Szkoła Podstawowa nr 78

im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu

Biuletyn Informacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 78 w Poznaniu

Biblioteka Szkolna – sala nr 9 i 11

link  Plan pracy biblioteki 2019-2020 

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

  Biblioteka czynna: Małgorzata Czerniawska Anna Lewandowska
PONIEDZIAŁEK 7.30 -14.30 7.30 –  10.30 10.30 -14.30
WTOREK 7.30 -14.30   7.30 – 14.30
ŚRODA 7.30 -14.30   7.30  – 14.30
CZWARTEK 7.30 -14.30   7.30  – 14.30
PIĄTEK 7.30 -13.00 10.00 – 13.00 7.30  – 12.30

Nauczyciele bibliotekarze:

Anna Lewandowska

Małgorzata Czerniawska

e-mail: biblioteka@sp78poznan.pl

Katalog zasobów bibliotecznych Online SP78:

katalog.sp78poznan.pl

 

 

 

 

 

WYDARZENIA W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

 • „Kocham Klasykę”.

     Dom Kultury „Stokrotka”, jak co roku, zaprosił nas do udziału w spotkaniu z cyklu „Kocham Klasykę” zorganizowanym w ramach XIX Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8a, Joanna Boińska, Marta Hirsch, Lena Lepczyńska oraz Jakub Rybarczyk, pod opieką Anny Lewandowskiej. W tym roku wspólnie czytaliśmy literaturę szlachecką, wybraliśmy więc fragmenty „Zemsty” oraz „Pana Tadeusza”. Spotkanie odbyło się 21 listopada 2019 r. Wieczorny nastrój, piękny wystrój sali, pyszny piernik sprawiły, że uczniowie pokonali tremę i pięknie przeczytali niełatwe teksty.

Pod adresem naszych lektorów padło wiele ciepłych słów ze strony organizatorów. Spotkanie otworzył dyrektor festiwalu, pan Przemysław Basiński, następnie wysłuchaliśmy arii z opery „Straszny dwór” Moniuszki oraz kilku utworów muzyki dawnej. Gościem specjalnym wieczoru był prof. UAM dr hab. Jacek Kowalski, historyk sztuki, poeta i pieśniarz. Mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle ciekawych opowieści na temat kultury staropolskiej, stroju szlacheckiego, jadłospisu z dawnych wieków, początków tworzenia się literatury staropolskiej, a wszystko to okraszone pieśniami wykonanym przez pana Jacka Kowalskiego. Był to dla nas wszystkich naprawdę wyjątkowy wieczór.

[ngg src=”galleries” ids=”294″ display=”basic_thumbnail”]

 •      Biblioteka szkolna zalicza się do fanów tego bardzo przytulnego święta, w związku z czym, z przyjemnością włączyła się w jego obchody. W gronie organizatorów znalazły się też panie: M. Filip i M. Macioszczyk. Dla klas 0 – 3 została zorganizowana misiowa impreza, podczas której dzieci obejrzały prezentację, dotyczącą historii tej pluszowej zabawki oraz misiów występujących w bajkach. Potem uczniowie, wraz z przyniesionymi przez siebie pluszakami, brali udział w quizach i zabawach, a nagrodą było oczywiście „małe co nieco”. W tygodniu poprzedzającym święto, odbył się konkurs plastyczny pod nazwą „Misiowy świat”. Wpłynęło 60 pięknych prac wykonanych najróżniejszymi technikami. Jury nagrodziło kilkanaście osób, a równorzędne pierwsze miejsce przyznało Magdalenie Stachowiak z kl. 2 c i Gabrieli Przybysz z kl. 2 a. Nagrody zostały wręczone podczas imprezy.

  Starsi uczniowie mieli również sporo atrakcji. Każdy kto pojawił się tego dnia w misiowym stroju, masce lub przyniósł misiową maskotkę, otrzymał niespodziankę od Pań bibliotekarek. Podczas długiej przerwy zainteresowani mogli wziąć udział w quizach lub konkurencjach zręcznościowych związanych tematycznie ze świętem. W przeprowadzonych przez bibliotekę  szkolną i Samorząd Uczniowski konkursach zwyciężyli;

  • na najbardziej misiową klasę – 4b

  • na najbardziej kolorowego misia – Jakub Makowski z klasy 8a

  • na największego misiaka – Aleks Rodak 5c

  • na najmniejszego misiaka – Greta Prewicz klasy 4b

  Najwięcej emocji dostarczyły zmagania klas z konkursach na najzwinniejszą misiową łapkę    (w przekładaniu wykałaczek  gumową rękawicą) oraz zlizywanie pysznego miodku z talerzyka .

  Członkowie poszczególnych klas musieli wykazać się również wiedzą na temat Kubusia Puchatka.

  Zmagania klasowych wyniki przedstawiały się następująco:

  I miejsce – klasa 6b

  II miejsce – klasa 5d

  III miejsce – klasa 4b

  Gratulujemy wychowawcom i uczniom.

  Dziękujemy za pomoc Samorządowi Uczniowskiemu, pani Alicji Grędzie i Monice Pszczółkowskiej za pomoc, a panu Jarosławowi Jóźwiakowi za dekorację uświetniającą imprezę

  Wszystkiego najlepszego misiu !     

   

  [ngg src=”galleries” ids=”290″ display=”basic_thumbnail”]

                                                                                             

 • Spotkanie z pisarką

  Pani Magdalena Kiełbowicz jest autorką książki „Huczy, jak w ulu” oraz wielu opowiadań publikowanych w „Świerszczyku”. W dniu 21 listopada odwiedziła naszą bibliotekę, by spotkać się z uczniami klas trzecich. Przeczytała fragmenty swojej książki, a następnie zaproponowała dzieciakom tworzenie skrzyń ze skarbami. Dzieci z zapałem wrzucały do swoich magicznych skrzynek małe i większe skarby, rozpoczynając wielką kolekcję. Pani Kiełbowicz odpowiedziała na wiele trudnych, dziecięcych pytań dotyczących warsztatu pisarskiego i życia autora książek. Być może ktoś z uczestników dzisiejszego spotkania zostanie w przeszłości słynnym pisarzem… Bardzo na to liczymy !

  [ngg src=”galleries” ids=”284″ display=”basic_thumbnail”]

 •      Pod tą sympatyczną nazwą kryje się projekt realizowany od kilku lat przez bibliotekę szkolną. Zadaniem uczniów starszych klas naszej szkoły jest spotkanie z młodszymi dziećmi i poprowadzenie przygotowanych zajęć czytelniczych. W tym roku dziewczyny z  klasy 7c, Ola, Maja i Patrycja, odwiedziły dwie grupy z  Przedszkola nr 36 w Poznaniu, gdzie przeczytały fragmenty książki ”Jesień Toli”. Następnie przedszkolaki bawiły się pod kierunkiem naszych uczennic w jesienne gry ruchowe. Na koniec dziewczyny wyczarowały dla każdego przedszkolaka papierowe łódeczki. Dzieci bardzo się zaangażowały w proponowane zabawy, a nasze uczennice zostały obdarowane przez nie słodkościami. Wiosną zapraszamy przedszkolaki do naszej biblioteki !

  [ngg src=”galleries” ids=”282″ display=”basic_thumbnail”]

 • Kochani czytelnicy!

Jestem z Was bardzo dumna ! W minionych dniach przeprowadziłam wśród Was ankietę, której wyniki pozwoliły stworzyć jesienne „Liście przebojów książkowych”. Drzewo, na którym rosną wypełnione przez Was liście, możecie obejrzeć przed biblioteką. Każdy z uczniów klas 3-8 miał podać tytuł książki, która najbardziej zapadła mu w pamięć. Spodziewałam się, że tytuły będą się powtarzać, że może będą to w znacznej większości lektury… Tymczasem wymieniliście 132 książki,   a ich różnorodność była wspaniała, począwszy od książeczek dla najmłodszych dzieci, a kończąc na książkach popularnonaukowych. Czyli czytacie !!! Hura !

Bardzo Was zachęcam do czytania tych książek, które znalazły się na „liściach przebojów”, a których jeszcze nie znacie. Jeśli dla kogoś ta właśnie książka była ważna, to znaczy, że jest warta przeczytania.

Na pierwszym miejscu Waszych „Liści przebojów książkowych” znalazła się seria „Magiczne drzewo” A. Maleszki, wymieniona w 10 klasach.

Drugie miejsce, głosami 8 klas zajęły „Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren.

Trzecie miejsce, równorzędnie ; „Harry Potter” J.K. Rowling oraz „O psie, który jeździł koleją” R. Pisarskiego. Na te książki głosowało 7 klas.

Tuż za podium, z ilością 6 klasowych głosów znalazły się seria „Mikołajek” duetu Goscinny, Sempe oraz „Mały Książę” A. de Saint-Exupéry’ego.

W bibliotece mamy wiele książek, na które głosowaliście, a jeszcze więcej takich, które czekają na swoich odkrywców.  Zapraszam!

Wasza bibliotekarka

Anna Lewandowska

 • „Zakamarki” w bibliotece

     Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych znów mieliśmy w szkole wspaniałego gościa. 15 października 2019 r. naszą bibliotekę odwiedził pan Marcin Głowiński z wydawnictwa „Zakamarki”. Spotkał się z uczniami wszystkich klas drugich i zaprezentował najnowszą książkę z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” M. Widmarka, zatytułowaną „Tajemnica srebra”. Dzieci mogły obejrzeć w czytelni różne książki wydawnictwa „Zakamarki”, będące w posiadaniu biblioteki szkolnej.

Nasz gość opowiedział o pracy wydawnictwa, o drodze książki od autora do czytelnika, o osobach, które zaangażowane są w proces tworzenia książki. Poprowadził też warsztaty detektywistyczne, podczas  których młodzi czytelnicy mogli odkrywać tajemnicę diamentów. Dzieci okazały się wytrawnymi i spostrzegawczymi detektywami, przed którymi nic się nie ukryje. Zapraszamy czytelników do poznania kolejnych tajemnic, które kryją się w 26 książkach z tej serii.

[ngg src=”galleries” ids=”245″ display=”basic_thumbnail”]

 • Warsztaty w bibliotece szkolnej

  Październik jest od lat Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło brzmi „Wyobraź sobie…”. Z tej okazji odwiedzili nas 9 października 2019 r. wyjątkowi goście, którzy pod egidą Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu poprowadzili warsztaty z cyklu „Biblioteka Wyobraźni”. Na zajęcia plastyczne, zatytułowane „Poczuj to”, zaprosiła uczniów klasy 6c artystka plastyk, pani Magda Chołuj. Warsztaty literackie pod nazwą „Najważniejsze są słowa”, skierowane do klasy 7c, przygotowała i prowadziła pani Magdalena Kiełbowicz autorka książki „Huczy, jak w ulu” oraz wielu opowiadań dla dzieci.

  Młodzież pracowała kreatywnie i z wielkim zaangażowaniem, co pozwala stwierdzić, że warsztaty były strzałem w dziesiątkę. Prace plastyczne można obejrzeć w bibliotece. Zapraszamy !

  [ngg src=”galleries” ids=”241″ display=”basic_thumbnail”]

 •      Nasi czytelnicy serdecznie dziękują Radzie Rodziców za zakupienie mięciutkich puf, dzięki którym powstał przytulny kącik „wypoczynkowo-literacki”. Pufy okazały się szalenie pojemne, w związku z czym pełnią również funkcję integracyjną. Mamy nadzieję, że książki zgromadzone w czytelni, widziane z perspektywy puf, wydadzą się naszym młodym czytelnikom jeszcze bardziej atrakcyjne.

  Dziękujemy !

  [ngg src=”galleries” ids=”240″ display=”basic_thumbnail”]

 • Biblioteka, to miejsce magiczne !

Przekonali się o tym uczniowie klas ósmych, którzy 15 maja 2019 r. mieli okazję uczestniczyć w zwiedzaniu zakamarków Biblioteki Głównej UAM w towarzystwie swoich Pań Wychowawczyń i Bibliotekarek. Wycieczka została zorganizowana w ramach obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Uczestnicy wycieczki zachwycili się przepiękną czytelnią, zbiorami specjalnymi zagubili w wielopiętrowych magazynach, obejrzeli proces konserwacji i digitalizacji zbiorów. Serdecznie dziękujemy pracownikom Biblioteki UAM za poświęcony nam czas i ciasteczka upieczone według przepisu sprzed stu lat.

[ngg src=”galleries” ids=”226″ display=”basic_thumbnail”] 

 • Konkurs  „Pięknego Czytania”

  Dnia 22.02.2019 odbył się w bibliotece szkolnej konkurs „ Pięknego Czytania” na poziomie klas nauczania zintegrowanego. Uczniowie  aktywnie uczestniczyli  w czytaniu  wykazując  się  dużym zaangażowaniem i odwagą. Wielkie brawa dla wszystkich uczestników !
 Na poziomie klas pierwszych: 1 miejsce: zajął Sebastian Karbowski, 2 miejsce: Jan Bembnista, 3 miejsce: Diana Nowak i Robert Kamieniarz.
Na poziomie klas drugich: 1 miejsce Karol Szmyt, 2 miejsce: Michał Rudnicki, 3 miejsce: Michał Macioszek oraz wyróżnienie otrzymał Franciszek Rajmman.
Na poziomie klas trzecich: 1 miejsce: Zofia Chmielewska, 2 miejsce: Dominik Pieczyński.

Gratulujemy i życzymy dalszego doskonalenia techniki czytania.

[ngg src=”galleries” ids=”201″ display=”basic_thumbnail”] 

 • Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.

  Grono czytelników naszej biblioteki powiększyło się 27 lutego 2019 r. o niezwykle miłą grupę uczniów. Dołączyli do nas pierwszoklasiści ! Gala została poprzedzona zajęciami, podczas których dzieci poznały sposób funkcjonowania biblioteki i wspólnie zastanawiały się dlaczego warto czytać.
Uroczystość pasowania odbyła się w auli szkolnej i towarzyszył jej szereg niespodzianek. Uczniowie starszych klas przygotowali dla maluchów inscenizację „W świecie książki”. Młodzi aktorzy spisali się doskonale i otrzymali wielkie brawa. Pierwszoklasiści złożyli na ręce p. dyrektor Ewy Kubisz przyrzeczenie, że będą kochać książki i często z nich korzystać. Przyrzeczenie potwierdzili odciskiem palca. Na pamiątkę wydarzenia, dzieci otrzymały piękne zakładki i słodką niespodziankę ufundowaną przez Radę Rodziców.

Życzymy im wielu cudownych przygód w świecie książek !

[ngg src=”galleries” ids=”200″ display=”basic_thumbnail”]

 • Turniej scrabble

Gra w scrabble jest nie tylko dobrą rozrywką ale także sposobem rozwijania słownictwa, ortografii i logicznego myślenia. To prawdziwa gimnastyka dla mózgu i pamięci. W Tygodniu Języka Ojczystego, który świętowaliśmy w naszej szkole, nie mogło więc zabraknąć rywalizacji scrabblistów. Wszystkie klasy 4 – 8 wystawiły dwuosobowe drużyny, odbyło się losowanie przeciwników po czym  25 lutego 2019 r. w bibliotece szkolnej rozpoczęły się emocjonujące rozgrywki. Do finału, który został przeprowadzony 28 lutego przeszło sześć drużyn z najwyższą punktacją, klasy: 5b, 5c, 5d, 7b, 8b, 8c. W wyniku dwugodzinnej gry zwyciężyli reprezentanci klasy 8b, drugie miejsce zdobyli uczniowie klasy 5d, a trzecie – 8c. Finaliści otrzymali nagrody i dyplomy. Mam nadzieję, że spotkają się na kolejnym turnieju.

[ngg src=”galleries” ids=”199″ display=”basic_thumbnail”]

 • „Poczytaj mi Przyjacielu”

   Członkowie Klubu Przyjaciół Książki od kilku już lat realizują projekt „Poczytaj mi Przyjacielu”. W minionym tygodniu uczennice klas siódmych odwiedziły klasy pierwsze i oddział przedszkolny w naszej szkole oraz Przedszkole nr 36 w Poznaniu. Przeprowadziły zajęcia związane ze Świętem Pluszowego Misia, czytały młodszym kolegom książki o niedźwiadkach, zorganizowały zabawy ruchowe oraz zajęcia plastyczne. Sądząc z reakcji uczestników zajęć, zarówno młodsi, jak i starsi bawili się doskonale. Dziewczyny zyskały w przedszkolu miano cioć i otrzymały zaproszenie do kolejnych odwiedzin.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”177″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”6″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 • Czytajmy klasykę !

W dniu 22 listopada 2018 r. przedstawiciele klas ósmych: Oliwia Florysiak, Miłosz Jasnowski i Jakub Dzierzkiewicz, pod opieką pań bibliotekarek, wzięli udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w ramach XVIII Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Wieczór poświęcony polskiej literaturze zorganizowany był w Domu Kultury „Stokrotka”. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Osiedla Kwiatowego oraz dyrektor projektu, pan Przemysław Basiński. Oprócz czytania i słuchania fragmentów powieści, mieliśmy okazję wysłuchać utworów muzycznych na flet i fortepian. Wieczór przy świecach upłynął w bardzo miłej atmosferze.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”167″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”6″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″] 

 • Konkurs „Z jakiej jestem książki?”

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych członkowie Klubu Przyjaciół Książki przygotowali i przeprowadzili w dniu 17 października 2017 r. konkurs literacki zatytułowany „Z jakiej jestem książki ?”. W  każdej z klas 5–8 pojawiły się postacie z powieści, których tytuły i autorów należało odgadnąć. Klasa, która uporała się z tym zadaniem, mogła wziąć udział w drugim etapie konkursu. Polegał on na wykonaniu pracy plastycznej związanej ze wspomnianymi książkami. Najciekawszy plakat stworzyła przedstawicielka klasy 5a Iga Bogusz, zdobywając dla tej klasy nagrodę główną, czyli koszyk słodyczy.

Gratulujemy zwycięstwa, a wspomnianą nagrodę wkrótce przekażemy uczniom!

 • Biblioteka Wyobraźni 2018.

Po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w naszej bibliotece szkolnej artystów plastyków, którzy w dniu 5 października 2018 poprowadzili warsztaty dla uczniów naszej szkoły. Klasa 8 a uczestniczyła w zajęciach pt. „Księga podróżnika marzeń i wspomnień”, a klasa 7 b w warsztacie zatytułowanym „A z wazonów wypływała zima…”.

Oba warsztaty były dla młodzieży szansą na bezpośrednie spotkanie z książką artystyczną, na znalezienie narzędzi, dzięki którym można wyrazić siebie, na inspirującą zabawę z formą. Uczniowie pracowali w grupach tworząc z nietypowych materiałów, równie nietypowe książki harmonijkowe oraz plakaty. Prace plastyczne będą w najbliższym czasie eksponowane w czytelni, a najciekawsze powędrują na wystawę zorganizowaną przez Centrum Sztuki Dziecka.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”149″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”6″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

 

WYDARZENIA W ROKU 2017/2018

Pasowanie na czytelnika.

Uczniowie klas pierwszych przeżyli niedawno ważną uroczystość. 30 stycznia 2018 r. dołączyli do grona pełnoprawnych czytelników naszej biblioteki.  Pasowanie na czytelnika miało miejsce w czytelni, w otoczeniu książek specjalnie wybranych dla tej grupy wiekowej. W uroczystości wzięła udział p. dyrektor Ewa Kubisz i to właśnie na jej ręce pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą kochać książki i często korzystać z naszej biblioteki. Pasowaniu towarzyszył szereg niespodzianek. Największą z nich była inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy 6a, zatytułowana „Królewna się nudzi”. Młodzi aktorzy świetnie się spisali i zachwycili publiczność. Dzieci z klas pierwszych otrzymały piękne zakładki wykonane w świetlicy przez ich starszych kolegów, pamiątkowe dyplomy, listy do rodziców oraz słodką niespodziankę. Życzymy im wielu cudownych przygód w świecie książek.

Anna Lewandowska, Dorota Mucha

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”97″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”6″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]Zajęcia detektywistyczne 

„Zakamarki”, to wydawnictwo, które wydaje same książkowe przeboje (m.in. ”Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”). Specjalizuje się w literaturze skandynawskiej. Jedną z ciekawszych serii, która w Polsce została wydana przez „Zakamarki” jest „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” autorstwa Martina Widmarka. W dniu 21.10.2017 r. odwiedził szkolną bibliotekę przedstawiciel wydawnictwa, pan Marcin Głowiński, który na podstawie wymienionej serii poprowadził wspaniałe zajęcia dla klas czwartych.

Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały fragmentów książek, odkodowywały szyfry, badały stare mapy. Zaciekawienie uczniów wzbudziły również inne książki „Zakamarków”, które w swoich zbiorach posiada biblioteka szkolna. Dziękujemy panu Marcinowi za ciekawą promocję literatury.

Anna Lewandowska

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”28″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”8″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Spotkanie z pisarzem

Jak powstaje książka? Kiedy Pan napisał pierwsze opowiadanie? Skąd się biorą pomysły?
Na te i inne pytania uczniów klas drugich SP odpowiadał w bibliotece szkolnej znany pisarz i tłumacz Pan Marcin Mortka, autor m.in. serii książek o  przygodach wikinga Tappiego.

Dzieci wysłuchały opowieści o przedziwnych istotach, które według Skandynawów można spotkać na dalekiej północy. W wyobraźni wędrowały wraz z Tappim po Szepczących Lasach, Mruczących Górach, Szumiących Morzach i innych magicznych miejscach.

Nasz gość został obdarowany pięknym upominkami wykonanymi przez dzieci, pod kierunkiem Pań wychowawczyń. Po spotkaniu, posiadane przez bibliotekę książki autorstwa Pana Mortki, w mgnieniu oka znalazły czytelników.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”7″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”6″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Projekt „Poczytaj mi Przyjacielu”.

„Poczytaj mi Przyjacielu” to projekt prowadzony od kilku lat przez bibliotekę szkolną. Polega on na tym, że uczniowie starszych klas szkoły podstawowej lub gimnazjum czytają przedszkolakom ciekawą książkę z kanonu literatury dziecięcej, a następnie prowadzą zajęcia plastyczne i ruchowe na podstawie przeczytanej lektury. W tym roku w projekcie uczestniczą uczennice klasy 6a, które 8 listopada 2017 roku odwiedziły, pod opieką Pań bibliotekarek, Przedszkole nr 36 w Poznaniu. W dwóch grupach sześciolatków odbyły się zajęcia pod hasłem „Spotkanie z psem” na podstawie książki Micka Inkpena „Kacper”. Wszyscy uczestnicy spotkania doskonale się bawili, a dzieci wzbogaciły się o wiedzę, jak należy się zachować przy spotkaniu z nieznanym psem.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”10″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”6″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Warsztaty – „Książka artystyczna”.

Na zaproszenie biblioteki szkolnej 25 października 2017 r. odwiedzili nas przedstawiciele Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.  W ramach programu Biblioteka Wyobraźni poprowadzili warsztaty interdyscyplinarne pod nazwą „Książka artystyczna”. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy III B. Podzieleni na dwie grupy, pod kierunkiem naszych gości, pracowali nad plastycznym przedstawieniem określonych tekstów.  Zaangażowanie młodzieży w wykonywane zadania, kreatywność i pomysłowość były najlepszym dowodem na to, że warsztaty były udane. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”17″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”6″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″] 

Spotkanie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke

Miłe wspomnienia powracają ! W dniu 5 października 2017 biblioteka szkolna zaprosiła najlepszych czytelników z klas trzecich szkoły podstawowej na spotkanie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke, autorem wielu poczytnych książek dla dzieci, m. in. serii o Detektywie Pozytywce. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury „Zamek”, w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali ciekawe pytania, zdobyli też autografy pisarza. Czekamy na kolejne książki Pana Kasdepke.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”18″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”6″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

 

 

 

 

Aktualności

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021

Proszę zapoznać się z treścią załączników, dotyczącą egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021. harmonogram_e8_em_2021-1 komunikat_o_przyborach_e8_em_2021 komunikat_dostosowania_e8_2021 (obrazek z platformy Edupolis)
Komunikat Dyrektora

Komunikat Dyrektora

Szanowni Państwo, w związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi używanych w szkole środków do dezynfekcji, uprzejmie informuję, że jest to płyn TRISEPT - COMPLEX i TRISEPT-MIX. Płyny te otrzymaliśmy z MEN (po wcześniejszym zamówieniu na stronie MZ). Proszę zapoznać się...