakamarki” w bibliotece

     Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych znów mieliśmy w szkole wspaniałego gościa. 15 października 2019 r. naszą bibliotekę odwiedził pan Marcin Głowiński z wydawnictwa „Zakamarki”. Spotkał się z uczniami wszystkich klas drugich i zaprezentował najnowszą książkę z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” M. Widmarka, zatytułowaną „Tajemnica srebra”. Dzieci mogły obejrzeć w czytelni różne książki wydawnictwa „Zakamarki”, będące w posiadaniu biblioteki szkolnej.

Nasz gość opowiedział o pracy wydawnictwa, o drodze książki od autora do czytelnika, o osobach, które zaangażowane są w proces tworzenia książki. Poprowadził też warsztaty detektywistyczne, podczas  których młodzi czytelnicy mogli odkrywać tajemnicę diamentów. Dzieci okazały się wytrawnymi i spostrzegawczymi detektywami, przed którymi nic się nie ukryje. Zapraszamy czytelników do poznania kolejnych tajemnic, które kryją się w 26 książkach z tej serii.

  • Warsztaty w bibliotece szkolnej

    Październik jest od lat Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło brzmi „Wyobraź sobie…”. Z tej okazji odwiedzili nas 9 października 2019 r. wyjątkowi goście, którzy pod egidą Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu poprowadzili warsztaty z cyklu „Biblioteka Wyobraźni”. Na zajęcia plastyczne, zatytułowane „Poczuj to”, zaprosiła uczniów klasy 6c artystka plastyk, pani Magda Chołuj. Warsztaty literackie pod nazwą „Najważniejsze są słowa”, skierowane do klasy 7c, przygotowała i prowadziła pani Magdalena Kiełbowicz autorka książki „Huczy, jak w ulu” oraz wielu opowiadań dla dzieci.

    Młodzież pracowała kreatywnie i z wielkim zaangażowaniem, co pozwala stwierdzić, że warsztaty były strzałem w dziesiątkę. Prace plastyczne można obejrzeć w bibliotece. Zapraszamy !

  •      Nasi czytelnicy serdecznie dziękują Radzie Rodziców za zakupienie mięciutkich puf, dzięki którym powstał przytulny kącik „wypoczynkowo-literacki”. Pufy okazały się szalenie pojemne, w związku z czym pełnią również funkcję integracyjną. Mamy nadzieję, że książki zgromadzone w czytelni, widziane z perspektywy puf, wydadzą się naszym młodym czytelnikom jeszcze bardziej atrakcyjne.

    Dziękujemy !

  • Biblioteka, to miejsce magiczne !

Przekonali się o tym uczniowie klas ósmych, którzy 15 maja 2019 r. mieli okazję uczestniczyć w zwiedzaniu zakamarków Biblioteki Głównej UAM w towarzystwie swoich Pań Wychowawczyń i Bibliotekarek. Wycieczka została zorganizowana w ramach obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Uczestnicy wycieczki zachwycili się przepiękną czytelnią, zbiorami specjalnymi zagubili w wielopiętrowych magazynach, obejrzeli proces konserwacji i digitalizacji zbiorów. Serdecznie dziękujemy pracownikom Biblioteki UAM za poświęcony nam czas i ciasteczka upieczone według przepisu sprzed stu lat.

  • Konkurs  „Pięknego Czytania”

  Dnia 22.02.2019 odbył się w bibliotece szkolnej konkurs „ Pięknego Czytania” na poziomie klas nauczania zintegrowanego. Uczniowie  aktywnie uczestniczyli  w czytaniu  wykazując  się  dużym zaangażowaniem i odwagą. Wielkie brawa dla wszystkich uczestników !
Na poziomie klas pierwszych: 1 miejsce: zajął Sebastian Karbowski, 2 miejsce: Jan Bembnista, 3 miejsce: Diana Nowak i Robert Kamieniarz.
Na poziomie klas drugich: 1 miejsce Karol Szmyt, 2 miejsce: Michał Rudnicki, 3 miejsce: Michał Macioszek oraz wyróżnienie otrzymał Franciszek Rajmman.
Na poziomie klas trzecich: 1 miejsce: Zofia Chmielewska, 2 miejsce: Dominik Pieczyński.

Gratulujemy i życzymy dalszego doskonalenia techniki czytania.

  • Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.

  Grono czytelników naszej biblioteki powiększyło się 27 lutego 2019 r. o niezwykle miłą grupę uczniów. Dołączyli do nas pierwszoklasiści ! Gala została poprzedzona zajęciami, podczas których dzieci poznały sposób funkcjonowania biblioteki i wspólnie zastanawiały się dlaczego warto czytać.
Uroczystość pasowania odbyła się w auli szkolnej i towarzyszył jej szereg niespodzianek. Uczniowie starszych klas przygotowali dla maluchów inscenizację „W świecie książki”. Młodzi aktorzy spisali się doskonale i otrzymali wielkie brawa. Pierwszoklasiści złożyli na ręce p. dyrektor Ewy Kubisz przyrzeczenie, że będą kochać książki i często z nich korzystać. Przyrzeczenie potwierdzili odciskiem palca. Na pamiątkę wydarzenia, dzieci otrzymały piękne zakładki i słodką niespodziankę ufundowaną przez Radę Rodziców.

Życzymy im wielu cudownych przygód w świecie książek !

  • Turniej scrabble

Gra w scrabble jest nie tylko dobrą rozrywką ale także sposobem rozwijania słownictwa, ortografii i logicznego myślenia. To prawdziwa gimnastyka dla mózgu i pamięci. W Tygodniu Języka Ojczystego, który świętowaliśmy w naszej szkole, nie mogło więc zabraknąć rywalizacji scrabblistów. Wszystkie klasy 4 – 8 wystawiły dwuosobowe drużyny, odbyło się losowanie przeciwników po czym  25 lutego 2019 r. w bibliotece szkolnej rozpoczęły się emocjonujące rozgrywki. Do finału, który został przeprowadzony 28 lutego przeszło sześć drużyn z najwyższą punktacją, klasy: 5b, 5c, 5d, 7b, 8b, 8c. W wyniku dwugodzinnej gry zwyciężyli reprezentanci klasy 8b, drugie miejsce zdobyli uczniowie klasy 5d, a trzecie – 8c. Finaliści otrzymali nagrody i dyplomy. Mam nadzieję, że spotkają się na kolejnym turnieju.

  • „Poczytaj mi Przyjacielu”

   Członkowie Klubu Przyjaciół Książki od kilku już lat realizują projekt „Poczytaj mi Przyjacielu”. W minionym tygodniu uczennice klas siódmych odwiedziły klasy pierwsze i oddział przedszkolny w naszej szkole oraz Przedszkole nr 36 w Poznaniu. Przeprowadziły zajęcia związane ze Świętem Pluszowego Misia, czytały młodszym kolegom książki o niedźwiadkach, zorganizowały zabawy ruchowe oraz zajęcia plastyczne. Sądząc z reakcji uczestników zajęć, zarówno młodsi, jak i starsi bawili się doskonale. Dziewczyny zyskały w przedszkolu miano cioć i otrzymały zaproszenie do kolejnych odwiedzin.

  • Czytajmy klasykę !

W dniu 22 listopada 2018 r. przedstawiciele klas ósmych: Oliwia Florysiak, Miłosz Jasnowski i Jakub Dzierzkiewicz, pod opieką pań bibliotekarek, wzięli udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w ramach XVIII Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Wieczór poświęcony polskiej literaturze zorganizowany był w Domu Kultury „Stokrotka”. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Osiedla Kwiatowego oraz dyrektor projektu, pan Przemysław Basiński. Oprócz czytania i słuchania fragmentów powieści, mieliśmy okazję wysłuchać utworów muzycznych na flet i fortepian. Wieczór przy świecach upłynął w bardzo miłej atmosferze.

  • Konkurs „Z jakiej jestem książki?”

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych członkowie Klubu Przyjaciół Książki przygotowali i przeprowadzili w dniu 17 października 2017 r. konkurs literacki zatytułowany „Z jakiej jestem książki ?”. W  każdej z klas 5–8 pojawiły się postacie z powieści, których tytuły i autorów należało odgadnąć. Klasa, która uporała się z tym zadaniem, mogła wziąć udział w drugim etapie konkursu. Polegał on na wykonaniu pracy plastycznej związanej ze wspomnianymi książkami. Najciekawszy plakat stworzyła przedstawicielka klasy 5a Iga Bogusz, zdobywając dla tej klasy nagrodę główną, czyli koszyk słodyczy.

Gratulujemy zwycięstwa, a wspomnianą nagrodę wkrótce przekażemy uczniom!

  • Biblioteka Wyobraźni 2018.

Po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w naszej bibliotece szkolnej artystów plastyków, którzy w dniu 5 października 2018 poprowadzili warsztaty dla uczniów naszej szkoły. Klasa 8 a uczestniczyła w zajęciach pt. „Księga podróżnika marzeń i wspomnień”, a klasa 7 b w warsztacie zatytułowanym „A z wazonów wypływała zima…”.

Oba warsztaty były dla młodzieży szansą na bezpośrednie spotkanie z książką artystyczną, na znalezienie narzędzi, dzięki którym można wyrazić siebie, na inspirującą zabawę z formą. Uczniowie pracowali w grupach tworząc z nietypowych materiałów, równie nietypowe książki harmonijkowe oraz plakaty. Prace plastyczne będą w najbliższym czasie eksponowane w czytelni, a najciekawsze powędrują na wystawę zorganizowaną przez Centrum Sztuki Dziecka.

 

 

WYDARZENIA W ROKU 2017/2018

Pasowanie na czytelnika.

Uczniowie klas pierwszych przeżyli niedawno ważną uroczystość. 30 stycznia 2018 r. dołączyli do grona pełnoprawnych czytelników naszej biblioteki.  Pasowanie na czytelnika miało miejsce w czytelni, w otoczeniu książek specjalnie wybranych dla tej grupy wiekowej. W uroczystości wzięła udział p. dyrektor Ewa Kubisz i to właśnie na jej ręce pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą kochać książki i często korzystać z naszej biblioteki. Pasowaniu towarzyszył szereg niespodzianek. Największą z nich była inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy 6a, zatytułowana „Królewna się nudzi”. Młodzi aktorzy świetnie się spisali i zachwycili publiczność. Dzieci z klas pierwszych otrzymały piękne zakładki wykonane w świetlicy przez ich starszych kolegów, pamiątkowe dyplomy, listy do rodziców oraz słodką niespodziankę. Życzymy im wielu cudownych przygód w świecie książek.

Anna Lewandowska, Dorota Mucha

Zajęcia detektywistyczne

„Zakamarki”, to wydawnictwo, które wydaje same książkowe przeboje (m.in. ”Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”). Specjalizuje się w literaturze skandynawskiej. Jedną z ciekawszych serii, która w Polsce została wydana przez „Zakamarki” jest „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” autorstwa Martina Widmarka. W dniu 21.10.2017 r. odwiedził szkolną bibliotekę przedstawiciel wydawnictwa, pan Marcin Głowiński, który na podstawie wymienionej serii poprowadził wspaniałe zajęcia dla klas czwartych.

Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały fragmentów książek, odkodowywały szyfry, badały stare mapy. Zaciekawienie uczniów wzbudziły również inne książki „Zakamarków”, które w swoich zbiorach posiada biblioteka szkolna. Dziękujemy panu Marcinowi za ciekawą promocję literatury.

Anna Lewandowska

 

Spotkanie z pisarzem

Jak powstaje książka? Kiedy Pan napisał pierwsze opowiadanie? Skąd się biorą pomysły?
Na te i inne pytania uczniów klas drugich SP odpowiadał w bibliotece szkolnej znany pisarz i tłumacz Pan Marcin Mortka, autor m.in. serii książek o  przygodach wikinga Tappiego.

Dzieci wysłuchały opowieści o przedziwnych istotach, które według Skandynawów można spotkać na dalekiej północy. W wyobraźni wędrowały wraz z Tappim po Szepczących Lasach, Mruczących Górach, Szumiących Morzach i innych magicznych miejscach.

Nasz gość został obdarowany pięknym upominkami wykonanymi przez dzieci, pod kierunkiem Pań wychowawczyń. Po spotkaniu, posiadane przez bibliotekę książki autorstwa Pana Mortki, w mgnieniu oka znalazły czytelników.

 

Projekt „Poczytaj mi Przyjacielu”.

„Poczytaj mi Przyjacielu” to projekt prowadzony od kilku lat przez bibliotekę szkolną. Polega on na tym, że uczniowie starszych klas szkoły podstawowej lub gimnazjum czytają przedszkolakom ciekawą książkę z kanonu literatury dziecięcej, a następnie prowadzą zajęcia plastyczne i ruchowe na podstawie przeczytanej lektury. W tym roku w projekcie uczestniczą uczennice klasy 6a, które 8 listopada 2017 roku odwiedziły, pod opieką Pań bibliotekarek, Przedszkole nr 36 w Poznaniu. W dwóch grupach sześciolatków odbyły się zajęcia pod hasłem „Spotkanie z psem” na podstawie książki Micka Inkpena „Kacper”. Wszyscy uczestnicy spotkania doskonale się bawili, a dzieci wzbogaciły się o wiedzę, jak należy się zachować przy spotkaniu z nieznanym psem.

 

Warsztaty – „Książka artystyczna”.

Na zaproszenie biblioteki szkolnej 25 października 2017 r. odwiedzili nas przedstawiciele Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.  W ramach programu Biblioteka Wyobraźni poprowadzili warsztaty interdyscyplinarne pod nazwą „Książka artystyczna”. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy III B. Podzieleni na dwie grupy, pod kierunkiem naszych gości, pracowali nad plastycznym przedstawieniem określonych tekstów.  Zaangażowanie młodzieży w wykonywane zadania, kreatywność i pomysłowość były najlepszym dowodem na to, że warsztaty były udane. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Spotkanie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke

Miłe wspomnienia powracają ! W dniu 5 października 2017 biblioteka szkolna zaprosiła najlepszych czytelników z klas trzecich szkoły podstawowej na spotkanie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke, autorem wielu poczytnych książek dla dzieci, m. in. serii o Detektywie Pozytywce. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury „Zamek”, w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali ciekawe pytania, zdobyli też autografy pisarza. Czekamy na kolejne książki Pana Kasdepke.

 

 

 

 

 

Aktualności

XV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Poznaniu i Wielkopolsce „60 punktów na szóstkę – Wybitne Wielkopolanki na przestrzeni wieków ”

XV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Poznaniu i Wielkopolsce „60 punktów na szóstkę – Wybitne Wielkopolanki na przestrzeni wieków ”

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie, miło mi poinformować, że do etapu finałowego zakwalifikowali się uczniowie z kl. 6c – Magdalena Stachowiak, Jakub Czyż i Michał Dombek 😊 W tegorocznym konkursie, którego tematem przewodnim były wybitne Wielkopolanki, wzięli udział uczniowie z kl....
ZŁOTE SZKOŁY NBP

ZŁOTE SZKOŁY NBP

Dzięki współpracy, zaangażowaniu wszystkich stron (dzieci, rodziców, nauczycieli) w roku 2023 znaleźliśmy się w gronie 50 wyróżnionych szkół w Polsce...
Wiadomość z biblioteki

Wiadomość z biblioteki

          A oto i książki o kotach, które powiększyły nasz księgozbiór :-)